نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

رسیدگی به پرونده بورسیه ۳۰۰۰ نفر، از مطالبات دانشگاهیان است

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: دکتر فرجی‌دانا توجه زیادی به کیفیت آموزش و پژوهش دانشگاهی به جای توجه بر کمیت‌ها دارد.

دکترعلی یوسفی در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، با بیان اینکه استیضاح حق قانونی نمایندگان مجلس شورای اسلامی است، اظهارکرد: استیضاح حق قانونی نمایندگان مجلس است و وزیرعلوم وظیفه دارد که به آن‌ها پاسخ روشنی بدهد. البته این اقدام باید در یک چارچوب بسیار منطقی و سنجیده‌ای انجام می‌گرفت، چرا که در استیضاح شائبه سیاسی و فشارآوردن بیش‌تر از شائبه بهبودی و اصلاح در روند آموزش عالی محسوس است.

وی هدف ‌اصلی دکتر فرجی‌دانا را پیشرفت علم و فناوری دانست و خاطرنشان کرد: هدف این وزیر طی طریق برای پیشرفت علم و فناوری در وزارت علوم است و فرجی دانا توجه زیادی به کیفیت آموزش و پژوهش دانشگاه‌ها به جای توجه بر کمیت‌ها دارد.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به نقاط قوت این وزارتخانه گفت: اختیارات دانشگاه‌ها نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در تصمیمات دانشگاهی با دستی بازتر عمل می‌کنند و حضورشان نسبت به گذشته پررنگ‌تر شده است.

وی گزینش‌های صورت گرفته در دانشگاه‌ها را براساس نظرخواهی و مشورت‌ و تبادل نظر با بدنه دانشگاهی و اعضای هیئت‌های علمی دانست و افزود: واکنش‌های بسیار مثبتی بین دانشجویان و اعضای هیئت علمی در مراسم تودیع و معارفه مسئولان جدید دانشگاهی صورت گرفته که بعضی از آن‌ها منجر به جشن و شادی نیز شده است.

یوسفی در ادامه تاکید کرد: این واکنش‌ها نشان از آن است که از شرایط گذشته نارضایتی وجود داشته و اعضای هیئت‌های علمی در بیانیه‌های مختلف، نگرانی‌های خود را نسبت به شرایط گذشته به اطلاع رئیس جمهور و وزارتخانه مربوطه رسانده‌اند.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد درباره انتخاب و انتصاب‌های صورت گرفته در وزارت علوم، اظهارکرد: افرادی که اکنون انتخاب شده‌اند پرونده‌ای شفاف دارند که با افراد گذشته قابل مقایسه نیست.

این استاد دانشگاه درباره بازگشت دانشجویان ستاره‌دار و اساتید اخراج شده از دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: در خصوص دانشجویانی که به هر نحو از تحصیل کنار گذاشته شده بودند، باید بررسی منصفانه و عادلانه‌ای صورت می‌گرفت و این افراد باید به دور از حب و بغض‌های سیاسی قضاوت می‌کردند؛ برداشت من از بازگشت برخی دانشجویان و اساتیدی که ناروا کنار گذاشته شده بودند، این است که کاملا منطبق به انصاف بوده است و خیلی نادرست است که این را امر خلاف قانون و کار سیاسی تلقی کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد با بیان این مطلب که استیضاح وزیرعلوم امری خیرخواهانه برای کشور نیست، گفت: حق قانونی نمایندگان مجلس است که وزیر را جهت مصالح جامعه و عموم استیضاح کنند، اما نه در جهت منافع خود و اینکه نباید یک گروه خاص بخواهند خدمات و اقدامات فرجی‌دانا را نادیده بگیرند.

وی افزود: عموم دانشگاهیان از این استیضاح بسیار آزرده هستند؛ اگر شرایطی فراهم می‌شد، قطعا دانشگاهیان به طور قاطع با چنین جریانی مخالفت می‌کردند.

یوسفی با اشاره به اینکه فضای دانشگاه‌ها نسبت به سال‌های گذشته بسیار متفاوت است، تصریح کرد: هیات‌های علمی و دانشجویان وارد فرآیند فرهنگی و اجتماعی شده‌اند و فضای دانشگاه‌ها از نظر نشاط و سرزندگی نسبت به یک سال گذشته قابل مقایسه نیست.

این استاد دانشگاه درباره بررسی پرونده بورسیه ۳۰۰۰ نفری گفت: این بررسی کاری است عدالت جویانه که ممکن است با منافع بعضی‌ها سازگار نباشد و دراین رسیدگی متضرر شوند.

وی در ادامه اظهارکرد: بخش از این مخالفت‌ها از سر دلسوزی نیست و شاید منافع افرادی در این بین باشد که به طور نادرست و غیرشفاف بورسیه شده‌اند؛ ورود بی‌جهت چند هزار نفر افراد کم صلاحیت به دانشگاه‌ها باعث آسیب رسیدن به چرخه سیستم آموزش عالی خواهد شد که نتایج آن در آینده مشخص می‌شود.

معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد روند رسیدگی به این بورسیه را شفاف توصیف کرد و افزود: بعید می‌دانم نمایندگان معترض در قبال پاسخ‌هایی که از وزیر علوم دریافت می‌کنند حرفی برای گفتن داشته باشند، چرا که رسیدگی به پرونده بورسیه جزئی از مطالبات دانشگاهیان است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بهره برداری از ساختمان جدید دانشکده پزشکی تا سه سال آینده
پورتال جذب هیات علمی دانشگاه تهران مستقل عمل نمی کند
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به دخالت مراجع غیر دانشگاهی
دولت تاکنون مصوبه‌ای در خصوص اراضی دانشگاه شیراز نداشته است
ساخت ۱۰ خوابگاه مطلوب و استاندارد در سال آینده/ تدوین دانشنامه برخطر سلامت
پیام تسلیت وزیرعلوم به رئیس جمهور
رتبه‌بندی دانشگاه‌های مشهور جهان در ۲۰۱۵
امسال ۱۲۰۰ برنامه فرهنگی در دانشگاه پیام‌نور لرستان برگزار شد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم