نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

دانش آموختگان موسسه علمی کاربردی بهزیستی در اولویت استخدام

مشاور وزیر رفاه و تعاون اجتماعی در امور زنان و رئیس موسسه علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی گفت: نه تنها جذب دانشجویان بلکه بحث اشتغال آنان مورد توجه است و در اولویت استخدام قرار دارند.

به گزارش خبرنگارسرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وحیده نگین در نشستی خبری درباره وضعیت دانش‌آموختگان این موسسه اظهار کرد: نه تنها جذب دانشجویان بلکه بحث اشتغال آنان مورد توجه است زیرا اگر دانش آموختگان از علم و مهارتشان استفاده نکنند ما کاری نکرده‌ایم.

وحیده نگین همچنین درباره هدایت فارغ‌التحصیلان به بازار کار تصریح کرد: نگاه ما این است که دانش‌آموختگان را جذب کنیم تا وضعیت آنها را بعد از فارغ‌التحصیلی رصد کنیم. مهم این است که فارغ‌التحصیلان در رشته هایی که آموزش دیده‌اند، مشغول به کار شوند.

وی کمک به ایجاد تعاونی‌ها را جزو وظایف وزارت رفاه و تعاون اجتماعی دانست و ادامه داد: در جلساتی که با معاون تعاون وزارت علوم تشکیل دادیم، قرار است بتوانیم در حوزه ایجاد تعاونی دانش‌آموختگان اقداماتی داشته باشیم. دوره‌هایی که آموزش داده می‌شوند، تقاضامحور هستند، مانند دوره‌های مراقبت از سالمندان، مراقبت از معلولان، مراقبت از کودکان و…

وی با بیان اینکه موسسه علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی با توجه به نیازهای جامعه می‌تواند اقدامات موثری در حوزه اجتماعی داشته باشد، با اشاره به تاریخچه تشکیل این واحد دانشگاهی گفت: فعالیت این موسسه از دهه ۸۰ شروع شده ولی تبدیل شدن آن به موسسه در انتهای سال ۹۰ اتفاق افتاد. همچنین تغییر اسم آن از موسسه علمی کاربردی بهزیستی به نام موسسه علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی در شهریور ماه امسال صورت گرفته است.

رئیس موسسه علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی جامعه هدف این موسسه را همان جامعه هدف حوزه رفاه دانست و ادامه داد: قرار است آموزش‌های علمی کاربردی در حوزه رفاه شامل حوزه‌های حمایتی و بیمه‌های اجتماعی و سلامت صورت گیرد. در دوره‌های آموزشی بلند مدت به شرکت کننده مدرک تحصیلی وزارت علوم داده می‌شود و همچنین به کسانی که در دوره‌های کوتاه مدت شرکت کنند گواهی نامه‌ای از طرف دانشگاه اعطا می‌شود.

وی تصریح کرد: رشته‌ها و دوره‌ها در راستای اهداف سازمان بهزیستی هستند و سازمان بهزیستی بزرگترین سازمان حمایتی دولتی است که هر ساله منابعی جهت ارائه خدمات به جامعه هدف این حوزه از دولت دریافت می‌کند.

نگین هدف این موسسه را افزایش بهره‌وری نیروی انسانی شاغل در این حوزه دانست و توضیح داد: کشور با شرایط اقتصادی مطلوبی رو به رو نیست و منابع حمایتی محدود هستند. بنابراین برای بهترین استفاده از منابع محدود لازم است نیروی انسانی که از این منابع استفاده می‌کنند آموزش لازم ببینند.همچنین علاوه بر افزایش و توسعه کمی توسعه کیفیت نیز مورد توجه این موسسه است.

مشاور وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با اشاره به تغییر نام موسسه علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی اظهار کرد: حوزه بیمه‌های اجتماعی، بیمه‌های درمان وسایر حوزه‌های رفاه نیز به دامنه فعالیت موسسه افزوده شده است و می‌خواهیم دوره‌هایی را در حوزه بیمه اجتماعی تعریف کنیم.

مشاور وزیر کار و رفاه اجتماعی در امور زنان و خانواده ادامه داد: اگر به دانش‌آموختگان در ایجاد تعاونی‌ها کمک شود، باری برای دولت ندارد و تقاضای جامعه از طریق تعاونی‌ها پاسخ داده می‌شود.

وحیده نگین با اعلام اینکه در حال حاضر ۲۲ هزار دانش‌آموخته در موسسه علمی کاربردی بهزیستی حضور دارند، افزود: به دنبال این هستیم که با سازمان بهزیستی کشور رایزنی کنیم تا فارغ‌التحصیلان علمی کاربردی در اولویت اخذ مجوز مراکزی که سازمان بهزیستی می‌دهد قرار گیرد و هم‌اکنون سازمان‌های غیر دولتی زیادی با مجوز سازمان بهزیستی کشور در حوزه خدمات فعالیت دارند.

رییس موسسه علمی کاربردی بهزیستی و تامین اجتماعی درباره برنامه‌ای که برای کارآفرینی زنان قرار است انجام شود، توضیح داد: وزارت تعاون و کار از پتانسیل بالایی برخوردار است با ایجاد تعامل بین بخش‌های مختلف این وزارتخانه، می‌تواند دستاوردهای زیادی داشته باشد.

وی ادامه داد: اگر ارتباط بین اجزا صورت گیرد، می‌توانیم درخصوص بیمه زنان اقداماتی انجام دهیم و شرایط کارآفرینی را از طریق ایجاد تعاونی‌ها تاسیس کنیم.

مشاور وزیر کار و رفاه اجتماعی در امور زنان و خانواده ادامه داد: نگاه به استخدام دولتی راه به جایی نمی‌برد و معتقدیم فارغ‌التحصیلان از طریق تعاونی‌ها می‌توانند هم‌افزایی داشته باشند.

وی با بیان اینکه اولین تعاونی در استان فارس شکل گرفته است، گفت: معتقدم با توجه به اینکه رشته‌ها تقاضا محور هستند، اگر راه برای تعاونی‌ها باز شود، استقبال خوبی از ایجاد آنها خواهد بود.

وحیده نگین با اشاره به نشستی که با مقامات ارشد سازمان بین‌المللی کار داشته‌اند، اظهار کرد: قرار است به زودی دوره‌های آموزشی مشترکی برگزار شود و با سازمان بین‌المللی کار همکاری فنی شامل تربیت مدرس، برگزاری کارگاه آموزشی در کشور خودمان، کارهای مطالعاتی و پژوهشی و ترجمه منابع علمی که در این سازمان وجود دارد، صورت گیرد.

مشاور وزیر کار و رفاه اجتماعی در امور زنان و خانواده درباره تعداد موسسات علمی کاربردی بیان کرد: هم‌اکنون ۳۶ مرکز در کل کشور وجود دارد و همچنین ۳۴ هزار دانشجو در ۷۹ رشته در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد که از مهرماه امسال ایجاد شده است، تحصیل می‌کنند.

نگین همچنین در پاسخ به خبرنگار ایسنا درباره جذب دانشجویان جدید و اعضای هیات علمی بیان کرد، استخدام هیات علمی نداریم ولی ۲۵۰۰ مدرس در حال حاضر مشغول تدریس در واحدهای دانشگاهی این موسسه هستند که از خدمات آنها استفاده می‌کنیم. همچنین امیدواریم با اطلاع‌رسانی بیشتر داوطلبان با ظرفیت‌ها و رشته‌های موسسه آشنا شوند تا جذب بیشتری صورت گیرد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

دانشگاه محل بده بستان سیاسی نیست
لزوم بازنگری جدی در آموزش داروسازی عمومی
امیدواریم اتفاقات اخیر دانشگاه فردوسی موجب تحکیم استقلال دانشگاه شود
مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین المللی دانشگاه پیام نور هستیم
برگزاری اولین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی
آغاز ثبت نام اعتکاف مسجد دانشگاه تهران
ابلاغ آیین‌نامه جدید استعدادهای درخشان به دانشگاه‌ها+ جزییات تغییرات
دانشگاه های علوم پزشکی آموزش را فدای پژوهش های غیر کاربردی کرده اند

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم