نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

راهنمای انتخاب و خرید Laptop

راهنمای انتخاب و خرید Laptop

در سال ۱۹۷۰ میلادی اولین Laptop توسط William Moggridge طراحیگردید که تنها دارای ۳۴۰ کیلو بایت حافظه بود و وزنی بیش از ۴ کیلوگرم داشت ، و بعداز این بود که کم کم Laptop ها با مشخصات مختلف تولید شده و هم اکنون بازار داغیبرای آن بوجود آمده و هر روز رقابت بین شرکتهای تولید کننده بیشتر می شود .

مقدمه :
در حال حاضر ، Laptop (یا همان کامپیوتر کتابی یاکیفی / Notebook) ، یکی از انواع متنوع کامپیوترهای موجود می باشد ، که دارای قدرتمحاسباتی و عملیاتی نظیر کامپیوترهای شخصی است . Laptop ها قابلیتهای زیادی دارندکه مهمترین آنها قابل حمل بودن آن است .
در سال ۱۹۷۰ میلادی اولین Laptop توسط William Moggridge طراحی گردید که تنها دارای ۳۴۰ کیلو بایت حافظه بود و وزنی بیشاز ۴ کیلوگرم داشت ، و بعد از این بود که کم کم Laptop ها با مشخصات مختلف تولیدشده و هم اکنون بازار داغی برای آن بوجود آمده و هر روز رقابت بین شرکتهای تولیدکننده بیشتر می شود .
امروزه با توجه به بازار وسیع و متنوع موجود ، انتخاب یک Laptop کارآمد و مناسب با بودجه و سلیقه شما ، تا حدودی مشکل شده است و همیشهسوالات بسیاری در مورد خرید Laptop خوب مطرح می گردد .
البته نظرات بسیاری درمورد خرید Laptop وجود دارد که در این مقاله سعی گردیده اطلاعات کاملتری در خصوصخرید Laptop جمع آوری شده و به نظر شما خوانندگان گرامی برسد ، امید آنکه مطالعهاین نوشتار ، در انتخاب شما مفید و مؤثر واقع گردد .
▪ نکته مهم اینکه در وهلهنخست :
باید تصمیم بگیرید که آیا حقیقتاً به Laptop احتیاج دارید یا کامپیوترجیبی (PDA) .
جواب این پرسش ساده این است : اگر سایز و وزن برای شما خیلی اهمیتدارد ، و نیاز به یک کامپیوتر بسیار کوچک برای کارهای ضروری مانند خواندن ایمیل ،تقویم ، خواندن کتابهای الکترونیک و غیره دارید ، PDA انتخاب خوبی به نظر می رسد ،ولی اگر به یک کامپوتر کامل نیاز دارید ، (اگر چه خیلی از کامپیوترهای جیبی نرمافزارهای کاملی مانند Office دارند) به دلیل قدرت بیشتر و استفاده آسانتر (مانندصفحه کلید بزرگتر در مقایسه با قلم کامپیوترهای جیبی) ، آنگاه Laptop توصیه می شود .
▪ دوم اینکه …
در خرید Laptop باید تصمیم بگیرد که چه نوع کامپیوترینیاز داری ؟
کامپیوتر هایی که این روزها طرفداران زیادی دارند ، Tablet PC هاهستند که از نظر طراحی و ساخت ظریف تر می باشند و می توانید روی صفحه آنها بااستفاده از قلم مخصوصشان بنویسید . قیمت این کامپیوترها ابتدا بسیار زیاد بود ، ولیبه دلیل سر و صدای زیاد آنها ، مدت کوتاهی نگذشته بود که شرکتهایی مانند BENQ آنهارا به قیمت بسیار ارزان روانه بازار نمودند .
استفاده از این کامپیوترها بسیارآسان است ، زیرا بسیار کوچک و سبک هستند ، ولی از نظر قدرت به پای خیلی از Laptop های معمولی نمی رسند . البته اگر قرار بر این است که کامپیوتر دوم شما باشد ، ازاین نوع کامپیوترها بیشتر لذت خواهید برد .
اما اگر می خواهید کامپیوتر اصلیخود را با خودتان حمل کنید ، شرکتهایی مانند ESC و Asus کامپیوترهایی به نام Desknote را ارائه می دهند که برای استفاده ، هم به جای Laptop و هم به جایکامپیوتر رومیزی قابلیت استفاده و کاربرد را دارند . این کامپیوتر ها از قطعاتکامپیوتر های معمولی استفاده می کنند ، لذا قیمت کمتری دارند . تنها ایراد بزرگ اینکامپیوترها ، این است که باطری ندارند و اگر هم باطری تهیه نمایید ، نه تنها درداخل کامپیوتر جا نمی گیرد ، بلکه خیلی زود هم باید آن را شارژ کنید .
▪ امااگر Laptop می خواهید …
باید به نکاتی از قبیل نوع پردازنده ، حافظه ، درایوها ، پورتهای ورودی و خروجی ، وزن و از همه مهمتر گارانتی توجه شود .
ضمناًگویا توصیه می شود که خریدن یک Laptop دست دوم ، اصلاً به صلاح نیست ، چرا که اولاًاستهلاک Laptop بسیار بالا می باشد ، به خصوص در مورد Laptop هایی که دارای Desktop CPU هستند ( CPU های مخصوص کامپیوتر های شخصی رومیزی ) . این گونه از CPU ها حرارتزیادی تولید می کنند که این حرارت باعث استهلاک بیشتری برای Laptop می شود .
هماکنون نوعی از CPU توسط Intel و AMD تولید می شود که Mobile CPU نام دارد و ویژگیهای عمده ای نسبت به Desktop CPU دارند ، که به شرح ذیل می باشد :
▪ جریان وولتاژ کمتری مصرف می کنند .
▪ دارای Clock متغیر و قابل تنظیم هستند .
▪ حرارت کمتری ایجاد می کنند .
موارد فوق ۲ هدف عمده را تأمین می کنند :
الفـ طول عمر بیشتر باطری در حالتی که از باطری استفاده می کنید .
ب ـ استهلاککمتر قطعاتی که در اثر حرارت زیاد CPU ایجاد می گردد .
موارد فوق منجر به اینمی شود که عمر Laptop هایی که دارای CPU های Mobile هستند ، از Laptop هایی کهدارای CPU های Desktop هستند ، بیشتر باشد و کارایی و راندمان کاری بیشتری را فراهمآورند .
▪ البته درایورها نیز
در انتخاب بسیار مهم هستند ، معمولاً Laptop های امروزی شامل درایوهای F.D.D DVD و CD Writer می باشند که آنها هم به نسبت سرعتطبقه بندی می شوند .
اما مهمتر این است که به صورت ثابت طراحی شده باشند ، زیرادر بعضی از مدلها ، برای استفاده از CD_ROM و F.D.D ، مرتباً باید جای این دو را باهم عوض کرد که این اصلاً خوب نیست و باعث استهلاک بیشتر دستگاه می شود . در ضمنامکان استفاده همزمان وجود ندارد . بنابراین بهتر است تمام درایوها به طور ثابت در Laptop موجود باشد تا نیاز به جابه جا کردن قطعات نباشد و استفاده همزمان از CD_ROM و F.D.D ممکن باشد .
یکی دیگر از موارد مهم در مورد خرید Laptop ، پورتهایورودی و خروجی آن است . معمولاً Laptop های ارزان قیمتی که برای استفاده خانگیتولید می شوند ، فاقد اکثر این پورتها می باشند . بنابراین اگر به دنبال نوعی بهترهستید ، سراغ Laptop هایی بروید که مخصوص کار حرفه ای طرحی شده اند .
در حقیقتباید تأکید کرد که انتخاب و خرید مدلهای رده (Business Laptop) ، توصیه ما به کسانیاست که حاضرند مبلغی بالاتر برای خرید و تهیه Laptop پرداخته ، اما در عوض چیزیبهتری نصیبشان شود .
این نوع دارای اکثر پورتهای مورد نیاز و نیز Mobile CPU میباشند .
در واقع باید اذعان نمود که تفاتهای Laptop ها بسیار زیاد است ، ولیبرای انتخاب خوب ، اگر به موارد ذکر شده توجه داشته باشید ، انتخاب ساده تری پیش روخواهید داشت . فقط فراموش نکنید که هر چه بیشتر در مورد خرید Laptop تحقیق کنید ،به نکات جدیدتری می رسید که باز هم انتخاب را سخت تر می کند .
به عقیده ما بهتراست با توجه به نیاز خود ، مطمئن ترین انتخاب را داشته باشید ، البته همیشه امکاناتیک محصول و خدمات بعد از فروش آن را نیز به عنوان یک اصل مهم در نظر داشته باشید .
نکته مهم دیگر ، مسئله مانیتور یا نمایشگر می باشد . امروزه خوشبختانه باپیشرفت فناوری ساخت مانیتوهای تخت TFT و کریستال ، در این مورد نگرانی و وسواس خاصیوجود ندارد و در حقیقت اکثر Laptopهای جدید موجود در بازار ، با حداقلی از اختلافکیفیت ، دارای نمایشگر هایی مناسب و قابل اعتنا می باشند و شما می توانید صرفاً باانتخاب سایز نمایشگر خود که اکثراً ۱۵ اینچ و یا در همین رده می باشند ، اطمینانداشته باشید که در صورت انتخاب یک مارک مشهور و معتبر Laptop ، صاحب یک نمایشگر باکیفیت وضوح و عمق رنگ مناسب نیز خواهید شد.

 

 

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم