نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

راکد بودن فضای دانشگاه یک خطر است

معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: راکد بودن فضای دانشگاه یک خطر است.

به گزارش خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) -منطقه کرمانشاه، دکتر سید ضیاء هاشمی در مراسم تودیع و معارفه رییس دانشگاه رازی کرمانشاه که در تالار شهید علیمحمدی دانشکده علوم دانشگاه رازی برگزار شد، اظهارکرد: پیشرفت دانشگاه بدون مشارکت و همراهی و همدلی تک تک دانشگاهیان میسر نخواهد بود.

وی افزود: محصول اصلی دانشگاه علم و عالم است که از هر دوی اینها در جامعه استفاده می شود، بنابراین جایگاه دانشگاه در هر جامعه‌ای جایگاهی رفیع و بالاست.

معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: راه رسیدن به توسعه در هر جامعه‌ای از دانشگاه می گذرد و این وظیفه دانشگاه است که شرایط را برای توسعه کشور مهیا کند و مسیر حرکت را به دستگاه‌های اجرایی نشان دهد.

وی ادامه داد: دانشگاه باید پیشگام شناسایی استعدادها و توانمندیهای هر جامعه و همچنین پیشگام شناسایی راهکارهایی برای بهره گیری از این استعدادها و توانمندیها باشد.

هاشمی با بیان اینکه در دانشگاه‌ها مقالات علمی بسیاری داریم، اما صرف پرداختن به مقالات علمی شاخص پیشرفت یک دانشگاه نیست، تصریح کرد: اینکه می گویند ما رتبه ۱۷ تولید علم جهان را داریم اما هیچ بهره برداری از آن نمی کنیم، چه حاصلی برای جامعه دارد.

معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایران در زمینه بهره برداری از علم رتبه ۷۵ جهان را دارد و ما باید دراین زمینه و نه صرفا در زمینه تولید مقالات علمی رشد پیدا کنیم.

وی ادامه داد: اینکه افتخار کنیم که مقالات ما در فلان نشریه معتبر جهان به چاپ رسیده، اما برای کشور به هیچ دردی نخورده و مشکلی از مشکلات جامعه را مرتفع نکرده چه حاصلی دارد؟

هاشمی تصریح کرد: وزارت علوم در دولت تدبیر و امید تاکید دارد که دانشگاه‌های کشور باید به سمت دانشگاه‌های نسل سوم یعنی دانشگاه‌های مولد و کارآفرین حرکت کند.

معاون فرهنگی وزارت علوم در ادامه با بیان اینکه باید اجازه دهیم که در فضای دانشگاه اندیشه‌ها رشد کنند، گفت: فضای راکد دانشگاه یک خطر است.

وی ادامه داد: وقتی می‌بینیم که دانشجو در دانشگاه هیجان و نشاط ندارد باید بدانیم که این یک خطر است، چرا که معنی‌اش این نیست که او نشاط و هیجان ندارد، بلکه او هیجان و نشاط اش را به فضایی خارج از دانشگاه می برد و این برای جامعه بسیار خطرناک است.

هاشمی افزود: باید در دانشگاه اجازه دهیم که اندیشه‌ها رشد پیدا کنند و در چنین فضای آزادی است که دانشگاه رشد می یابد و استاد و دانشجو به علم و پژوهش می‌پردازند.

معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: جوان دانشجو اگر ببیند که مسئولین نسبت به ارزش‌ها دغدغه دارند، خود به خود نیز در مسیر حفظ ارزش‌ها گام برمی دارد.

وی یادآور شد: اینکه امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ نامگذاری شده معنایش این است که باید در این میسر با مدیریتی جهادگونه حرکت کنیم.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم