نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

راهنمای انتخاب و خرید Laptop

راهنمای انتخاب و خرید Laptop

در سال ۱۹۷۰ میلادی اولین Laptop توسط William Moggridge طراحیگردید که تنها دارای ۳۴۰ کیلو بایت حافظه بود و وزنی بیش از ۴ کیلوگرم داشت ، و بعداز این بود که کم کم Laptop ها با مشخصات مختلف تولید شده و هم اکنون بازار داغیبرای آن بوجود آمده و هر روز رقابت بین شرکتهای تولید کننده بیشتر می شود .

مقدمه :
در حال حاضر ، Laptop (یا همان کامپیوتر کتابی یاکیفی / Notebook) ، یکی از انواع متنوع کامپیوترهای موجود می باشد ، که دارای قدرتمحاسباتی و عملیاتی نظیر کامپیوترهای شخصی است . Laptop ها قابلیتهای زیادی دارندکه مهمترین آنها قابل حمل بودن آن است .
در سال ۱۹۷۰ میلادی اولین Laptop توسط William Moggridge طراحی گردید که تنها دارای ۳۴۰ کیلو بایت حافظه بود و وزنی بیشاز ۴ کیلوگرم داشت ، و بعد از این بود که کم کم Laptop ها با مشخصات مختلف تولیدشده و هم اکنون بازار داغی برای آن بوجود آمده و هر روز رقابت بین شرکتهای تولیدکننده بیشتر می شود .
امروزه با توجه به بازار وسیع و متنوع موجود ، انتخاب یک Laptop کارآمد و مناسب با بودجه و سلیقه شما ، تا حدودی مشکل شده است و همیشهسوالات بسیاری در مورد خرید Laptop خوب مطرح می گردد .
البته نظرات بسیاری درمورد خرید Laptop وجود دارد که در این مقاله سعی گردیده اطلاعات کاملتری در خصوصخرید Laptop جمع آوری شده و به نظر شما خوانندگان گرامی برسد ، امید آنکه مطالعهاین نوشتار ، در انتخاب شما مفید و مؤثر واقع گردد .
▪ نکته مهم اینکه در وهلهنخست :
باید تصمیم بگیرید که آیا حقیقتاً به Laptop احتیاج دارید یا کامپیوترجیبی (PDA) .
جواب این پرسش ساده این است : اگر سایز و وزن برای شما خیلی اهمیتدارد ، و نیاز به یک کامپیوتر بسیار کوچک برای کارهای ضروری مانند خواندن ایمیل ،تقویم ، خواندن کتابهای الکترونیک و غیره دارید ، PDA انتخاب خوبی به نظر می رسد ،ولی اگر به یک کامپوتر کامل نیاز دارید ، (اگر چه خیلی از کامپیوترهای جیبی نرمافزارهای کاملی مانند Office دارند) به دلیل قدرت بیشتر و استفاده آسانتر (مانندصفحه کلید بزرگتر در مقایسه با قلم کامپیوترهای جیبی) ، آنگاه Laptop توصیه می شود .
▪ دوم اینکه …
در خرید Laptop باید تصمیم بگیرد که چه نوع کامپیوترینیاز داری ؟
کامپیوتر هایی که این روزها طرفداران زیادی دارند ، Tablet PC هاهستند که از نظر طراحی و ساخت ظریف تر می باشند و می توانید روی صفحه آنها بااستفاده از قلم مخصوصشان بنویسید . قیمت این کامپیوترها ابتدا بسیار زیاد بود ، ولیبه دلیل سر و صدای زیاد آنها ، مدت کوتاهی نگذشته بود که شرکتهایی مانند BENQ آنهارا به قیمت بسیار ارزان روانه بازار نمودند .
استفاده از این کامپیوترها بسیارآسان است ، زیرا بسیار کوچک و سبک هستند ، ولی از نظر قدرت به پای خیلی از Laptop های معمولی نمی رسند . البته اگر قرار بر این است که کامپیوتر دوم شما باشد ، ازاین نوع کامپیوترها بیشتر لذت خواهید برد .
اما اگر می خواهید کامپیوتر اصلیخود را با خودتان حمل کنید ، شرکتهایی مانند ESC و Asus کامپیوترهایی به نام Desknote را ارائه می دهند که برای استفاده ، هم به جای Laptop و هم به جایکامپیوتر رومیزی قابلیت استفاده و کاربرد را دارند . این کامپیوتر ها از قطعاتکامپیوتر های معمولی استفاده می کنند ، لذا قیمت کمتری دارند . تنها ایراد بزرگ اینکامپیوترها ، این است که باطری ندارند و اگر هم باطری تهیه نمایید ، نه تنها درداخل کامپیوتر جا نمی گیرد ، بلکه خیلی زود هم باید آن را شارژ کنید .
▪ امااگر Laptop می خواهید …
باید به نکاتی از قبیل نوع پردازنده ، حافظه ، درایوها ، پورتهای ورودی و خروجی ، وزن و از همه مهمتر گارانتی توجه شود .
ضمناًگویا توصیه می شود که خریدن یک Laptop دست دوم ، اصلاً به صلاح نیست ، چرا که اولاًاستهلاک Laptop بسیار بالا می باشد ، به خصوص در مورد Laptop هایی که دارای Desktop CPU هستند ( CPU های مخصوص کامپیوتر های شخصی رومیزی ) . این گونه از CPU ها حرارتزیادی تولید می کنند که این حرارت باعث استهلاک بیشتری برای Laptop می شود .
هماکنون نوعی از CPU توسط Intel و AMD تولید می شود که Mobile CPU نام دارد و ویژگیهای عمده ای نسبت به Desktop CPU دارند ، که به شرح ذیل می باشد :
▪ جریان وولتاژ کمتری مصرف می کنند .
▪ دارای Clock متغیر و قابل تنظیم هستند .
▪ حرارت کمتری ایجاد می کنند .
موارد فوق ۲ هدف عمده را تأمین می کنند :
الفـ طول عمر بیشتر باطری در حالتی که از باطری استفاده می کنید .
ب ـ استهلاککمتر قطعاتی که در اثر حرارت زیاد CPU ایجاد می گردد .
موارد فوق منجر به اینمی شود که عمر Laptop هایی که دارای CPU های Mobile هستند ، از Laptop هایی کهدارای CPU های Desktop هستند ، بیشتر باشد و کارایی و راندمان کاری بیشتری را فراهمآورند .
▪ البته درایورها نیز
در انتخاب بسیار مهم هستند ، معمولاً Laptop های امروزی شامل درایوهای F.D.D DVD و CD Writer می باشند که آنها هم به نسبت سرعتطبقه بندی می شوند .
اما مهمتر این است که به صورت ثابت طراحی شده باشند ، زیرادر بعضی از مدلها ، برای استفاده از CD_ROM و F.D.D ، مرتباً باید جای این دو را باهم عوض کرد که این اصلاً خوب نیست و باعث استهلاک بیشتر دستگاه می شود . در ضمنامکان استفاده همزمان وجود ندارد . بنابراین بهتر است تمام درایوها به طور ثابت در Laptop موجود باشد تا نیاز به جابه جا کردن قطعات نباشد و استفاده همزمان از CD_ROM و F.D.D ممکن باشد .
یکی دیگر از موارد مهم در مورد خرید Laptop ، پورتهایورودی و خروجی آن است . معمولاً Laptop های ارزان قیمتی که برای استفاده خانگیتولید می شوند ، فاقد اکثر این پورتها می باشند . بنابراین اگر به دنبال نوعی بهترهستید ، سراغ Laptop هایی بروید که مخصوص کار حرفه ای طرحی شده اند .
در حقیقتباید تأکید کرد که انتخاب و خرید مدلهای رده (Business Laptop) ، توصیه ما به کسانیاست که حاضرند مبلغی بالاتر برای خرید و تهیه Laptop پرداخته ، اما در عوض چیزیبهتری نصیبشان شود .
این نوع دارای اکثر پورتهای مورد نیاز و نیز Mobile CPU میباشند .
در واقع باید اذعان نمود که تفاتهای Laptop ها بسیار زیاد است ، ولیبرای انتخاب خوب ، اگر به موارد ذکر شده توجه داشته باشید ، انتخاب ساده تری پیش روخواهید داشت . فقط فراموش نکنید که هر چه بیشتر در مورد خرید Laptop تحقیق کنید ،به نکات جدیدتری می رسید که باز هم انتخاب را سخت تر می کند .
به عقیده ما بهتراست با توجه به نیاز خود ، مطمئن ترین انتخاب را داشته باشید ، البته همیشه امکاناتیک محصول و خدمات بعد از فروش آن را نیز به عنوان یک اصل مهم در نظر داشته باشید .
نکته مهم دیگر ، مسئله مانیتور یا نمایشگر می باشد . امروزه خوشبختانه باپیشرفت فناوری ساخت مانیتوهای تخت TFT و کریستال ، در این مورد نگرانی و وسواس خاصیوجود ندارد و در حقیقت اکثر Laptopهای جدید موجود در بازار ، با حداقلی از اختلافکیفیت ، دارای نمایشگر هایی مناسب و قابل اعتنا می باشند و شما می توانید صرفاً باانتخاب سایز نمایشگر خود که اکثراً ۱۵ اینچ و یا در همین رده می باشند ، اطمینانداشته باشید که در صورت انتخاب یک مارک مشهور و معتبر Laptop ، صاحب یک نمایشگر باکیفیت وضوح و عمق رنگ مناسب نیز خواهید شد.

 

 

مطالب مرتبط

دانلود تحقیق امنیت و پاسخگویی در سیستم های بانک اطلاعاتی
دانلود تحقیق کارآموزی در یک شرکت فناوری اطلاعات
دانلود تحقیق بررسی میزان استرس شغلی در واحدهای کم حادثه و پرحادثه شرکت هواپیمایی هما از نظر کارکنان آن شرکت
دانلود تحقیق گزارش کارآموزی با موضوع PLC
دانلود تحقیق  بررسی اثر هزینه های بازاریابی بر فروش خالص شرکت ها در دوران بحران مالی
دانلود تحقیق کدگذاری ۱
دانلود تحقیق گزارش کار آزمایشگاه کنترل خطی
دانلود تحقیق بررسی زیرساخت شبکه های کامپیوتری

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم