نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

رشد ۱۹ درصدی بودجه آموزش عالی درسال ۹۴/ استفاده از انرژی‌های خورشیدی و بادی در دانشگاه‌ها

معاون مالی اداری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان این‌که رشد بودجه آموزش عالی در سال آینده، ۱۹ درصد خواهد بود، گفت: ۶۵ درصد بودجه دانشگاه‌ها محقق خواهد شد.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر محمدحسین امید معاون روز دوشنبه در نشست خبری در خصوص بودجه آموزش عالی، اظهار کرد: طرح مدیریت برق و بهینه سازی مصرف انرژی و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر از جمله برنامه‌های سال جاری است.

وی با اشاره به ۲۹ دی ماه و روز هوای پاک، اظهار کرد: در سال جاری اقدامات خوبی در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی و استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر در دانشگاه های کشور رخ داد و در این زمینه پروژه زمین گرمایی در یکی از دانشگاه‌های شیراز به بهره‌برداری رسید. همچنین استفاده از انرژی‌های خورشیدی و بادی در برخی از دانشگاه‌های کشور محقق شد و امیدواریم این پروژه در دیگر دانشگاه‌ها نیز محقق شود.

وی با اشاره به این‌که سیستمی برای جلوگیری از رفت‌وآمدهای متعدد برای برگزاری نشست‌ها و جلوگیری از اتلاف انرژی در این زمینه پیش‌بینی کرده‌ایم، گفت: تعداد زیادی از جلسات معاونت مالی و اداری وزارت علوم، به خصوص جلسات حسابداری تعهدی که در سال آینده نهایی خواهد شد به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شده و به این ترتیب امکان مشارکت بیشتر دانشگاه‌ها در مباحث وزارت علوم فراهم شده است.

رشد ۲۰ درصدی بودجه دانشگاهها در سال ۹۴

امید در خصوص آخرین وضعیت رشد بودجه سال ۹۴ آموزش عالی، گفت: کل رشد بودجه آموزش عالی سال ۹۴ نسبت به سال گذشته ۱۹ درصد می‌باشد. همچنین رشد بودجه موسسات و پارک علم و فناوری به ۷ درصد و رشد بودجه دانشگاه‌ها ۲۰ درصد و همچنین رشد بودجه موسسات تابعه وزارت علوم ۸ درصد و رشد بودجه ستاد وزارت تنها ۳ درصد می‌باشد.

معاون مالی و اداری وزارت علوم با بیان این‌که تمام تلاش ما تخصیص مستقیم اعتبارات به دانشگاه‌ها و جلوگیری از تورم در بودجه وزارت علوم است، اظهار کرد: تمام برنامه‌های ما بر مبنای افزایش اختیار دانشگاه‌ها است. همچنان‌که رشد بودجه ستاد وزارت علوم در سال آینده نسبت به دیگر بخش‌ها کمتر بوده است.

امید در بخش دیگری از سخنانش در خصوص مدل توزیع بودجه آموزش عالی، اظهار کرد: طبق توافقی که در سال جاری با کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و همچنین سازمان بودجه و برنامه کشور انجام شد کارگروهی برای تدوین یک مدل برای توزیع بودجه آموزش عالی تشکیل شد و بعد از تدوین این مدل بودجه بر اساس آن توزیع شد.

وی در همین زمینه افزود: بودجه دانشگاه‌هایی که کمتر از ۱۰ درصد رشد داشته‌اند بیش از ۱۰ درصد رشد یافت.

وی با اشاره به این‌که ۴۲ درصد دانشگاه‌ها با رشد کمتر از ۲۰ درصدی بودجه مواجه بوده‌اند، خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که سال ۹۴ اولین سال اجرایی مدل سرانه دانشجویی برای توزیع بودجه دانشگاه‌ها است، رشد بودجه تمامی دانشگاه‌ها تا پایان سال به ۲۰ درصد خواهد رسید اما در سال‌های آینده تکرار نخواهد شد.

اختصاص سرانه دانشجویی یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومانی به دانشگاهها

معاون مالی و اداری وزارت علوم در بخش دیگری از سخنانش در خصوص ویژگی‌های مورد سرانه دانشجویی، اظهار کرد: سرانه دانشجویی دانشگاه‌ها در حوزه برنامه‌های فرهنگی، رفاهی و دانشجویی برای تمامی دانشگاه‌ها و در تمامی مقاطع تحصیلی یک میلیون و ۶۵۰ هزار تومان است.

وی ادامه داد: مدل سرانه دانشجویی به نحوی تدوین شده که حداقل اعتبار لازم برای اداره دانشگاه‌ به صورت استاندارد را محقق کند و همچنین هزینه‌های پژوهشی در حد استاندارد پرداخت گردد.

وی همچنین افزود: اعتباری که دانشگاه‌ها برای مدیریت استاندارد به آن نیاز دارند ۸۴ هزار میلیارد ریال است که با توجه به مشکلات بودجه و کاهش قیمت نفت تنها ۵۰۰۰ میلیارد تومان از این downloadیعنی ۶۵ درصد آن محقق خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که در شرایطی که دانشگاه‌ها با کسری بودجه مواجه هستند سهم هزینه‌های پژوهشی در بخش رفاهی و پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان و اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها، سهم فرهنگی و پژوهشی از بودجه کاهش می‌یابد، اظهار کرد: اگر تغییرات پیش‌بینی شده محقق شود این مشکلات کمتر خواهد شد.

ادامه دارد

مطالب مرتبط

اعزام کاروان دانشگاهیان به عتبات عالیات تا ۲۰ فروردین
بهره برداری از ساختمان جدید دانشکده پزشکی تا سه سال آینده
پورتال جذب هیات علمی دانشگاه تهران مستقل عمل نمی کند
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به دخالت مراجع غیر دانشگاهی
دولت تاکنون مصوبه‌ای در خصوص اراضی دانشگاه شیراز نداشته است
ساخت ۱۰ خوابگاه مطلوب و استاندارد در سال آینده/ تدوین دانشنامه برخطر سلامت
پیام تسلیت وزیرعلوم به رئیس جمهور
رتبه‌بندی دانشگاه‌های مشهور جهان در ۲۰۱۵

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم