نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

دیسک سخت

دیسک سخت

هارد دیسک ونوار کاست از امکانات ذخیره سازی مغناطیسی یکسانی نیزاستفاده می نمایند.در چنین مواردی می توان بسادگی اطلاعاتی را حذف و یا مجددا” بازنویسی کرد. اطلاعات ذخیره شده بر روی هر یک از رسانه های فوق ، سالیان سال باقیخواهند ماند.

بر روی هر کامپیوتر حداقل یک هارد دیسک وجود دارد.برخی از سیستمها ممکن است دارای بیش از یک هارد دیسک باشند. هارد دیسک یک محیط ذخیره سازی دائمبرای اطلاعات را فراهم می نماید . اطلاعات دیجتال در کامییوتر می بایست بگونه ایتبدیل گردند که بتوان آنها را بصورت دائم بر روی هارد دیسک مغناطیسی ذخیره کرد.
● مبانی هارد دیسک
هارد دیسک در سال ۱۹۵۰ اختراع گردید. هارد دیسک هایاولیه شامل دیسک های بزرگ با قطر ۲۰ اینچ ( ۵۰/۸ سانتیمتر) بوده و توان ذخیره سازیچندین مگابایت بیشتر را نداشتند. به این نوع دیسک ها در ابتدا ” دیسک ثابت ” میگفتند. در ادامه بمنظور تمایز آنها با فلاپی دیسک ها از واژه ” هارد دیسک ” استفادهگردید. هارد دیسک ها دارای یک Platter ( صفحه ) بمنظور نگهداری محیط مغناطیسی میباشند. عملکرد یک هارد دیسک مشابه یک نوار کاست بوده و از یک روش یکسان برای ضبطمغناطیسی استفاده می نمایند. هارد دیسک ونوار کاست از امکانات ذخیره سازی مغناطیسییکسانی نیز استفاده می نمایند.در چنین مواردی می توان بسادگی اطلاعاتی را حذف و یامجددا” بازنویسی کرد. اطلاعات ذخیره شده بر روی هر یک از رسانه های فوق ، سالیانسال باقی خواهند ماند. علیرغم وجود شباهت های موجود ، رسانه های فوق در مواردی نیزبا یکدیگر متفاوت می باشند:
لایه مغناطیسی بر روی یک نوار کاست بر روی یک سطحپلاستیکی نازک توزیع می گردد. در هارد دیسک لایه مغناطیسی بر روی یک دیسک شیشه ایویا یک آلومینیوم اشباح شده قرار خواهد گرفت . در ادامه سطح آنها بخوبی صیقل دادهمی شود.
در نوار کاست برای استفاده از هر یک از آیتم های ذخیره شده می بایستبصورت ترتیبی (سرعت معمولی و یا سرعت بالا) در محل مورد نظر مستقر تا امکان بازیابی (شنیدن ) آیتم دلخواه فراهم گردد. در رابطه با هارد دیسک ها می توان بسرعت در هرنقظه دلخواه مستفر و اقدام به بازیابی ( خواندن و یا نوشتن ) اطلاعات مورد نظر کرد.
در یک نوار کاست ، هد مربوط به خواندن / نوشتن می بایست سطح نوار را مستقیما” لمس نماید. در هارد دیسک هد خواندن و نوشتن در روی دیسک به پرواز در می آید! ( هرگزآن را لمس نخواهد کرد)
نوار کاست موجود در ضبط صوت در هر ثانیه ۲ اینچ ( ۵/۰۸سانتیمتر ) جابجا می گردد. گرداننده هارد دیسک می تواند هد مربوط به هارد دیسک رادر هر ثانیه ۳۰۰۰ اینچ به چرخش در آورد .
یک هارد دیسک پیشرفته قادر به ذخیرهسازی حجم بسیار بالائی از اطلاعات در فضائی اندک و بازیابی اطلاعات با سرعت بسیاربالا است . اطلاعات ذخیره شده برروی هارد دیسک در قالب مجموعه ای از فایل ها ذخیرهمی گردند. فایل نامی دیگر برای مجموعه ای از بایت ها است که بنوعی در آنها اطلاعاتیمرتبط به هم ذخیره شده است . زمانیکه برنامه ای اجراء و در خواست فایلی را داشتهباشد، هارد دیسک اطلاعات را بازیابی و آنها برای استفاده پردازنده ارسال خواهد کرد.
برای اندازه گیری کارآئی یک هارد دیسک از دو روش عمده استفاده می گردد:
میزان داده (Data rate) . تعداد بایت هائی ارسالی در هر ثانیه برای پردازندهاست . اندازه فوق بین ۵ تا ۴۰ مگابایت در هر ثانیه است .
زمان جتسجو (Seek Time) . مدت زمان بین درخواست یک فایل توسط پردازنده تا ارسال اولین بایت فایل موردنظربرای پردازنده را می گویند.
● کالبد شکافی هارد دیسک
بهترین روش شناختنحوه عملکرد هارد دیسک کالبد شکافی آن است .شکل زیر یک هارد دیسک را نشان می دهد.
یک پوسته ( قاب ) آلومینیومی که کنترل کننده هارد دیسک در درون آن (یک سمتدیگر) قرار دارد. کنترل کننده فوق مکانیزمهای خواندن ، نوشتن و موتوری که باعث چرخشصفحات هارد دیسک می‌شود را کنترل می نماید.
در نزدیکی برد کنترل کنندهکانکتورهای مربوط به موتوری که باعث چرخش صفحات هارد می‌شود قرار دارد.

 

مطالب مرتبط

دانلود تحقیق بررسی اثر بخشی طرح ملی سباح دانش آموزان پسر پایه سوم ابتدایی
دانلود تحقیق امنیت و پاسخگویی در سیستم های بانک اطلاعاتی
دانلود تحقیق کارآموزی در یک شرکت فناوری اطلاعات
دانلود تحقیق بررسی میزان استرس شغلی در واحدهای کم حادثه و پرحادثه شرکت هواپیمایی هما از نظر کارکنان آن شرکت
دانلود تحقیق گزارش کارآموزی با موضوع PLC
دانلود تحقیق  بررسی اثر هزینه های بازاریابی بر فروش خالص شرکت ها در دوران بحران مالی
دانلود تحقیق کدگذاری ۱
دانلود تحقیق گزارش کار آزمایشگاه کنترل خطی

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم