نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

رئیس مرکز مشاوره وزارت علوم خبر داد: فعال‌سازی واحد مددکاری در مراکز مشاوره دانشجویی

رئیس مرکز مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان از برگزاری بیست و ششمین گردهمایی روسای مراکز مشاوره دانشجویی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور در روزهای ۱۲ و ۱۳ اسفند ماه جاری به میزبانی دانشگاه شیراز خبر داد.

دکتر حمید یعقوبی در گفت‌و‌گو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه این برنامه که یک روز و نیم به طول می‌انجامد، افزود: هدف از برگزاری این گردهمایی ارائه برنامه‌ها و طرح‌هایی است که قصد داریم در سال ۹۴ توسط مراکز مشاوره اجرا شود.

وی با بیان اینکه طرح مشاوره شغلی تحصیلی و طرح پیشگیری از ایدز از جمله این برنامه‌هاست، افزود:همچنین برنامه‌ای تحت عنوان «برنامه کشوری آموزش کارشناسان و مشاوران شاغل در مراکز مشاوره» وجود دارد که هدف از اجرای این برنامه این است که همه روان‌شناسان شاغل در مراکز مشاوره که نزدیک به هزار نفر هستند، در یک بازه زمانی منطقی مورد بازآموزی قرار گیرند و مهارت‌های مشاوره‌ای آن‌ها تقویت شود.

رئیس مرکز مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان افزود: از جمله برنامه‌های دیگر «اجرای کشوری مقیاس سیمای زندگی روانی اجتماعی دانشجویان» است. قصد داریم طبق این برنامه هر سال وضعیت دانشجویان را از نظر سلامت روانی، سلامت اجتماعی، سلامت جسمانی و سلامت معنوی مورد ارزیابی قرار دهیم. در واقع کارنامه سلامت روان برای دانشجویان جدیدالورورد اجرا می‌شد اما این طرح قرار است روی منتخبی از دانشجویان شاغل به تحصیل انجام شود و به عبارت دیگر همه دانشجویان را در بر می‌گیرد. در هر دانشگاه حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ دانشجو به صورت تصادفی از مقاطع مختلف انتخاب می شوند.

یعقوبی با بیان اینکه ((شور زندگی برای افزایش نشاط و شادابی و جلوگیری از افسردگی و رفتارهای خود آسیب رسان)) از طرح‌های او لویت‌دار سال ۹۴ است، اظهار کرد: این برنامه در سطح دانشگاه‌ها و به خصوص در سطح خوابگاه‌ها اجرا می‌شود .همچنین تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان امور دانشجویان و ستاد مبارزه با مواد مخدر امضا شد که امسال اجرا شد و یکی از برنامه‌هایی است که سال ۹۴ به صورت جدی تر پیگیری می‌شود.

راه اندازی کانون همیاران سلامت روان

وی در ادامه از راه اندازی کانون همیاران سلامت روان خبر داد و افزود: این کانون با کمک معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت علوم – اختصاصا -اداره کل فرهنگی اجتماعی وزارت علوم- تحت عنوان ((کانون همیاران سلامت روان)) راه اندازی خواهد شد. پیش نویس آیین نامه آماده شده و با کمک همکاران معاونت فرهنگی تصویب خواهد شد و پس از تصویب عضوگیری از بین دانشجویانی که داوطلب هستند در برنامه‌های مرکز مشاوره کمک کنند صورت خواهد گرفت.

رئیس مرکز مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان همچنین از فعال سازی واحد مددکاری مراکز مشاوره خبر داد و گفت: هدف از فعال‌سازی این واحد این است که دانشجویانی که نیازهای اقتصادی و اجتماعی دارند تحت پوشش قرار گیرند، زیرا ممکن است برخی از دانشجویان، دانشجویان مستعدی باشند اما بضاعت اقتصادی لازم را نداشته باشند و مشکلات روی درس تاثیر بگذارد.

حضور معاون وزیر ورزش و جوانان در این گردهمایی

یعقوبی در ادامه از حضور افراد از سازمان‌های دیگر در این گردهمایی خبر داد و افزود: دکتر گلزاری، معاون وزیر ورزش و جوانان در این گردهمایی شرکت کرده و به ارائه نتایج طرح پژوهشی که تحت عنوان ((عفاف و حجاب در دانشجویان ایران ))با کمک مراکز مشاوره انجام داده‌اند می‌پردازند.

وی ادامه داد: دکتر گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت و دکتر صداقت، رئیس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت هم درمورد راهکارهای عملیاتی پیشگیری از ایدز در جامعه دانشجویی در این گردهمایی سخنرانی خواهند کرد.همچنین دکتر افشار، معاون کاهش تقاضا و امور مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر درمورد تفاهم نامه ایدز بین ستاد و وزرات علوم و چشم انداز سال ۹۴ سخنرانی می‌کنند و در نهایت از مراکز مشاوره برتر سال ۹۳ تقدیر خواهد شد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بهره برداری از ساختمان جدید دانشکده پزشکی تا سه سال آینده
پورتال جذب هیات علمی دانشگاه تهران مستقل عمل نمی کند
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به دخالت مراجع غیر دانشگاهی
دولت تاکنون مصوبه‌ای در خصوص اراضی دانشگاه شیراز نداشته است
ساخت ۱۰ خوابگاه مطلوب و استاندارد در سال آینده/ تدوین دانشنامه برخطر سلامت
پیام تسلیت وزیرعلوم به رئیس جمهور
رتبه‌بندی دانشگاه‌های مشهور جهان در ۲۰۱۵
امسال ۱۲۰۰ برنامه فرهنگی در دانشگاه پیام‌نور لرستان برگزار شد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم