نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

رشد تقاضا و توسعه دانشگاه‌های آسیایی

طبق گزارش جدید مؤسسه آمار یونسکو (UIS)، نرخ ثبت‌نام‌های دانشگاهی در میان کشورهای در حال توسعه و پیشرفته آسیایی رشد چشمگیری داشته است.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بنابر اعلام مؤسسه آمار یونسکو، شمار ثبت‌نام متقاضیان برای ادامه تحصیل در دانشگاه و در مقطع آموزش عالی در کشورهای در حال توسعه آسیایی نظیر لائوس و پاکستان و همینطور کشورهای پیشرفته‌ای نظیر ژاپن افزایش قابل توجهی داشته است.

نظام‌های آموزشی در آسیا به منظور پاسخگویی به افزایش ثبت‌نام‌ها می‌بایست با احداث دانشگاه‌های جدیدتر، توسعه یابند و ظرفیت‌های خود را افزایش دهند و با این روند فزاینده وادار می‌شوند اعضای هیئت علمی جدیدی استخدام کرده، در ارائه خدمات تنوع به خرج داده و در نهایت نیز بخش خصوصی را برای ورود به آموزش عالی غیردولتی ترغیب و تشویق کنند.

در بسیاری از کشورهای آسیایی همچنین با هدف پاسخگویی به رشد تقاضای اجتماعی- اقتصادی به تخصص‌های حرفه‌ای و مهارتی، گرایش به ارائه رشته‌های تحصیلی جدید افزایش یافته است. در گزارشی که اخیرا از سوی مؤسسه آمار یونسکو با عنوان «رشد و توسعه آموزش عالی در آسیا» منتشر شد، درباره چگونگی تبدیل دو کشور تایلند و مالزی به دو کشور پیشرو در آموزش عالی در میان کشورهای دارای درآمد متوسط در آسیا مطالبی ارائه شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتی‌ورلدنیوز، شمار ثبت‌نام در مقطع تحصیلات تکمیلی در تایلند از ۱۹۳ هزار نفر در سال ۲۰۰۷ میلادی به ۱۹۶ هزار نفر در سال ۲۰۱۲ میلادی افزایش یافته که این افزایش به ویژه در مقطع دکتری بوده است. یکی از دلایل اصلی اینکه تایلند روی تحصیلات تکمیلی تمرکز کرده، کاهش نرخ زاد و ولد در این کشور است که این مساله طی سال‌های آینده شمار دانشجویان مقطع کارشناسی را کاهش خواهد داد. همین مساله باعث شده تا دولت و دانشگاه‌ها اشتیاق بیشتری برای متمرکز شدن روی توسعه مقطع کارشناسی ارشد و دکتری داشته باشند.

از سوی دیگر، دولت مالزی در مجموع دو برابر بیش از تایلند برای هر دانشجوی آموزش عالی هزینه می‌کند. به عبارت دیگر دانشگاه‌های تایلند از منابع وسیع‌تر زیرساختی و استقلال اداری بیشتری نسبت به دانشگاه‌های مالزی برخوردارند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

پردیس دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه ساخته می‌شود
احداث ۱۰ خوابگاه دانشجویی در دانشگاه‎های علوم پزشکی کشور
دانشگاه امروز محور و موتور محرک توسعه اجتماعی و سیاسی کشور است
لغو اعزام کاروان‌های دانشگاهیان عمره گزار تا دهم فروردین
نقش نفت در برنامه‌های توسعه‌ای کشور بررسی می‌شود
تسلیت رئیس دانشگاه شریف به روحانی
ایجاد مقاطع ارشد و دکتری رشته های معماری داخلی در دانشگاه آزاد همدان
همکاری‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران و استرالیا گسترش می یابد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم