www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

روند صدور مجوز انجمن‌های علمی – دانشجویی طولانی است

دبیر کل انجمن‌های علمی دانشگاه قزوین با اشاره به طولانی بودن روند اداری صدور مجوز از سوی دانشگاه گفت: انجمن‌های علمی از برخی تشکل‌ها بیشتر فعالیت می‌کنند در حالی که از امکانات کمتری بهره مند هستند.

فاطمه سنماری دبیر کل انجمن‌های علمی دانشگاه بین المللی قزوین در گفتگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اینکه این دانشگاه ۲۱ انجمن علمی فعال دارد، اظهار کرد: تعریف کارگروه پژوهشی برای انجمن‌های علمی،‌اجرای همایش‌های “Start of Weekends” با هدف ایده پروری و افزایش ارتباط با صنعت در حوزه‌های علمی مختلف از جمله حوزه‌های فنی – مهندسی از جمله برنامه‌های جدیدی است که از سوی انجمن‌های علمی این دانشگاه اجرا می‌شود و در این راستا جلب حمایت سرمایه گذاران و معرفی ایده پردازان و اختراعات علمی آنها به جامعه یکی از مهم ترین دستاوردهای این همایش‌هاست.

سنماری با اشاره به اینکه یکی از محورهای اصلی اساسنامه انجمن‌های علمی ایجاد فضای مناسب برای شکوفایی علمی، تقویت روحیه همکاری و شناسایی ایده‌های کارامد است، گفت: با برگزاری کلاس‌های آموزشی و کارگاه‌های تخصصی سعی در تحقق این محورها داریم.

دبیر کل انجمن‌های علمی دانشگاه قزوین در خصوص مطالبات انجمن‌های علمی و موانع پیش روی آنها اظهارکرد: در چند سال گذشته از لحاظ بودجه خیلی مشکل داشتیم و بسیاری از برنامه‌ها به دلیل نبود بودجه یا برگزار نمی‌شد یا با کیفیت بسیار پایین اجرا می‌شود بنابراین کمبود بودجه مشکل اصلی ماست.

وی در ادامه افزود: کارشناسان حوزه انجمن‌های علمی در معاونت فرهنگی دانشگاه‌ها نباید سیاسی باشند و با تغییرات سطوح بالاتر مثل رئیس دانشگاه تغییر کنند.

سنماری با اشاره به اینکه انتقال تجربیات مسئولین دوره‌های گذشته به مسئولین جدید یکی از مهم ترین مواردی است که در این سطح اتفاق نمی‌افتد، گفت: تعویض افراد و کارشناسان مسئول در یک حوزه سبب می‌شود که آنها دوره زیادی از مسئولیت خود را در فرآیند آزمون و خطا و کسب تجربه بگذرانند.

دبیر کل انجمن‌های علمی دانشگاه قزوین طولانی شدن روند اداری در حوزه‌های مختلف مثل شکل گیری انجمن‌ها و برگزاری انتخابات را باعث کاهش فعالیت تشکل‌های دانشجویی دانست و خاطرنشان کرد: اجرای قوانین خوب است اما زمانی که باعث جلوگیری فعالیتها می‌شود باید درمواردی اندکی اغماض کرد تا کارها راحت تر پیش برود.

وی در همین خصوص افزود: طبق آیین نامه تعداد انجمن‌های علمی باید حداکثر ۲۰ انجمن باشد به همین دلیل در پاره‌ای موارد مسئولین صبر می‌کنند تا تعداد درخواست فعالیت انجمن‌ها به ۲۰ عدد برسد تا بعد از این به نامه‌ها رسیدگی کنند.

سنماری در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: تمام انجمن‌های علمی برای اجرای برنامه‌های خود باید نظر موافق استادان مشاور انجمن را کسب کنند در حالی که در برخی موارد این برنامه‌ها از سوی برخی اساتید چندان اهمیت ندارد اما در اکثر موارد اساتید شوق زیادی دارند و ما را در انجام طرح‌های انجمن یاری می‌کنند.

وی روند دریافت مجوز انجمن‌ها از معاونت فرهنگی را بسیار طولانی دانست و گفت: برنامه‌های درخواستی انجمن‌ها باید به تایید تعداد زیادی از مسئولان فرهنگی برسد و انجمن برای فعالیتهای خود استقلال ندارد. در واقع نظر ما این است که نظم بسیار مطلوب است اما این قوانین و نظم است که باید درخواست دانشجو باشد نه اینکه برعکس شود.

دبیر کل انجمن‌های علمی دانشگاه قزوین کمبود امکانات سخت افزاری نظیر دفتر، سیستم‌های کامپیوتری و وسایل مورد نیاز مثل قفسه را بخش دیگری از مشکلات انجمن‌های علمی دانست و خاطرنشان کرد: کل انجمن‌های علمی دانشگاه ما یک اتاق دارد در حالی که برخی از تشکل‌های دانشجویی چندین دفتر و اتاق دارند.

وی تصریح کرد: انجمن‌های علمی – دانشجویی از برخی تشکل‌های موجود در دانشگاه‌ها بیشتر فعالیت می‌کنند. در حالی که از امکانات کمتری برخوردارند.

سنماری در ادامه سخنانش گفت: تعیین یک قطب برای انجمن علمی دانشگاه‌های چند استان همجوار از طریق وزارت علوم می‌تواند زمینه افزایش برقراری ارتباط بین انجمن‌ها را فراهم آورد.

وی کسب و انتقال تجربیات انجمن‌های علمی دانشگاه‌ها به یکدیگر و برگزاری برنامه‌های مشترک علمی- پژوهشی در سطوح گوناگون را یکی از نتایج تعیین قطب انجمن‌های علمی عنوان کرد و تایید کرد: امیدواریم با اجرای این طرح‌ها امکان برقراری ارتباط بین انجمن‌ها بیشتر فراهم شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

اعزام کاروان دانشگاهیان به عتبات عالیات تا ۲۰ فروردین
اختلاف اراضی دانشگاه حل نشود استعفا می‌دهیم
اساتید وقت کافی برای آموزش دانشجویان پزشکی صرف نمی‌کنند
تغییر نام دانشکده خبر دانشگاه آزاد / راه اندازی «نیوز روم»
دانشجویان خارجی به اردوهای نوروزی می‌روند
عدم افزایش شهریه دانشگاه علمی کاربردی در سال ۹۴/ حذف ۱۰درصد رشته‌ها
سیستم درمان، فشار زیادی به آموزش در دانشگاه های پزشکی وارد می‌کند
افزایش خطاهای پزشکی با کشیک‌های سنگین در بیمارستان های آموزشی

یک نظر بگذارید

دسته‌ها

اين سايت را حمايت مي کنم