نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

راه اندازی سیستم جامع دانشجویان شاهد و ایثارگر تا سال آینده

مدیرکل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: باید جو نادرستی که نسبت به دانشجویان شاهد و ایثارگر در دانشگاه‌ها وجود دارد، تغییر کند.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، دکتر سید محسن رحیمی در کارگاه آموزشی توانمندسازی و روش مهارت‌های ارتباطی ‌اساتید مشاور، مدیران، ‌دبیران و کارشناسان ستادهای شاهد و ایثارگر دانشگاه علوم پزشکی مشهد در هتل پردیسان، اظهارکرد: متاسفانه به دلیل استفاده این دانشجویان از سهمیه ایثارگر همیشه این تفکر در جامعه وجود داشته که ۴۰ درصد از ورودی‌های دانشگاه‌ها اختصاص به دانشجویان شاهد و ایثارگر دارد.

وی ادامه داد: این مساله موجب بروز نوعی فرافکنی در جامعه شده و ورود دانشجو به دانشگاه را با باری منفی همراه می‌کند.

رحیمی با بیان اینکه «در ۲۰ سال گذشته هیچ‌گاه سهمیه ۴۰ درصدی دانشجویان شاهد و ایثارگر در دانشگاه‌ها به طور کامل محقق نشده است» گفت: میانگین ورود دانشجویان شاهد و ایثارگر به دانشگاه‌ها در هر سال بین ۸ تا ۱۰ درصد است.

مدیرکل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: متاسفانه به دلیل وجود این تفکر که دانشجوی شاهد و ایثارگر باید وجهه‌ای ظاهرالصلاح داشته باشد، این دانشجویان عکس این تفکر عمل می‌کنند تا کمتر دیده شوند.

وی افزود: همچنین برخوردهای برخی از اساتید در دانشگاه‌ها و ابراز برخی نکات منفی موجب می‌شود که دانشجو نسبت به معرفی خود به عنوان یک دانشجوی شاهد و ایثارگر تمایلی نداشته باشد.

رحیمی با بیان اینکه «یکی دیگر از علل کاهش مراجعه دانشجویان شاهد و ایثارگر به مسئولین دانشگاه برخوردهای نامناسب این مسئولین است» بیان کرد: باید توجه داشت دانشجوی شاهد و ایثارگر نیز ۸۰ درصد از نمره قبولی در دانشگاه را کسب کرده و توانسته وارد دانشگاه شود؛ مطمئنا همیشه دانشجویان شاهد در انتهای رنک علمی کلاس‌های درس نیستند.

مدیرکل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به برخی آمارها در خصوص تراز معدل دانشجویان شاهد و ایثارگر خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه، میانگین مشروطی دانشجویان شاهد و ایثارگر در سال ۹۰، ۳٫۵ درصد بود؛ یعنی از هر ۱۰۰ دانشجوی شاهد و ایثارگر سه تا چهار درصد مشروط شده‌اند.

وی افزود: این درحالی است که میانگین معدل ۱۸ تا ۲۰ بین دانشجویان شاهد و ایثارگر ۱۰ درصد کل دانشجویان است.

رحیمی با بیان اینکه «طی بررسی‌های ما برخی دانشگاه‌ها در یک ترم هیچ سابقه تحصیلی مشروطی از سوی دانشجویان شاهد وایثارگر نداشته‌اند» تاکید کرد: این آمار در هشت دانشگاه بزرگ علوم پزشکی سنجیده شد که طی آن در سه دانشگاه آمار مشروطی‌های دانشجوی آزاد بیشتر از دانشجوی شاهد و ایثارگر بود؛ در سایر دانشگاه‌ها نیز این اختلاف بین یک تا دو درصد است.

نباید این جو در دانشگاه‌ها ایجاد شود که دانشجویان شاهد و ایثارگر تنبل هستند

مدیرکل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امسال ما از ۶۰۰ دانشجوی برتر شاهد و ایثارگر تجلیل کردیم، در این بین معدل اکثر این دانشجویان از تراز خوبی برخوردار بوده و برخی از آن‌ها موفق به ارائه مقاله نیز شده بودند.

وی تاکید کرد: باید برخورد ما نسبت به دانشجویان شاهد و ایثارگر مسئولانه‌تر باشد، در این میان اساتید مشاور نباید تنها به اجرای قانون اکتفا کنند.

رحیمی با بیان اینکه «بسیاری از دانشجویان شاهد و ایثارگر از فشارهای روحی در طول زندگی رنج می‌برند» یادآور شد: رویکرد ما اصلا نمره گرفتن در دانشگاه نیست؛ باید توجه کنیم اگر مسئولیتی را در قبال این دانشجویان قبول کرده‌ایم، باید نسبت به آن‌ها برخوردی مسئولانه نیز داشته باشیم.

مدیرکل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به فعالیت‌های اداره کل شاهد و ایثارگر این وزارت‌خانه اظهار کرد: وظیفه ما سنجش توانمندی این دانشجویان و توجه ویژه به آنان است.

وی ادامه داد: مشکل اصلی ما در ترم‌های ابتدایی ورود به دانشگاه است، بحث اصلی در رفع مشکلات مسائل فرهنگی است که در این میان اساتید مشاور و مسئولان دانشگاه می‌توانند با برقراری ارتباط با خانواده دانشجو نسبت به رفع مسائل ایشان اقدامات مناسب را انجام دهند.

رحیمی با بیان اینکه «مسئولیت کاهش معدل دانشجویان شاهد و ایثارگر بر عهده ماست» تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلات عدم رسیدگی و یا رسیدگی ناصحیح به مشکلات دانشجویان شاهد و ایثارگر است.

مدیرکل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابراز امیدواری کرد، تا پایان خرداد ماه سال آینده سیستم یکپارچه دانشجویان شاهد و ایثارگر راه‌اندازی شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

شرایط پذیرش در دانشگاه فرهنگیان در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش
ثبت‌نام ۸۷۹ هزار و ۴۳۱ داوطلب در آزمون سراسری ۹۴ /برگزاری کنکور ۲۱ خرداد
تحصیل مسن ترین دانشجوی علمی کاربردی در جهاددانشگاهی سمنان
کاهش سهمیه عمره دانشجویی
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به مداخلات در فعالیت‌های دانشگاهها
درخواست اساتید دانشگاه‌های هنگ‌کنگ برای استقلال از چین
اعزام کاروان دانشگاهیان به عتبات عالیات تا ۲۰ فروردین
آموزش روش‌های پیشگیری از ایدز به دانشجویان

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم