نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

دختران؛ ۷۲ درصد دانشجویان جدید دانشگاه شهیدچمران اهواز

سرپرست دانشگاه شهیدچمران اهواز به اینکه ۷۲ درصد دانشجویان جدید دانشگاه را دختران تشکیل داده‌اند گفت: امسال ۳۳۴۱ دانشجو در دانشگاه پذیرش شدند.

دکتر رعایایی‌اردکانی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی ایسنا- منطقه خوزستان، با بیان این که امسال نسبت دانشجویان دختر به پسر به طرز عجیبی غیرعادی است، افزود: ۲۸ درصد دانشجویان ورودی امسال پسر و ۷۲ درصد دیگر دختر هستند. این نسبت همیشه در حدود ۶۰ به ۴۰ برای دانشجویان پسر به دختر اتفاق می‌افتاد اما امسال به حدود ۳۰ به ۷۰ رسیده که نشان می‌دهد روند کار، روند خاصی است و در نتیجه پیامدهایی نیز دربر خواهد داشت.

وی در پاسخ به این که آیا اعمال سهمیه خاصی در پذیرش امسال علت این اتفاق بوده‌است، تصریح کرد: هیچ نوع سهمیه‌ای در پذیرش و گزینش دانشجو اعمال نشده و دانشگاه نیز درخواست اعمال سهمیه به‌عنوان جنس مذکر یا مؤنث نداشته است؛ سال گذشته در بعضی از رشته‌ها در دانشگاه ما و برخی دانشگاه‌های دیگر سهمیه ۵۰، ۵۰ اعمال شده بود اما امسال دانشگاه چنین درخواستی نداشت و فکر هم نمی‌کنم سازمان سنجش چنین سهمیه‌ای حداقل در رابطه با دانشگاه شهیدچمران اعمال کرده باشد.

آمار جالب پذیرش دانشجوی استعداد درخشان در مقاطع ارشد و دکتری

رعایایی‌اردکانی با بیان این که علاوه براین پذیرش، امسال تعداد قابل‌توجهی دانشجوی استعداد درخشان برای ورود به مقاطع بالاتر جذب شد، این آمار را جالب خواند و خاطرنشان کرد: حدود ۱۷۰ دانشجو از طریق آیین‌نامه استعدادهای درخشان و بدون آزمون برای دوره کارشناسی ارشد و ۳۵ دانشجو نیز از همین طریق برای دوره‌های دکتری پذیرش شدند که می‌تواند در ایجاد انگیزه برای دانشجویان در امر تحصیل و ترغیب آن ها به فعالیت بیشتر علمی و پژوهشی مؤثر و کمک کننده باشد.

وی با اشاره به تأسیس دفتر حفظ و هدایت استعدادهای درخشان دانشگاه در سال های گذشته، اما فعالیت آن را بسیار محدود توصیف و اظهار کرد: در حال حاضر تنها در سال جدید ۱۷۰ دانشجوی نخبه برای مقطع ارشد جذب شده است که این خود باعث می‌شود دانشجویان خود را نسبت به درس خواندن ملزم کنند تا بتوانند به‌عنوان دانشجوی

نخبه و استعداد درخشان تلقی و شرایط لازم را برای ورود به مقاطع بالاتر بدون آزمون را احراز کنند.

سرپرست دانشگاه شهیدچمران اهواز در خصوص این که آیا این پذیرش تنها از میان دانشجویان این دانشگاه انجام شده است، تصریح کرد: فارغ‌التحصیلان همه دانشگاه‌ها می‌توانستند از تسهیلات ورود به مقاطع بالاتر جهت دانشجویان استعدادهای درخشان بهره مند شوند؛ داوطلبان برای استفاده از این تسهیلات تنها باید معیارهای دانشجوی نخبه از لحاظ معدل، داشتن مقاله و دیگر موارد آموزشی و پژوهشی را داشته باشد.

وی افزود: البته افرادی که مشمول این آیین‌نامه می‌شوند، می‌توانند از امتیازهای دیگری نیز در گذراندن خدمت سربازی برای پسرها و همچنین در زمینه استخدام بهره‌مند شوند؛ به طور مثال انجام یک پروژه تحقیقاتی بدل از خدمت سربازی برای پسران و قائل شدن امتیازاتی برای جذب نخبگان از سوی بعضی شرکت‌ها مانند شرکت نفت یا دانشگاه از این جمله است. بنابراین این نحوه پذیرش، خود می‌تواند از فرار مغزها تا حدودی ممانعت کند اما این تنها راه نیست. فراهم کردن زمینه رشد و ارتقاء علمی، امنیت فکری، اظهارنظر و مسائل رفاهی نیز از راهکارهای دیگر برای کاهش فرار مغزها و مهاجرت نخبگان است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

لزوم بازنگری جدی در آموزش داروسازی عمومی
امیدواریم اتفاقات اخیر دانشگاه فردوسی موجب تحکیم استقلال دانشگاه شود
مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین المللی دانشگاه پیام نور هستیم
برگزاری اولین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی
آغاز ثبت نام اعتکاف مسجد دانشگاه تهران
ابلاغ آیین‌نامه جدید استعدادهای درخشان به دانشگاه‌ها+ جزییات تغییرات
دانشگاه های علوم پزشکی آموزش را فدای پژوهش های غیر کاربردی کرده اند
اعلام اولویت‌های کاری دانشگاه پیام نور در سال ۹۴

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم