نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

راه های ترویج و گسترش وقف علمی بررسی شد

در دیدار دکتر محمد حسین امید معاون اداری، مالی و مدیریت منابع و قائم مقام ستاد خیّرین وزارت علوم و حجت الاسلام و المسلین علی محمدی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، زمینه های همکاری مشترک و راه های ترویج و گسترش وقف علمی بررسی شد.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، در این دیدار دکتر امید با اشاره به پیشینه وقف در کشور و آثار مشهود و برجسته این فرهنگ الهی در تاسیس و ادامه فعالیت مراکز علمی و آموزشی در دوره های مختلف تاریخی، وجود موقوفات و حمایت خیّرین و واقفین را یکی از علل اصلی پیشرفت های علمی در دوره های گذشته معرفی کرد .

دکتر امید همچنین از مجموعه علمی آموزشی ربع رشیدی تبریز به عنوان یک نمونه شاخص در این زمینه نام برد و اقدام وزیر دانشمند ایرانی، خواجه رشید الدین فضل الله همدانی را در تاسیس این مجموعه علمی و اختصاص موقوفات گسترده و عواید آن به این مجموعه را جزو اقدامات مهم و قابل تحسین این شخصیت برجسته عنوان کرد.

وی در ادامه، جذب مشارکت های مردمی و حمایت واقفین را از خصوصیات شاخص دانشگاه های مطرح و معتبر دنیا معرفی کرد و وجود بنیادهای موقوفه حامی علم و آموزش و موقوفات گسترده علمی در کشورهای پیشرفته را یکی از مسائل قابل توجه و تحقیق عنوان کرد و حمایت های خیّرین و واقفین را یکی از مهم ترین و مطمئن ترین منابع دانشگاه های بزرگ دنیا برشمرد.

قائم مقام ستاد خیّرین وزارت علوم با اشاره به عزم جدی این وزارت در استفاده از مشارکت های خیّرین و واقفین، تصمیمات و اقدامات صورت گرفته در مجموعه وزارت علوم در این خصوص را تبیین و تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در ادامه این دیدار حجت الاسلام علی محمدی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اهداف و ماموریت های سازمان اوقاف و امور خیریه موضوع وقف از جنبه های مختلف را تبیین کرد و از برنامه ریزی و سازماندهی گسترده این سازمان برای اشاعه فرهنگ وقف در جامعه و همگانی نمودن آن در اقشار مختلف مردم از طرق مختلف از جمله طرح اوراق وقف خبر داد و اوراق وقف را ابزاری برای فراهم کردن امکان وقف برای همه اقشار جامعه در هر صنف و گروهی و با هر مبلغی عنوان کرد و این اوراق را یک نوع ورقه بهادار غیرانتفاعی برای توسعه فرهنگ وقف و ایجاد امکانی برای مشارکت مردم در امر وقف در تمامی سطوح معرفی کرد.

وی همچنین یکی از مهم ترین اقدامات صورت گرفته در این سازمان را در چند سال گذشته ، جمع آوری و ساماندهی تعداد زیادی از وقف نامه های موقوفات کشور عنوان کرد و سازمان اوقاف و امور خیریه را موظف به صیانت و حفاظت از نیات واقفین دانست.

حجت الاسلام علی محمدی، فرهنگ وقف را یکی از دلایل رشد و شکوفایی مراکز علمی و آموزشی در سده های گذشته معرفی کرد و با تاکید بر احیای فرهنگ وقف علمی، برای همکاری و تعامل مشترک با وزارت علوم در این خصوص اعلام آمادگی کرد.

گفتنی است در پایان این دیدار طرفین توافق کردند که اقدامات و هماهنگی های لازم بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان اوقاف و امور خیریه برای انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک در آینده نزدیک صورت پذیرد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

روند جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه تهران همان مسیر وزارت علوم است
آموزش مهارت های زندگی به دانشجویان ضرورتی اساسی است
توسعه ۲۰ رشته تحصیلات تکمیلی در دانشگاه فرهنگیان
سرپرست دانشگاه صنعتی شهدای هویزه منصوب شد
پیام تسلیت رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی به رییس جمهور
راه اندازی رشته های بین المللی در دانشکده مجازی علوم پزشکی تهران
آمادگی ایران برای افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی ترکیه
نقش دانشگاه پیام نور در افزایش توانمندی بازارکار

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم