نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

راه‌اندازی دفتر انتقال تکنولوژی در دانشگاه شهید باهنر کرمان

رییس دانشگاه شهید باهنر کرمان با اعلام اینکه تنها ۲۴ نفر از اعضای هیئت علمی با صنعت در ارتباط هستند، گفت: به عبارت دیگر تنها ۴ درصد از اعضای هیئت علمی دانشگاه با طرح های پژوهشی خارج از دانشگاه در ارتباط بوده اند و این به معنی حضور کم رنگ دانشگاه در جامعه است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، دکتر محمدجواد فدایی در اولین همایش ملی مدیریت پایدار منابع خاک و محیط زیست در دانشگاه شهید باهنر کرمان اظهار کرد: بحث خاک و محیط زیست موضوع بسیار مهمی است اما هنوز به اندازه یونانی های باستان برای خاک اهمیت و جایگاه قائل نیستیم.

وی ادامه داد: باید راجع به خاک خیلی کار شود تا به اهمیت و ارزش آن اعتقاد و باور داشته باشیم.

فدایی در ادامه با اشاره به عدم ارتباط صنعت و دانشگاه افزود: برای توسعه پژوهش و تحقیق چالش هایی وجود دارد که از جمله می توان به عدم درگیری اعضای هیئت علمی با پژوهش های خارج از دانشگاه اشاره کرد.

وی تصریح کرد: در سال گذشته از ۶۶۰ عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر تنها ۲۴ نفر یعنی ۴ درصد از اعضای هیئت علمی دانشگاه با طرح های پژوهشی خارج از دانشگاه در ارتباط بوده اند و این به معنی حضور کم رنگ دانشگاه در جامعه است.

رییس دانشگاه شهید باهنر کرمان بیان کرد: دانشگاه در علوم اجتماعی، صنعت، معدن و فرهنگ حضور ندارد، در حالی که جامعه انتظار دارد دانشگاه در این عرصه ها حضور داشته و برای مشکلات راه حل پیدا و ارائه کند.

فدایی تصریح کرد: از پایان نامه هایی که موضوع آنها حل مشکلات جامعه است، استقبال می کنیم و باید یکی از معیارهای ارزشمند بودن همایش ها را همین مسئله قرار دهیم که چه تعداد مقالات همایش مستخرج از پژوهش هاست.

وی اظهار کرد: باید بستر ارتباط دانشگاه با صنعت و خارج از دانشگاه فراهم و این ارتباط قوی تر شود تا اعضای هیئت علمی با طرح های خارج از دانشگاه ارتباط برقرار کرده و فعال شوند.

رییس دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: برای تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه تصمیم بر این شد که تیمی متشکل از مرکز تحقیقات اتاق بازرگانی، سازمان صنعت و معدن و دانشگاه که به عارضه یابی و آسیب شناسی صنایع و بخش های دیگر اقتصادی بپردازد و این از اقداماتی است که دانشگاه باید انجام داده و مشکلات را بیابد و بعد پروژه تحقیقاتی برای حل مشکلات انجام دهد.

وی افزود: سئوال این است این مقالات رسیده به همایش چند مشکل را از صنایع و جامعه حل می کند؟ باید این مسئله در برگزاری همایش ها و ارائه مقالات در نظر گرفته شود.

فدایی تصریح کرد: این همایش ها در پیشبرد مرزهای دانش موفق است اما بخشی از رسالت ما حل مشکلات جامعه و باید این سهم ها متوازن باشد.

وی بیان کرد: برگزاری تورهای تحقیقاتی تصمیم دیگری بود که اعضای هیئت علمی با حضور در صنایع و معادن بازدید داشته و ممکن است در این بازدیدها مسائل کشف و برای آنها پژوهش هایی تعریف شود.

فدایی گفت: همچنین تامین هزینه برخی پژوهش ها توسط این سه بخش تصمیم دیگر در راستای تعامل دانشگاه و صنعت بود و در تامین هزینه ها مشارکت خواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: تشکیل دفتر انتقال تکنولوژی در دانشگاه را دنبال می کنیم و طی دو هفته آینده این دفتر فعال می شود و امیدواریم بتوانیم ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه را از این طریق تقویت کنیم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

شرایط پذیرش در دانشگاه فرهنگیان در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش
ثبت‌نام ۸۷۹ هزار و ۴۳۱ داوطلب در آزمون سراسری ۹۴ /برگزاری کنکور ۲۱ خرداد
تحصیل مسن ترین دانشجوی علمی کاربردی در جهاددانشگاهی سمنان
کاهش سهمیه عمره دانشجویی
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به مداخلات در فعالیت‌های دانشگاهها
درخواست اساتید دانشگاه‌های هنگ‌کنگ برای استقلال از چین
تدریس رشته «مطالعه آکادمیک نینجاها» در یک دانشگاه ژاپنی
آموزش روش‌های پیشگیری از ایدز به دانشجویان

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم