نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

دانشگاه فنی و حرفه‌ای درپی جذب دانشجوی خارجی/ همگون سازی دروس هنرستان‌ها و فنی و حرفه‌ایها

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‌ای در بازدید از آموزشکده شهید شمسی پور تهران با تأکید بر اینکه علم و کاربرد باید در کنار یکدیگر قرار گیرند، اظهار کرد: با کمک همه اساتید ، دانشجویان و کارکنان دانشگاه فنی و حرفه ای ،جایگاه واقعی این دانشگاه را در کشور ترسیم خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی ایسنا، دکتر مسعود شفیعی در جمع مسئولین، اساتید و دانشجویان آموزشکده شمسی پور، گفت: حفظ روحیه خود باوری رمز پیشرفت اساتید و دانشجویان است و البته همه مسولین از جمله رییس جمهور و وزیر علوم اعتقاد خاصی به دانشگاه فنی و حرفه ای دارند و ان شاءا… با کمک این عزیزان این دانشگاه به جایگاه در خور شأن و شایسته آن خواهد رسید.

حضور دانشجویان به عنوان سفیران علمی دانشگاه فنی و حرفه ای

وی خطاب به دانشجویان با بیان اینکه شماها باید به عنوان سفرای دانشگاه فنی و حرفه ای در مجامع علمی و مجلات معتبر حضور پیدا کنید، افزود: بنده از ارتباط مستقیم با دانشجویان و نمایندگان انجمن های دانشجویی استقبال می کنم و تلاش خواهم کرد اساتید و دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه ای بتوانند مقالات و مطالب علمی خود را در مجلات علمی و پژوهشی و پایگاه های دانشگاهی دیگر به ثبت برسانند .

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای با اشاره به اینکه در صدد ایجاد آزمایشگاه ها و کارگاه های مجهز منطقه ای در کشور هستیم، گفت: در همین مدت کوتاه از حضور بنده در دانشگاه فنی و حرفه ای ، حدود یک میلیارد تومان برای تجهیز آزمایشگاه های برق و الکترونیک اختصاص داده شده است که از این downloadحدود ۳۰۰ میلیون تومان از محل بودجه معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و کمک شرکت های سازنده تجهیزات، تأمین شده است .

وی با تأکید بر جایگاه علمی آموزشکده شمسی پور، از دانشکده نبودن این مجموعه اظهار تعجب کرده و اظهار کرد : مراحل تغییر آموزشکده شمسی پور به دانشکده را با عنایت به توان علمی اساتید و حضور دانشجویان نخبه هنرستان های کشور در این آموزشکده ، با اولویت در دستور کار قرار خواهیم داد .

دانشگاه فنی و حرفه ای به دنبال جذب دانشجوی خارجی

شفیعی با اعلام اینکه اقدامات اولیه جهت جذب دانشجوی خارجی در آموزشکده های فنی و حرفه ای در حال انجام است ، افزود : دانشکده و آموزشکده های شهرستان های همجوار با مرز در آینده خواهند توانست از کشورهای همسایه، دانشجوی فنی و حرفه ای پذیرش نمایند .

وی با بیان اینکه کارکردهای متفاوتی از دانشگاه در دوره های مختلف انتظار می رود ،ابراز داشت : هم اکنون دانشگاه کارآفرین مد نظر است و برای تحقق آن ،باید حمایت هایی برای تولیدات دانشجویان فنی و حرفه ای صورت گیرد .

به ازای هر لیسانس حداقل ۶ تکنسین باید داشته باشیم

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای اظهار کرد: استانداردها از وجود ۶ تکنسین یا کاردان در ازای یک لیسانس خبر می دهد، در حالی که در کشور ما به ازای هر تکنسین حدود ۱۰ فارغ التحصیل لیسانس داریم .

وی برداشت ذهنی کاردان یعنی کارگر را به لحاظ فرهنگی اشتباه دانست و گفت : در کشوری مانند ایران که در حال توسعه است، نیاز به نیروی فوق دیپلم فنی و حرفه ای بیشتر از مقاطع تحصیلات دیگر است .

شفیعی افزود : البته این بدان معنا نیست که جایگاه دانشگاه فنی و حرفه ای تنها در تربیت دانشجوی کاردانی است بلکه با توجه به پیشرفت فناوری نسبت به گذشته، ما نیز باید به سمت توسعه کارشناسی فنی و حرفه ای و مقاطع تحصیلات تکمیلی حرکت کنیم .

رییس دانشگاه فنی و حرفه ای با اشاره به اشتغال‌آفرین بودن تحصیل دانشجویان کاردان و لیسانس در دانشگاه فنی و حرفه ای ،تصریح کرد : یک کاردان با شغل و اثر گذار در کشور بهتر از یک پرفسور بدون شغل و فاقد اثر بخشی می باشد .

وی با اشاره به مسایل و شایعات اخیر در خصوص دانشگاه فنی و حرفه ای گفت : همه این مسایل انحرافی است و ما همه باید با انسجام به کار خود برای اعتلای این نهاد آموزش عالی کمک کنیم .

شفیعی افزود : اگر وزیر علوم اعتقادی به دانشگاه فنی و حرفه ای نداشتند بنده به عنوان سرپرست این دانشگاه معرفی نمی شدم و اگر هم بنا باشد کاری صورت گیرد مطمئناً در جهت ارتقای جایگاه دانشگاه فنی و حرفه ای خواهد بود.

توانایی دانشگاه فنی و حرفه ای برای انجام پروژه های ملی

وی با اشاره به انجام طرح های ملی توسط دانشگاه ها و توان علمی و اجرایی دانشگاه فنی و حرفه ای در این خصوص ،گفت : برنامه ما این است که دانشگاه فنی و حرفه ای توسط اساتید و دانشجویان خود بتواند مسوولیت انجام بخشی از پروژه های حوزه های نظامی ،مخابراتی ،انرژی و … را عهده دار شود و در این موضوعات مانند دانشگاه‌های طراز اول مشارکت نماید.

همگون سازی دروس هنرستان ها و دانشکده ها

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای با تأکید بر متعادل سازی دروس هنرستان ها و دانشکده های دانشگاه فنی و حرفه ای، افزود : با توجه به ۳۲۰ هزار فارغ التحصیل هنرستانی و ظرفیت ۸۰ هزار نفری دانشگاه فنی و حرفه ای ،بر خلاف دانشگاه های نظری که گفته می شود توسعه کمی نباید داشته باشند ما باید بتوانیم با توسعه امکانات دانشگاه نسبت به جذب فارغ التحصیلان هنرستان ها اقدام نماییم.

جذب بودجه سرانه دانشجو در سال آینده

رییس دانشگاه فنی و حرفه‌ای با اشاره به برنامه این دانشگاه برای جذب بودجه سرانه دانشجو در سال آینده از مجلس، گفت: متأسفانه حدود ۹۰ در صد بودجه این دانشگاه صرف پرداخت حقوق و مزایای کارکنان و اساتید می شود و باقیمانده توان ارتقای کیفیت مطلوب را ندارد.

شفیعی با بیان کمک دولت و مجلس درخصوص اعتبارات دانشگاه فنی و حرفه ای، اظهار کرد: همه باید با انسجام و نمایش توانمندی‌های خود، دولت را متقاعد کنیم که با صرف بودجه در این دانشگاه و تربیت نیروی فنی و حرفه‌ای می‌تواند بخش بزرگی از معضل بیکاری را حل نماید.

وی با اشاره به بیان دغدغه ها از سوی اساتید ، دانشجویان و کارکنان این دانشگاه در خصوص حقوق و امکانات رفاهی، تصریح کرد : اعتقاد بنده بر این است که همه دست اندرکاران دانشگاه فنی و حرفه ای باید از بهترین جایگاه معیشتی و رفاهی برخوردار باشند که رسیدن به این اهداف با توجه به ضعف بودجه و بدهکاری های پیشین کمی زمان احتیاج خواهد داشت .

آیین نامه ارتقاء برای اساتید دانشگاه فنی و حرفه ای باید متفاوت از دانشگاه های نظری باشد

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای با اشاره بر اینکه انتظار ما از مدرسین و اعضای هیأت علمی این دانشگاه ،چاپ مقاله ISI نیست ،افزود : ساز و کارها و معادل سازی هایی برای ارتقای مدرسین باید تعریف شود که برای مثال مستند سازی ، تدوین ،ایجاد و راه اندازی یک آزمایشگاه ،گارگاه و یا تولید یک محصول با ارزش به مثابه چاپ یک مقاله ISI و حتی با ارزش تر از آن منظور گردد .

ایشان در ادامه به سیستم گزارش گیری از روسای مراکز اشاره کرد و بیان داشت :تحول با عزل یکباره همه مسولین صورت نخواهد گرفت بلکه برای پیشرفت و تحول مرحله اول شناسایی امکانات و وضع موجود است

شفیعی در پایان از راه انداری مجمع بازنشستگان و کانون فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه ای در آینده نزدیک خبر داد .

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم