نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

روسیه و سودای صعود در لیست دانشگاه‌های جهان

دولت روسیه با اجرای یک طرح جدید قصد دارد کیفیت دانشگاه‌های این کشور را در عرصه رقابت جهانی افزایش دهد.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، طرح دولت روسیه برای افزایش رقابت دانشگاه‌های این کشور در عرصه جهانی طرح «۵ در ۱۰۰» نام دارد و هدف آن این است که تا سال ۲۰۲۰ میلادی پنج دانشگاه روسی در جمع ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان حضور یابند. خبر اجرای این طرح در تاریخ هفتم ماه مه ۲۰۱۲ میلادی و با حکم ریاست جمهوری این کشور اعلام شد. به منظور اجرای موفق این طرح، شورای بهبود رقابت جهانی دانشگاه‌های روسیه تاسیس شد. این شورا از ۱۲ عضو که شش نفر نماینده روس و شش نفر نماینده جامعه دانشگاهی جهان هستند، تشکیل شده است. اجرای برنامه فوق بدون پشتوانه انجام نمی‌شود چرا که طی ۱۰ سال گذشته انجام اصلاحات آموزش عالی با هدف اتصال خلاء‌های میان دانشگاه‌های روسیه و دانشگاه‌های پیشرو در جهان انجام شده است.

طی این ۱۰ سال،‌ نخست تعدادی دانشگاه فدرال به عنوان نوعی سازمان حمایتی برای آموزش عالی منطقه‌ای تاسیس شدند و سپس به برخی از موسسات آموزشی عنوان دانشگاه تحقیقاتی اعطا شد. در آخر نیز دولت از اعطای کمک هزینه‌های جدید نقل و انتقال هیئت‌های علمی به ویژه برای جذب محققان مطرح خارجی به روسیه خبر داد. در نتیجه محققان مشهور دارای ملیت روس و مطرح بین‌المللی شروع به آمدن به روسیه کردند و بدین ترتیب آموزش عالی روسیه به سمت جهانی شدن گام برداشت. در حال حاضر بسیاری از دانشگاه‌های این کشور با همکاری صنایع اقدام به انجام طرح‌های تحقیقاتی کرده و نخستین مرکز تحقیقات و توسعه (R&D) خود را گشودند. تعداد زیادی از دانشگاه‌های روسیه اکنون به آزمایشگاه‌های بسیار پیشرفته مجهز هستند و به زبان‌های خارجی اهمیت بیشتری می‌دهند و در نتیجه استادان خارجی می‌توانند دروس خود را به زبان انگلیسی تدریس کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتی ورلدنیوز، برای دستیابی به اهداف ۲۰۲۰ و حضور پنج دانشگاه روسیه در جمع ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان،‌ چندین بدنه آموزشی مختلف نیز در این کشور تاسیس شد. این طرح با نظارت وزارت علوم و آموزش روسیه که همچنین وظیفه مدیریت بودجه‌های دولتی را نیز برعهده دارد، اجرا می‌شود. از سوی دیگر موسسات آموزش عالی نیز به طور هوشمندانه‌ای از حضور در این پروژه منفعت می‌برند. نخست اینکه آنها رتبه و وضعیت خود را در سطح ملی بهبود دادند. دوم اینکه توانستند توجه بیشتر مقامات محلی و سایر سرمایه‌داران را جلب کنند و در آخر نیز این پروژه مشوق‌های زیادی را در اختیار دانشجویان و اعضای هیئت علمی قرار می‌دهد. ذکر این نکته نیز ضروریست که تمام دانشگاه‌های فعال در این طرح ۱۰ تا ۴۰ درصد بودجه بیشتر دریافت می‌کنند. در نتیجه خروج این دانشگاه‌ها از این طرح به منزله ضرر مالی فراوان خواهد بود.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم