نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

دورهمی خیرین دانشگاهی در ۸۰ سالگی دانشگاه تهران

دومین مراسم تجلیل از خیرین و واقفین دانشگاه تهران با حضور معاون وزیر علوم و رییس کمیته خیرین وزارت علوم همزمان با ۸۰ سالگی این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی ایسنا، دکتر محمود نیلی احمد آبادی سرپرست دانشگاه تهران در این مراسم، در سخنانی خیرین و نیکوکاران آموزش عالی را از ارکان مهم دانشگاه شمرد و گفت: دانشگاه تهران طی ۸۰ سال فعالیت نشان داده چگونه کمک‌های خیرین می‌تواند در جهت گیری صحیح دانشگاه و خدمات بهتر موثر باشد.

وی همچنین در اهمیت توسعه علم و دانش گفت: بر خلاف سده‌های گذشته که نیروی کار و منابع زیرزمینی سرمایه محسوب می‌شد، امروز سرمایه و آنچه که قدرت یک کشور را می سازد علم و دانش است. می توانیم دانشگاه را به عنوان منشاء اصلی تولید علم و دانش پشتوانه اصلی قدرت هرکشور بدانیم.

وی میزان تحقق توسعه فعالیت‌های دانش بنیان را که در سیاست های کلان کشور نیز تعریف شده است مرهون فارغ التحصیلان دانشگاه دانست.

دکتر نیلی پیشینه دانشگاه تهران را به ۱۶۳ سال پیش یعنی زمان تاسیس دارلفنون ارتباط داد ولی بیشترین اثر بخشی و تاثیر آن را در ۸۰ سال اخیر دانست که در هیاتی جدید به فعالیت پرداخته است.

سرپرست دانشگاه تهران تعداد فارغ التحصیلان این دانشگاه را ۳۰۰ هزار و تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل را ۵۵ هزار نفر معرفی کرد و گفت: با مرور رابطه مستقیم میان دستاوردهای دانشگاه تهران و دستاوردهای علمی و فرهنگی کشور به این نکته پی‌می‌بریم این دانشجویان از بزرگترین سرمایه های کشور هستند.

وی نقش پررنگ دانشگاه تهران را در صحنه های مختلف کشور عامل میزان تقاضای بالا برای ورود به این دانشگاه دانست و گفت: اگر خواستار توسعه هستیم و می‌خواهیم مسائل ناشی از فقر را شاهد نباشیم و در آینده هزینه‌های گزافی را برای عدم حضور دانش در جامعه پرداخت نکنیم، باید به فکر پیشگیری باشیم و سرمایه گذاری کنیم.

نیلی در بخش دیگری از سخنان خود تعامل میان دانشگاه و جامعه، برکت پول‌های خیرین و تاثیر آن ها در تحولات دانشجویی را از جمله اثر بخشی های کار وقف در راه دانشگاه دانست و گفت: دانشگاه تهران به خیرین و وقف کنندگان، نه به دلایل مالی، بلکه فرهنگی نیازمند است و ما وظیفه داریم این تعاملات را گسترده بکنیم.

وی به این نکته اشاره کرد که بزرگترین پشتوانه کشورهای توسعه یافته دانشگاه است و در آن کشورها امور اوقافی زیادی به دانشگاه ها تعلق می گیرد و دانشگاه‌ها ۲۵ الی ۳۰ درصد امور مالی خود را از طریق هدیه تامین می کنند.


سرپرست دانشگاه تهران گفت: علیرغم اینکه سنت وقف از اسلام به همه جای دنیا انتشار یافته ما به این سنت کمتر عمل کرده ایم و باید در این زمینه پیش‌تاز باشیم.

وی گفت: کار خیر در مدارس مهم است اما در آن حوزه به نسبت دانشگاه ها کار بیشتری انجام شده و مهم‌تر آن است که معلم مدرسه در دانشگاه خوب تربیت شود.

وی همچنین اظهار امیدواری کرد روزی برسد که کمک های خیریه به دانشگاه زیادتر از حد توان دانشگاه برای هزینه آن ها باشد.

ریالی از کمک های خیرین در راهی به جز نیت خیرین خرج نمی‌شود

دکتر مصلی نژاد از خیرین آموزش عالی نیز در این مراسم به ناتوانی انسان بعد از مرگ و افسوس او برای کار خیر اشاره کرد و گفت: ما این شانس را داریم که زنده هستیم و می‌توانیم هرآنچه را تشخیص می‌دهیم در راه خیر خرج کنیم و این کار را انجام دهیم.

وی همچنین اظهار داشت ارقام کمکی به بنیاد دانشگاه تهران برای تربیت دانشجویان نمونه، شناسایی مسائل جامعه و پاسخ برای مسائل و مشکلات جامعه هزینه می شود.

رییس بنیاد خیریه مصلی نژاد با اشاره به آمار ۳۸ میلیارد دلاری کمک از طرف مردم و تشکل‌های مردمی به دانشگاه های امریکا، گفت: در مقایسه اقتصاد ما و آمریکا متوقع ۳۸ میلیارد دلار نیستیم، ولی امیدواریم در سال آینده میان ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد دلار کمک های دریافتی داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد حتی یک ریال از کمک های خیریه به جز در راهی که نیت خیرین هست خرج نمی شود.

درپایان مراسم رونمایی از کتاب دهش که نام خیرین دانشگاه تهران از ابتدا تاکنون در آن ثبت شده و تمبر ۸۰ سال حمایت ماندگار انجام شد و با حضور دکتر امید معاونت وزیر علوم به خیرین حاضر لوح و تندیس اهدا شد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بهره برداری از ساختمان جدید دانشکده پزشکی تا سه سال آینده
پورتال جذب هیات علمی دانشگاه تهران مستقل عمل نمی کند
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به دخالت مراجع غیر دانشگاهی
دولت تاکنون مصوبه‌ای در خصوص اراضی دانشگاه شیراز نداشته است
ساخت ۱۰ خوابگاه مطلوب و استاندارد در سال آینده/ تدوین دانشنامه برخطر سلامت
پیام تسلیت وزیرعلوم به رئیس جمهور
رتبه‌بندی دانشگاه‌های مشهور جهان در ۲۰۱۵
امسال ۱۲۰۰ برنامه فرهنگی در دانشگاه پیام‌نور لرستان برگزار شد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم