نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

رقابت ناعادلانه دولت با بخش خصوصی در حوزه آموزش

رئیس دانشگاه غیرانتفاعی اثیرالدین ابهر گفت: در سال‎های اخیر و با کاهش تعداد متقاضیان ورود به دانشگاه رقابت دانشگاه‎های دولتی در بخش‎های شبانه و پردیس‎های دانشگاهی که از دانشجویان شهریه اخذ می‎کنند با مراکز آموزشی غیرانتفاعی ناعادلانه شده است.

“جعفر عابدینی” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، اظهار کرد: آغاز به فعالیت دانشگاه‎های غیرانتفاعی زمانی بود که دانشگاه‎های دولتی با متقاضیان کنکور زیادی روبه‌رو بودند و وزارت علوم برای اینکه بتواند این مشکل خود را حل کند مجوز تأسیس و راه‎اندازی دانشگاه‎های غیرانتفاعی را صادر کرد.

وی افزود: در آغاز به کار این دانشگاه‎ها بنا بود تا در تهران و کرج دانشگاه‎ غیرانتفاعی تأسیس نشود و در مراکز استانی و شهرستانی نیز تا سقف مشخصی دانشگاه‎های غیرانتفاعی تأسیس شود.

عابدینی تصریح کرد: این در حالی است که هم‎اکنون در برخی از شهرها به ‌ویژه آن‎هایی که نزدیک تهران هستند نه‌ تنها این سقف مجاز در تأسیس دانشگاه‎ها رعایت نشده است، بلکه از ضریب اشباع شده گذشته و تا دو برابر بیش از حد مجاز راه‎اندازی شده است.

رئیس دانشگاه غیرانتفاعی اثیرالدین ابهر خاطرنشان کرد: دولت در یک برهه برای حل مشکل خود بخش خصوصی را وارد کارکرد تا به ‌عنوان کمک‌کار دولت معضل پشت‌کنکوری‌ها و متقاضیان ورود به دانشگاه‎ها را حل کند، در حالی ‌که در کنار این مسئله با افزایش ظرفیت دانشگاه‏‎های شبانه‌روزی و پردیس‎های دانشگاهی نیز ورودی دانشجویان به دانشگاه‎های دولتی را از طریق اخذ شهریه بیشتر کرد.

این مسوول تصریح کرد: در حال حاضر و با کاهش تعداد دانشجویان و متقاضیان ورود به دانشگاه‎ها، وزارت علوم همچنان به جذب دانشجو در رشته‎های شبانه و پردیس‎های دانشگاهی خود ادامه می‎دهد و این امر باعث شده تا دانشگاه‏‎های غیرانتفاعی که با سرمایه‎گذاری بخش خصوصی اقدام به احداث و راه‎اندازی واحد آموزشی و فرهنگی کرده‎اند متضرر شوند.

عابدینی با بیان اینکه رقابت به ‌ویژه در عرصه آموزشی امر پسندیده‎ای است، گفت: این رقابت باید در شرایط عادلانه صورت گیرد، ولی هم‎اکنون شاهد رقابت غیرعادلانه در این حوزه هستیم که بخش دولتی با اعتبار دولتی هزینه هیئت‌علمی، کادر آموزشی و مخارج تحصیلی خود را تأمین می‎کند و در کنار آن نیز از دانشجویان خود در رشته‎های شبانه و یا پردیس‎های دانشگاهی شهریه دریافت می‌‎کند، در حالی‌که برای بخش خصوصی که همه هزینه‎های خود را از شهریه‎های دانشجویی تأمین می‌کنند امکان رقابت با بخش دولتی بسیار هزینه‌بر و مشکل است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

اختلاف اراضی دانشگاه حل نشود استعفا می‌دهیم
اساتید وقت کافی برای آموزش دانشجویان پزشکی صرف نمی‌کنند
تغییر نام دانشکده خبر دانشگاه آزاد / راه اندازی «نیوز روم»
دانشجویان خارجی به اردوهای نوروزی می‌روند
عدم افزایش شهریه دانشگاه علمی کاربردی در سال ۹۴/ حذف ۱۰درصد رشته‌ها
سیستم درمان، فشار زیادی به آموزش در دانشگاه های پزشکی وارد می‌کند
افزایش خطاهای پزشکی با کشیک‌های سنگین در بیمارستان های آموزشی
دانشگاه محل بده بستان سیاسی نیست

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم