نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

راهنمای خرید LCD

راهنمای خرید LCD

روی صفحه LCD ها با ماده ای مات پوشیده شده است که نور کمتری رانسبت به CRT ها منعکس می کند . یعنی شما بازتاب کمتری خواهید داشت و می توانیدتصویر را بهتر ببینید ، خصوصاً وقتی بازتاب نور خورشید روی دیوار پشت مانیتور و یاحتی خود مانیتور می افتد.

 

این مقاله ما به شما توضیح خواهیم داد که درباره یک مانیتور LCD باید چه نکاتی را در نظر بگیرید تا انتخاب صحیحی داشته و خریدی را که مطابق نیازتاننیست انجام ندهید . نکاتی که توضیح خواهیم داد به شرح زیر است :
• مزایای داشتنیک صفحه نمایش LCD .
• نکاتی که به هنگام خرید یک صفحه نمایش LCD باید در نظرداشت .
• توضیح درباره خصوصیات و ویژگی های ظاهر ی یک صفحه نمایش LCD .
• معایب و مشکلاتی که ممکن است با آن ها مواجه شوید .
• راهنمایی های لازم درمورد مشخصات بعضی LCD ها که به هنگام خرید باید در نظر بگیرید .
● مزایای داشتنیک صفحه نمایش LCD .
اولا نگران سرمایه گذاری برای خرید چنین کالایی نباشید . LCD ها آینده صفحه نمایش کامپیوتر ها هستند . در سال ۲۰۰۳ شاهد رشد سریع بازار LCD ها پیشرفت تکنولوژی و پایین آمدن قیمت آن ها بودیم . اگر این مساله را با بازارمانیتورهای CRT ( مانیتورهای اشعه کاتدی که قبل از آمدن LCD ها متداول بود ) مقایسهکنید ، خواهید دید که تکنولوژی آن ها در طی این چند سال اخیر پیشرفت چندانی نداشتهاست و حتی در سال ۲۰۰۳ ، قیمت مانیتورهای CRT کاهش قابل ملاحظه ای نداشت .
مهمترین مزایای داشتن یک LCD به شرح زیر است :
• تصویری شفاف تر ، با میزانناهمگویی خیلی کمتر و گرافیک بسیار بالا .
• برای چشمها خیلی بهتر است زیرامانیتورهای LCD بر عکس CRT ها اشعه زیادی تولید نمی کنند .
• نداشتن لرزش تصویرکه دلیل اصلی سردرد کاربران کامپیوتر است .
• از نظر اندازه ، مانیتورهای LCD نسبت به CRT ها کوچکتر و فضای کمتری را اشغال می کنند .
• از نظر قیمت ، باوجود اینکه LCD ها گرانتر هستند اما برق کمتری را نسبت به CRT ها مصرف می کنند کهاین مساله در دراز مدت باعث صرفه جویی هزینه برق می شود . خصوصاً اگر مانیتور شمامعمولاً روشن است همچنین مصرف کمتری انرژی به نفع محیط زیست است .
• روی صفحه LCD ها با ماده ای مات پوشیده شده است که نور کمتری را نسبت به CRT ها منعکس می کند . یعنی شما بازتاب کمتری خواهید داشت و می توانید تصویر را بهتر ببینید ، خصوصاًوقتی بازتاب نور خورشید روی دیوار پشت مانیتور و یا حتی خود مانیتور می افتد .
• در سال ۲۰۰۳ ( در استرالیا ) بازار فروش مانیتور های LCD ۵/۵۱درصد و صفحهنمایش های CRT ۵/۴۸درصد بود . انتظار می رود که این دو رقم تا پایان سال ۲۰۰۴فاصله بیشتری از هم پیدا کند . همانطوری که می بینید داشتن یک مانیتور LCD مزایایبهتری دارد و با توجه به پیشرفت سریع علم ، قیمت و تکنولوژی LCD ها در حد متوسط است . پس هم اکنون بهترین زمانی است که به جای جعبه تولید اشعه که بعنوان مانیتور داریدیک LCD جدید به خانه بیاورید .
● نکاتی که به هنگام خرید یک صفحه نمایش LCD باید در نظر داشت .
بهنگام خرید یک صفحه نمایش LCD باید نکات زیر را مد نظرداشته باشید :
۱ـ نیازتان را مشخص کنید که به راحتی بدانید به دنبال چه هستید .
۲ـ تحقیق کنید . چندین مقاله و راهنمای خرید مثل این نمونه بخوانید .
۳ـ بدانید که چه چیزی می خرید . به یک فروشگاه بروید و LCD های آنجا را ببینید . خصوصیات هر یک را چک کرده و آن ها را با هم مقایسه کنید . اجازه ندهید فروشندگان بهشما کمک کنند زیرا فعلاً شما قصد خرید ندارید و برای نگاه کردن آمده اید . مگراینکه بدانید آن ها درباره گفته هایشان مدرکی دارند .
۴ـ قیمت ها را درفروشگاه ها و روی سایت اینترنتی با هم مقایسه کنید ، مطمئن شوید که عامل گارانتی راهم جزء قیمت محاسبه کرده اید زیرا این نکته خود به اندازه خصوصیات صفحه LCD مهم است .
۵ـ وقتی با در نظر گرفتن موارد بالا به تعداد انگشت شماری مانیتور که مطابقنیازتان است رسیدید ، نوبت به خواندن بروشورهایی در مورد همان انتخابهاست .
بهاین ترتیب می توانید ایده کلی نسبت به مانیتوری که قصد خرید آن را دارید ، داشتهباشید .
۶ـ وقتی به اندازه کافی مطمئن شدید ، به فروشگاه بروید و خرید خود راانجام دهید . با وجود اینکه قیمتهای آن لاین ( روی سایت اینترنتی کالایی که قصدخرید دارید ) بسیار مناسب است ، اما دقت کنید که اگر مشکلی برای مانیتور شما پیشبیاید ، برگرداندن آن به یک فروشنده آن لاین بسیار سخت است . خرید از یک فروشگاهنزدیک محل خودتان در برگرداندن مانیتور مساله دار ، باعث کم شدن دردسر و صرفه جوییدر هزینه پست و ارسال مانیتور به محل دیگر است .
● پیکسل مرده ( Dead Pixel ) .
فرض کنید صفحه نمایش TFT جدید خود را باز کرده و آن را روشن می کنید و یک نقطهسبز ۲۵ میلیمتری روی صفحه می بینید . از آن جایی که تازه پول خرج کرده و یک صفحهنمایش مارک دار جدید خریده اید ، فوراً با خود فکر می کنید حتما جنس نامرغوبی خریدهام ، آن را برده و عوض خواهم کرد . مهم نیست .
آنوقت با فروشنده تماس می گیریدو تازه متوجه می شوید که باید ۳ پیکسل مرده دیگر نیز داشته باشید تا بتوانیدمانیتورتان را عوض کنید . کاملاً بی انصافی است در حالیکه شما پول خوبی برای یکمانیتور جدید پرداخت کرده اید . حتی بدتر از آن ، مانیتور شما ممکن است تا زمانی که۳پیکسل مرده دیگر پیدا کند ، از گارانتی خارج شده باشد . متأسفانه این مشکل برایاکثر خریدارانی که از سیاست پیکسل اطلاعی ندارند اتفاق می افتد . به دنبال تولیدکنندگانی که کمترین آمار سیاست پیکسل مرده را دارند بگردید . بعضی از آن ها در حالکاهش تعداد پیکسل مرده روی صفحه نمایش خود تا میزان صفر هستند . شما باید حداقلدنبال مارکی باشید که گارانتی ۳۰ روزه برای تعداد صفر پیکسل مرده داشته باشد ، بهاین ترتیب حداقل اطمینان دارید که مانیتور خریداری شده ، بدون عیب و نقص است . برایاطلاعات بیشتر درباره پیکسل مرده به بخش معایب داخلی مراجعه کنید .
● میزانوضوح تصویر یا کنتراست ( Contrast ) .
این میزان در حقیقت معرف قدرت مانیتورشما در نمایش نقاط مختلف رنگی و سایه های سایه و سفید است . برای مثال ، یک TFT بامیزان کنتراست ( ۳۰۰:۱ ) ، تصویر مات تری را نسبت به یک TFT به میزان کنتراست ( ۵۰۰:۱ ) ، نمایش می دهد .
هر چه میزان کنتر است افزایش یابد ، مانیتور تصویرواضح تری را نمایش می دهد . در بیشتر مواقع توصیه می شود مانیتوری که میزان کنتراستآن حداقل ( ۴۰۰:۱ ) و یا بالاتر است ، خریداری کنید .
● زمان پاسخگویی ( Response Time) .
این زمان ، معرف سرعت عکس العمل هر پیکسل روی صفحه نسبت بهتغییرات رنگی و یا روشنایی است . به طور کلی صفحه نمایش های با زمان پاسخگویی بالانسبت به صفحه نمایش های با زمان پاسخگویی پایین بیشتر در معرض بی رنگ شدن هستند .
مهمترین مزیت زمان پاسخگویی پایین این است که چشمهای شما کمتر تحت فشار قرار میگیرد ، خصوصا وقتی در حال تماشای DVD و یا انجام بازی هستید ( زیرا تنوع رنگی بیشتراست و صحنه ها سریع تر تغییر می کنند ) البته در محیط شرکت ، وقتی کاربران فقط بهپنجره های ثابت ( بدون تصاویر متحرک ) نگاه می کنند ، این مساله چندان مهم نیست .
برای شرکتها ، زمان پاسخگویی LCD ، ۳۵میلی ثانیه و یا کمتر قابل قبول است برایبازی یا کاربردهای چند رسانه ای ( صوتی ـ تصویری ) مانیتوری با زمان بالاتر از ۲۰میلی ثانیه نخرید .
البته بهترین زمان پاسخگویی برای این کاربردها ( صوتی ـتصویری ) ، ۱۶ میلی ثانیه یا پایین تر ، توصیه می شود .
● روشنایی ( Brightness) .
همانطوری که از اسم آن پیداست این مورد ، معرف میزان روشنایی کلیمانیتور است و با واحد ( cd/m۲ ) سنجیده می شود که هر چه میزان آن بالاتر باشد ،کارایی بهتری دارد . مانیتور با میزان روشنایی بالا در نور زیاد ( مثل اتفاق پر نور ) ، بهتر قابل دیدن است . همچنین میزان روشنایی بالا به معنی داشتن تصویری روشن تربه رنگ های سفید و درخشان تر است .
برای خرید مانیتور LCD ، به میزان روشناییدر حد cd/m۲۳۰۰یا بیشتر باشید .
● زاویه دید ( Viewing Angle ) .
درگذشته یکی از مهمترین معایب صفحه نمایش های LCDاین بود که شما حتما باید روبروی آنمی نشستید تا تصویر واضحی ببینید ، اگر از گوشه های صفحه به آن نگاه می کردید ، رنگها تغییر می کردند ( بنفش به نارنجی تبدیل می شد و … ) با وجود اینکه تکنولوژی LCD ، تا حدی پیشرفت کرده است ، این مشکل هنوز باقی است ، اما کمتر باعث اذیت میشود .
زاویه دید افقی ۱۲۰ درجه به این معنی است که تصویر به صورت مجازی تغییرشکل نخواهد داد تا زمانیکه چشمهای شما نسبت به صفحه نمایش ، خارج از کمان ۱۲۰ درجهقرار گیرد .
معمولا صفحه LCD ، زاویه دید افقی ( چپ / راست ) بهتری نسبت بهزاویه ئدید عمودی ( بالا / پایین ) دارد . در اینجا این مساله بسته به علاقه شخصیشما دارد ، اما واضح است که زاویه های دید بزرگتر بهتر است .
● اتصال ( Connectivity ) .
برای اتصال کامپیوتر به مانیتور LCD دو روش وجود دارد :
از طریق اتصالات D_Sub ( آنالوگ ) و یا DVI ( دیجیتال ) ، بیشتر LCD ها به صورتاستاندارد دارای ورودی D_Sub هستند و شما معمولاً با پرداخت downloadجزئی می توانیدمدل DVI را نیز تهیه کنید با وجود اینکه ورودی DVI برای داشتن تصویر صاف و بهترتوصیه می شود ، اما اتصال D_Sub نیز مشکلی ایجاد نمی کند .
گر چه گاهی اوقاتخطوط موج دارای روی صفحه نمایش ظاهر می شود ( درست مثل اختلال امواج رادیویی رویصفحه تلویزیون ، اما این مشکل به راحتی از طریق منوی پیکربندی صفحه قابل تنظیم است .
شما باید ابتدا خروجی تصویرکارت گرافیک سیستم خود را چک کنید تا مطمئن شویدکه آیا LCD مورد نظرتان خروجی کارت را پشتیبانی می کند.
اگر سیستم شما قدیمیاست فقط می توانید از اتصالات D_Sub استفاده کنید ، البته اکثر سیستم های جدید هردو نوع پورت را دارند . ولی اگر مانیتوری بخرید که هر دو اتصال را پشتیبای کند ، باوجود پرداخت هزینه بیشتر ، آینده نگری بهتری انجام داده اید .

 

مطالب مرتبط

دانلود تحقیق بررسی اثر بخشی طرح ملی سباح دانش آموزان پسر پایه سوم ابتدایی
دانلود تحقیق امنیت و پاسخگویی در سیستم های بانک اطلاعاتی
دانلود تحقیق کارآموزی در یک شرکت فناوری اطلاعات
دانلود تحقیق بررسی میزان استرس شغلی در واحدهای کم حادثه و پرحادثه شرکت هواپیمایی هما از نظر کارکنان آن شرکت
دانلود تحقیق گزارش کارآموزی با موضوع PLC
دانلود تحقیق  بررسی اثر هزینه های بازاریابی بر فروش خالص شرکت ها در دوران بحران مالی
دانلود تحقیق کدگذاری ۱
دانلود تحقیق گزارش کار آزمایشگاه کنترل خطی

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم