نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

دلایل حضور کم رنگ دانشگاه در حوزه صنعت و اقتصاد

رییس دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: برای فعال کردن دانشگاهیان در مسائل مربوط به پروژه های تحقیقاتی و جامعه، یکسری کارگاه های آموزشی برگزار کرده ایم که از جمله موارد آن می توان به تبدیل ایده به محصول، تسهیلات پرداختی معاونت فناوری ریاست جمهوری برای کارآفرینی و … اشاره کرد. اما در این کارگاه ها افراد زیادی شرکت نکرده اند و این از معضلات است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، “محمدجواد فدایی” شامگاه دوشنبه ۱۷ آذرماه در نشست اساتید دانشگاه شهید باهنر با استاندار کرمان با تبریک هفته پژوهش اظهار کرد: یکی از چالش‌های پیش رو این است که متاسفانه دانشگاه آنطور که باید در جامعه و مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی طبق رسالت خود، حضور ندارد و فعال نیست.

وی افزود: در سال گذشته تعداد ۲۴ نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه پروژه تحقیقاتی خارج از دانشگاه داشته اند که نسبت به تمام اعضای هیئت علمی، تنها چهار درصد است.

فدایی تصریح کرد: این امر مختص دانشگاه شهید باهنر نیست و معاون فناوری ریاست جمهوری نیز اعلام کردند که این فعالیت برای دانشگاه صنعتی شریف ۱۰ درصد است.

وی بیان کرد: حضور صنعت نیز خیلی کمرنگ است و اگر تعداد واحدهای صنعتی فعال استان را ۶۰۰ مورد فرض کنیم، که بیش از این تعداد است؛ تنها سه واحد صنعتی در سال گذشته با دانشگاه ارتباط داشته اند.

رییس دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: بعد از برگزاری همایش ارتباط صنعت و دانشگاه در فروردین ماه امسال اعلام کرده ایم که طی دو سال حضور دانشگاه را در جامعه و صنعت به ۱۵ درصد می رسانیم و صنعت نیز سهم نیم درصدی خود در ارتباط با دانشگاه را به ۱۰ درصد برساند.

وی ادامه داد: تا امروز در این زمینه موفق نبوده ایم و عمده مشکل به دانشگاه بر می گردد زیرا تعداد عناوین تحقیقاتی که ۱۰ دستگاه اجرایی استان و کشور تا امروز به ما اعلام کرده اند، ۱۰۰۰ مورد می باشد اما تاکنون فقط ۳۳ قرارداد تحقیقاتی با خارج از دانشگاه توسط ۳۲ نفر از اعضای هیئت علمی منعقد شده است.

فدایی افزود: برای فعال کردن دانشگاهیان در مسائل مربوط به پروژه های تحقیقاتی و جامعه، یکسری کارگاه های آموزشی برگزار کرده ایم که از جمله موارد آن می توان به تبدیل ایده به محصول، تسهیلات پرداختی معاونت فناوری ریاست جمهوری برای کارآفرینی و … اشاره کرد. اما در این کارگاه ها افراد زیادی شرکت نکرده اند و این از معضلات است.

وی بیان کرد: فرصت خوبی برای همکاری اساتید دانشگاه ها و خارج از دانشگاه وجود دارد و امیدواریم این نشست ها گام وثری برای همکاری ها بعدی دانشگاه با استانداری و سایر دستگاه های اجرایی باشد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بیست و سومین جشنواره تقدیر از برگزیدگان کتاب سال دانشگاهی برگزار شد
تحصیل ۲۸ هزار دانشجو در دانشگاه​های دولتی خوزستان
بیانیه وزارت علوم به مناسبت روز ملی راهیان نور
راه اندازی سیستم اتوماسیون خوابگاه‌ها در دانشگاه شهید چمران
لزوم پرداختن اعضای هیات علمی دانشگاهها به آموزش الکترونیک
تقدیر از بازنشستگان دانشگاه الزهرا با کاشت نهال
تخصیص ۷۰۰ میلیارد تومانی به طرح‌های عمرانی دانشگاه آزاد در سال آینده
تدریس جراحی مغز و اعصاب از راه دور به دانشجویان افغانستان

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم