نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

رونمایی از مدال افتخار دانشگاه هنر در جشن ۵۰ سالگی

جشن پنجاهمین سالگرد تاسیس دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر ۱۶ اسفند برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدرضا اکرمی رییس دانشگاه هنر در نشست خبری پنجاهمین سالگرد دانشکده سینما و تئاتر با اعلام این خبر اظهار کرد: این جشن دریچه‌ای است که دانشگاه هنر می‌تواند از طریق آن خود را به جامعه بشناساند.

وی تاکید کرد: امسال آموزش آکادمیک سینما و تئاتر در کشور ما ۵۰ ساله می‌شود. با توجه به اینکه سابقه نمایش در ایران زیاد است و از سال‌های قبل هنرهایی نظیر سیاه‌بازی و تعزیه در کشور ما وجود داشته، اما هنر نمایش آنچنان که غرب به آن پرداخته، در نیم قرن اخیر وارد کشور ما شده است.

وی تصریح کرد: ساختمان دانشکده هنرهای دراماتیک که در سال ۱۳۴۳ در خیابان شهدا تاسیس شده هم اکنون در اختیار سپاه پاسداران قرار دارد و علی‌رغم تلاش‌های سی‌وچند ساله نتوانسته‌ایم این ساختمان را پس بگیریم. اما امیدواریم به بهانه برگزاری جشن ۵۰ سالگی این ساختمان که برخی از اساتید برجسته نظیر دهقان‌پور و عادل در آن تربیت شده‌اند و برای هنرمندان ما سابقه نوستالژیک دارد، را پس بگیریم.

رییس دانشگاه هنر با اشاره به اینکه در کنار برگزاری این جشن یک برنامه نمایشگاهی به مدت یک هفته در پردیس باغ ملی اجرا می‌شود، اظهار کرد: همه رشته‌ها در این نمایشگاه حضور دارند.

اکرمی با بیان اینکه نیم قرن آموزش تئاتر و سینما در کشور امر مهمی است، افزود: این مساله باید به اطلاع مردم برسد. حتی شاید کسانی که فارغ‌التحصیل این دانشگاه هستند هم ندانند که سابقه آموزش آکادمیک هنر سینما و تئاتر در کشورمان چند سال است و این سابقه به هنر اعتبار می‌بخشد.

وی با بیان اینکه در این جشن فارغ‌التحصیلان این دانشگاه و به خصوص فعالان عرصه تئاتر و سینما هم حضور دارند، گفت: از ۵۰ نفر از پیشکسوتان و صاحبنظران این عرصه از جمله استاد مشایخی و رخشان بنی‌اعتماد قدردانی خواهد شد.

رییس دانشگاه هنر در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: دانشگاه هنر بزرگترین و جامع‌ترین دانشگاه اختصاصی است که بعد از انقلاب با تجمیع دانشکده‌های هنری ایجاد شد و طی فرآیندی در سال ۷۲ به دانشگاه هنر تبدیل شد.

اکرمی با اشاره به اینکه مدرسه موسیقی که در سال ۱۲۹۷ تاسیس شد، هم‌اکنون در این دانشگاه ادغام شده، گفت: می‌توان ادعا کرد که این دانشگاه نزدیک به ۱۰۰ سال فعالیت آکادمیک دارد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در دانشگاه هنر تمامی رشته‌ها تدریس می‌شود، گفت: اساتید برجسته و فارغ‌التحصیلان زیادی در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند که هم‌اکنون در عرصه هنری کشور فعالیت می‌کنند اما دانشگاه هنر در عین حال با مشکلاتی هم روبه‌رو بود.

رییس دانشگاه هنر با بیان اینکه هنر پایه فرهنگ است، خاطرنشان کرد: به همین دلیل هنر دارای اهمیت زیادی است و ما انتظار داریم که مسئولان توجه بیشتری به دانشگاه هنر داشته باشند.

اکرمی همچنین افزود: کشور ما سابقه فرهنگی طولانی دارد و در سطح جهان به عنوان یک کشور فرهنگی شناخته می‌شود. برگزاری جشن پنجاهمین سال دانشکده سینما و تئاتر دریچه‌ای است که دانشگاه به واسطه آن می‌تواند خود را به جامعه بشناساند، در تمام فرآیند جشن دانشجویان بسیار فعال هستند و در واقع کار اصلی به عهده آنهاست.

رییس دانشگاه هنر ادامه داد: این جشن بهانه‌ای است تا رشته‌های هنری خود را مطرح کرده و دانشجویان آثار خود را به نمایش بگذارند و همچنین فارغ‌التحصیلانی که هم‌اکنون در دانشگاه نیستند، در این جشن حضور یافته و درخواست‌های خود را مطرح کنند.

اکرمی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مطالبات دانشجویان رشته سینما و تئاتر پیگیری می‌شود، اظهار کرد: نه تنها دانشجویان این رشته‌ها بلکه دانشجویان تمامی دانشکده‌ها مطالباتی دارند که همه آنها در حال پیگیری است و دانشگاه هنر با وجود اینکه تمام مسئولیت و وظایف را می‌پذیرد، اما امکانات لازم را ندارد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فضای باغ ملی گفت: این فضا، فضای بسیار ارزشمندی است که سه چهارم آن قابل استفاده نیست و نیاز به ترمیم دارد و ترمیم این فضا از جمله‌های برنامه‌های در دست اجرا است.

رییس دانشگاه هنر همچنین افزود: ما در نظر داریم میدان مشق را که در گذشته یک فضای نظامی بود، به فضای فرهنگی تبدیل کنیم.

اکرمی با بیان اینکه در چند سال اخیر صدمات زیادی به حوزه‌های فرهنگی و اقتصادی وارد شده، گفت: همه اینها نیاز به ترمیم دارد.

وی همچنین افزود: یکی از مواردی که در این جشن مطرح خواهد شد، اعلام نیاز برای دریافت مساعدت به سوی مسوولان هنری کشور است.

رییس دانشگاه هنر در پایان در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر امکانات فضایی و برنامه‌های این دانشگاه برای تجمیع گفت: برنامه دانشگاه این است که تمام دانشکده‌ها در مکان کنونی جمع شوند، ضمن اینکه در دولت گذشته مسائل غیرقابل انتظاری در مورد زمین‌های دانشگاه هنر در کرج ایجاد شد که آن فضا را مورد مخاطره قرار داد و ما امیدواریم که تمام این مشکلات برطرف شود.

به گزارش ایسنا، در ادامه رضا مهدیزاده کارگردان هنری جشن پنجاه سالگی سینما و تئاتر اظهار کرد: رویکرد عمومی ما در برگزاری این برنامه این است که همه دستاوردهای هنری دانشگاه را به مخاطبان که بخش عمده آن مخاطبان بیرونی هستند، نشان دهیم.

وی با بیان اینکه ما نمی‌خواهیم این جشن تنها یک گردهمایی فارغ‌التحصیلان دانشکده سینما و تئاتر و فعالان عرصه هنر باشد، گفت: برای برگزاری این جشن فراخوان عمومی داده‌ایم . آثار هنری اساتید و دانشجویان و دستاوردهای علمی آنها جمع‌آوری خواهد شد و به صورت یک سبک چیدمان به نمایش گذاشته می‌شود.

مهدیزاده با اشاره برای حضور فارغ‌التحصیلان فعال در عرصه سینما و تئاتر در این جشن بسیار تلاش کرده‌ایم، گفت: یکی از دلایل برگزاری این جشن ایجاد فضای ارتباطی و توسعه آن بین نسل قدیمی فعالان عرصه هنر و نسل جدیدی است که تازه وارد دانشگاه شده است.

وی همچنین ادامه داد: دعوت از گیتی خامنه و شهرام زرگر، رونمایی از مدال افتخار دانشگاه هنر با حضور هنرمندان ۵ دهه گذشته، رونمایی از کتابی که اطلاعات ۵۰ سال گذشته در این حوزه‌ها را در بردارد و همچنین رونمایی از سرود دانشگاه هنر که با همت دانشجویان دانشکده موسیقی به مدت ۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه ساخته شده، از جمله برنامه‌های جشن پنجاهمین سال تاسیس دانشکده سینما و تئاتر خواهد بود.

این کارگردان هنری درخصوص جزییات برگزاری این برنامه گفت: نمایشگاهی که در حاشیه این جشن برگزار می‌شود، از دوم اسفند از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ با حضور یک کارناوال متشکل از ۴۰ بازیگر و همچنین اجرای قطعات موسیقی آغاز می‌شود و جشن پنجاهمین سالگرد تاسیس دانشکده سینما و تئاتر ساعت ۱۸:۳۰ به مدت دو ساعت و نیم در تالار ایوان شمس برگزار خواهد شد.

در ادامه محمدرضا حسنایی دبیر جشن پنجاهمین سالگرد تاسیس دانشکده سینما و تئاتر اظهار کرد: اکثر فعالان سینما و تئاتر و انیمیشن در ایران، در دانشگاه هنر تحصیل کرده‌اند. بنابراین وقتی ما از خودمان حرف می‌زنیم یعنی از سینمای کشور حرف زده‌ایم.

وی ادامه داد:‌عمده دانشگاه‌های دیگر که دانشگاه جامع هنری نیستند هم در ارائه محصولات هنری خود وابسته به این دانشگاه هستند بنابراین معرفی این دانشگاه باعث آشنایی مردم با پتانسیل‌های موجود می‌شود.

دبیر جشن پنجاهمین سالگرد تاسیس دانشکده سینما و تئاتر با اشاره به اینکه ما در آینده بقیه دانشکده‌ها را نیز معرفی خواهیم کرد، گفت: تلاش می‌کنیم تا در جهت کیفیت دانشگاه تلاش کنیم. من فکر می‌کنم دستاورد اول برگزاری چنین جشنی افزایش سطح کیفی دانشگاه و دستاورد دوم آن شناساندن این دانشگاه به جامعه است. چون به نظر می‌رسد این دانشگاه شناخته شده نیست و کسی نمی‌داند از ظرفیت آن چگونه استفاده کند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

لزوم بازنگری جدی در آموزش داروسازی عمومی
امیدواریم اتفاقات اخیر دانشگاه فردوسی موجب تحکیم استقلال دانشگاه شود
مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین المللی دانشگاه پیام نور هستیم
برگزاری اولین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی
آغاز ثبت نام اعتکاف مسجد دانشگاه تهران
ابلاغ آیین‌نامه جدید استعدادهای درخشان به دانشگاه‌ها+ جزییات تغییرات
دانشگاه های علوم پزشکی آموزش را فدای پژوهش های غیر کاربردی کرده اند
اعلام اولویت‌های کاری دانشگاه پیام نور در سال ۹۴

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم