نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

دستیاری کوچک با خدماتی بزرگ

دستیاری کوچک با خدماتی بزرگ

دستــــیار دیجــیتــــالــــی شــخصـــی یــــا (Personal Digital Assistant) «PDA» سخت افزار کوچکی است به اندازه کیف جیبی یا کف دست کهدارای سیستم عامل، نرم افزارهای ویژه و حافظه است تا با استفاده از آن بتوانید بهبرنامه ریزی اطلاعات شخصی، نوشتن یادداشت، تنظیم برنامه ها، خواندن کتابالکترونیکی، شنیدن موسیقی، خواندن و نوشتن و ارسال ای میل و بسیاری از کارهای دیگربپردازید که طی روز بیرون از منزل و محل کار انجام می دهید.

 

دستــــیار دیجــیتــــالــــی شــخصـــی یــــا(Personal Digital Assistant) «PDA» سخت افزار کوچکی است به اندازه کیف جیبی یا کف دست که دارای سیستمعامل، نرم افزارهای ویژه و حافظه است تا با استفاده از آن بتوانید به برنامه ریزیاطلاعات شخصی، نوشتن یادداشت، تنظیم برنامه ها، خواندن کتاب الکترونیکی، شنیدنموسیقی، خواندن و نوشتن و ارسال ای میل و بسیاری از کارهای دیگر بپردازید که طی روزبیرون از منزل و محل کار انجام می دهید. گسترش بازار تلفن های همراه مجهز بهامکانات ذکر شده فوق باعث شده است تا بازار داغ و در حال پیشرفت دستیارهای دیجیتالشخصی کمی تحت تاثیر قرار گیرد و سازندگان مجبور به ارائه مدل های متنوعی شوند. بههمین دلیل ضرورت دارد که موقع بررسی چنین دستگاه هایی، از تفاوت ها و امکانات مختلفآنها با اطلاع باشیم.
از زمانی که اطلاعات و داده های مورد نیاز روزانه انسانها آنقدر زیاد شد که دیگر همراه داشتن همه آنها بسیار دشوار شده بود فکر ساختنکامپیوتر کوچکی که بتواند نشانی ها و مثلاً شماره تلفن ها را ذخیره کند، یادداشتهای نوشته شده را نگه دارد و قرار ملاقات ها را به یاد شخص بیاورد شکل گرفت. اینقضیه در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی مطرح شد اما چندین سال بعد بود که اولین دستیاردیجیتال شخصی به نام نیوتن به طور رسمی توسط شرکت «اپل» به بازار ایالات متحده عرضهشد. این وسیله توانست بخشی از این خلأ را پر کند و اولین دستگاهی بود که نمایشگرحساس به لمس آن با نرم افزار خاص خود، توانایی و قابلیت تشخیص دست خط کاربر راداشت. اما مشکلاتی هم داشت، گران قیمت، بزرگ و پیچیده بودن آن باعث شد تا در نهایت،پس از چند سال تولید آن به پایان برسد.
نوع ساده تری از آن به نام «سیم پیوتر» به معنای کامپیوتر ساده برای مدتی در کشور هند و برخی کشورهای آفریقایی، بعد ازآموزش های ساده، توسط برخی افراد مانند کشاورزان مورد استفاده قرار گرفت و مشاهدهشد که برنامه کاری و در نهایت کار کشاورزان آنجا، بهره وری بیشتری پیدا کرده است. این کامپیوترهای جیبی که می توان آنها را در یک دست گرفت، به اندازه یک کتاب کوچکیا ماشین حساب هستند و مکمل کامپیوترهای کیفی سنگین تر و گران قیمت تری به حساب میآیند که شاید همه افراد نتوانند آنها را تهیه و یا از آن استفاده کنند. البته بایدبپذیریم که هیچ کدام از این دستیارها یک کامپیوتر واقعی کامل نیست، بلکه نوع خلاصهشده ای از آن است و بسیاری از کارایی ها در آنها محدود و کوچک، اما به مراتبکاربردی تر شده است. مهم ترین مورد استفاده این دستگاه ها، مدیریت اطلاعات شخصی یااصطلاحاً «PIM» است که ثبت شماره تلفن، نشانی های مورد نیاز، دفترچه یادداشت، ماشینحساب، فهرست کارهای روزانه، تقویم، یادآوری انجام کارها، خواندن و نوشتن ای میل بهصورت آف لاین، پخش موسیقی، لغت نامه، دیدن عکس های کوچک، خواندن کتاب الکترونیکی،اتصال به اینترنت و بسیاری از کارهای دیگر را شامل می شود.
نسل جدید دستیارهایدیجیتال شخصی، به امکانات بسیار پیشرفته تری مثل ارتباط بی سیم بلوتوث و وای فای هممجهز شده اند تا امکان اتصال به اینترنت به صورت بی سیم فراهم شود. حتی بسیاری ازآنها، سیم کارت موبایل را هم قبول می کنند تا برقراری تماس هم امکان پذیر شود، اماانواع دیگر که از امکان ارتباط بی سیم بهره مند نیستند، باید از طریق کابل USB رابطبه لپ تاپ یا کامپیوترهای شخصی وصل شوند تا انتقال اطلاعات و هماهنگ شدن فایل ها بهخوبی صورت گیرد. در واقع این دستگاه ها مکمل کامپیوترهای شخصی محسوب می شوند نهجایگزین آنها.
در حال حاضر دو نوع اصلی از این دستیارها تولید و در سراسر جهانبه فروش می رسند. نوع اول، پالم (Palm) است، که از اوایل دهه ۱۹۹۰ در دسترس قرارگرفتند. نام این دستیارها از نام شرکت سازنده اصلی آن یعنی شرکت پالم و سیستم عاملبسیار کاربردی آن یعنی «Palm. OS» گرفته شده است. در حال حاضر شرکت های معتبر دیگریهمچون سامسونگ، ترو، هندسپرینگ، سونی و غیره دستگاه های خود را در این رده تولید میکنند که همگی تحت عنوان گروه پالم شناخته می شوند و از سیستم عامل مخصوص آن استفادهمی کنند. رده دوم این دستیارهای دیجیتال، کامپیوترهای جیبی یا «Pocket PC»ها هستندکه توسط کمپانی معروف مایکروسافت تهیه و عرضه شدند که سیستم عامل آنها کاملاًمتفاوت است.
این سیستم عامل در ابتدا با نام ویندوز CE شناخته می شد، ولی درنسخه های بعدی به ویندوز پاکت پی سی و سپس ویندوز موبایل تغییر نام داد. این دوگروه از دستیاران دیجیتال در اصل با یکدیگر تفاوت داشته و رقیب هم محسوب می شوند. پردازنده ها، نرم افزارها، دستگاه ها، سیستم عامل و وسایل جانبی، نوع ارتباط آنهابا کامپیوتر رومیزی و بسیاری از موارد دیگر در آنها با هم تفاوت دارد. اما کاربردهر دو نوع تا حدی شبیه به هم است و کارکردهای مشابهی را می توان از آنها انتظارداشت. به طور نمونه، سیستم عامل پالم، حجم کمتری روی حافظه دستگاه اشغال می کند،سریع تر بالا می آید و کار کردن با آن بسیار ساده تر است. برعکس، سیستم عامل ویندوزموبایل، حجم حافظه بیشتری اشغال می کند، کندتر بوده و کار کردن با آن هم کمی مشکلاست.
در عوض، کار کردن با نرم افزارهای خاص مایکروسافت مثل world، اکسل و غیرهکه به شکل کوچک شده و مینیاتوری روی پاکت پی سی ها وجود دارند، با مشکل کمتری نسبتبه پالم ها صورت می گیرد. در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان، پالم ها بازاربهتری نسبت به محصول مایکروسافت دارند. اما مشکل جدی، ناشی از رشد بازار پاکت پی سیاست که توسط شرکت های بزرگی همچون توشیبا، دل کامپیوتر، HP و غیره تولید می شوند. این چیزی است که بدون شک در سال های آینده خواب راحت را از چشم تولیدکنندگان پالمخواهد ربود.
این دستیاران دیجیتالی دارای هارد دیسک، CDROM و یا فلاپی نیستند وحافظه آنها به دو دسته درونی و بیرونی تقسیم می شوند. حافظه درونی این محصول خود بهدو دسته تقسیم می شود.
حافظه ثابت یا ROM و حافظه متغیر یا RAM که حافظه ثابتآن، کل برنامه ها و نرم افزارهای اصلی مثل دفترچه یادداشت، تقویم، دفتر تلفن و غیرهرا به علاوه سیستم عامل دستگاه در خود جای داده است. همان طور که می دانید زمانی کهدستگاه خاموش می شود این حافظه ثابت پاک نشده و از بین نمی رود.
هر برنامه، نرمافزار و یا اطلاعاتی که بعداً خود شما ذخیره کنید روی حافظه متغیر یا RAM سوارخواهد شد. وقتی دستگاه را روشن می کنید برخلاف کامپیوتر شخصی، نیازی نیست که صبرکنید تا به اصطلاح دستگاه بالا بیاید، تمام نرم افزارها بلافاصله در اختیار شماهستند. هر زمان که در حال کار کردن باشید و اطلاعاتی را وارد می کنید یا تغییر میدهید، به صورت اتوماتیک ذخیره می شود و نیازی به ذخیره کردن مکرر توسط خود کاربرنیست. این در حالی است که پاکت پی سی ها دارای حافظه ROM و RAM بالاتری هستند وظرفیت بالاتری در آنها گنجانده شده است، ولی این حافظه بالاتر لزوماً به معنیکارکرد بهتر نیست. پالم ها در انواع ساده تر می توانند با یک مگابایت حافظه هم کارکنند، در حالی که پاکت پی سی ها حداقل به ۱۶ تا ۳۲ مگابایت حافظه احتیاج دارند. البته دستگاه های پالم در حال حاضر با ۳۲ ، ۶۴ و بعضاً ۱۲۸ مگابایت حافظه در بازاریافت می شوند.
در مقابل پاکت پی سی ها یا همان کامپیوترهای جیبی عمدتاً ظرفیت۶۴ ، ۹۶و یا ۱۲۸ مگابایت دارند. علاوه بر حافظه درونی دستگاه، امکان اضافهکردنحافظه به شکل کارت های مختلف فلش مانند: SD، CF و یا MMC وجود دارد. این کارت هایحافظه در حجم های مختلف موجود است، اما سرعت خواندن و نوشتن آنها با یکدیگر فرق میکند و هر دستگاه ممکن است از یک یا چند نوع آنها استفاده کند. لازم است بدانید کهدستگاه شما تا چه سقفی از حجم حافظه جانبی را پشتیبانی می کند. دستیار دیجیتالیقطعات هماهنگی دارد که می تواند کارهای معمول کاربر را انجام دهد. مهمترین قسمت اینوسیله، پردازنده است که مغز اصلی دستگاه را تشکیل می دهد و تمام کارکردهای دستگاهرا کنترل و تنظیم می کند.
سیستم عامل هم نرم افزار کلیدی بین دستگاه و کاربراست که در این کامپیوترها بسیار ساده و کاربردی شده است. صفحه نمایش هم به دو صورترنگی و سیاه و سفید موجود است و از نوع کریستال مایع (LCD) بوده و معمولاً در اکثردستگاه ها، حساس به لمس است و با قلم مخصوص می توان روی صفحه را لمس و اطلاعات موردنظر را وارد کرد، حافظه نیز همان طور که قبلاً توضیح داده شد به دو صورت ثابت (ROM) و متغیر (RAM) است، حافظه های جانبی نیز با کارت های حافظه مخصوص، قابل افزایش است. باتری این محصولات نیز در انواع مختلف از قلمی و نیم قلمی گرفته تا انواع لیتیومیقابل شارژ برحسب مدل به فراوانی موجود است. دستگاه ورودی این محصول نیز از صفحهکلیدها و صفحه نمایش حساس به لمس و گذرگاه اتصال به کامپیوتر و غیره تشکیل شده است. نحوه وارد کردن اطلاعات به این دستگاه ها بسیار متنوع است از جمله صفحه کلید ثابتبا تمام کلیدهای خاص مورد نیاز، صفحه کلید مجازی (Virtual) که بر روی صفحه LCD نمایش داده می شود که می توانید با قلم مخصوص، کلیدها را فشار دهید. صفحه حساس بهلمس، نرم افزار تشخیص دستخط و غیره نیز نمونه ای از ابزارهای جانبی آن هستند. اکثردستگاه ها چند دکمه اصلی هم دارند که با فشار دادن آنها، نرم افزارها و یا قسمت هایخاص و مهم دستگاه به سرعت جلوی چشم شما ظاهر می شوند.
علاوه بر این ارتباط سیمیو کابلی، ارتباط بی سیم به صورت مادون قرمز (infrared) و بلوتوث هم در اکثر ایندستگاه ها وجود دارد. امکان ارتباط با شبکه بی سیم (wifi) هم در بسیاری از مدل هاوجود دارد. ارتباط مادون قرمز از بقیه ارتباط ها ارزان تر است، ولی سرعتش پایین ترو کاربرد آن هم مشکل تر است و تا شعاع حداکثر ۲ متر کار می کند. دستگاه باید بهصورت مستقیم در برابر چشمی دریافت کننده دستگاه مقابل مثلاً گوشی موبایل قرار گیرد. ارتباط توسط بلوتوث گران تر بوده و باعث می شود قیمت دستگاه افزایش یابد. اما درعوض بلوتوث با فرکانس رادیویی ۴/۲ گیگاهرتز کار می کند و به صورت دیجیتال و بدونتداخل است که در ۲ نوع عرضه می شود: بلوتوث نوع اول حداکثر تا شعاع ۱۵ متر و نوعدوم حداکثر ۱۰۰ متر برد دارد.
ارتباط با شبکه بی سیم نیز حداکثر ۱۵۰ متر برددارد و از این طریق می توان به صورت بی سیم به اینترنت متصل شد و به راحتی ای میلرا دریافت و کنترل و یا اینکه فایل را دانلود کرد. نسل جدید دستیارهای دیجیتالی بهسیستم مکان یاب جهانی یا GPS هم مجهز هستند و جالب تر اینکه بعضی از آنها امکانوارد کردن «سیم کارت» و استفاده از شبکه تلفن همراه را نیز دارند.
البته برخیاز کارهای ساده و ابتدایی دستیارهای دیجیتالی مانند دفترچه تلفن، یادداشت و غیره درگوشی های موبایل هم وجود دارد، اما هیچ کدام از گوشی های موبایل کارایی یک دستیاردیجیتالی کامل را ندارند.
البته با ورود گوشی های تلفن همراه نسل سوم، فاصلهبین دستیار دیجیتالی و موبایل ها کمتر می شود، اما احتمال اینکه یک شرکت سازندهگوشی موبایل بتواند پالم یا پاکت پی سی خوبی را هم درست کند، بسیار کمتر از آن استکه شرکت سازنده پالم یا پاکت پی سی، کیت GSM مخصوص تلفن همراه را در دستگاه خودشجاسازی کند و در مجموع باید گفت هر وسیله ای را برای کاربرد خاصی ساخته اند. هر چندبا پیشرفت فناوری امکانات جانبی وسایل مختلف افزایش می یابد، ولی هر وسیله ایجایگاه خاص خود را دارد و دستیار دیجیتالی یا PDA نیز همچنان به پیشرفت خود ادامهمی دهد.

 

مطالب مرتبط

دانلود تحقیق بررسی اثر بخشی طرح ملی سباح دانش آموزان پسر پایه سوم ابتدایی
دانلود تحقیق امنیت و پاسخگویی در سیستم های بانک اطلاعاتی
دانلود تحقیق کارآموزی در یک شرکت فناوری اطلاعات
دانلود تحقیق بررسی میزان استرس شغلی در واحدهای کم حادثه و پرحادثه شرکت هواپیمایی هما از نظر کارکنان آن شرکت
دانلود تحقیق گزارش کارآموزی با موضوع PLC
دانلود تحقیق  بررسی اثر هزینه های بازاریابی بر فروش خالص شرکت ها در دوران بحران مالی
دانلود تحقیق کدگذاری ۱
دانلود تحقیق گزارش کار آزمایشگاه کنترل خطی

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم