نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

دانشگاه زابل نقش محوری را در توسعه منطقه سیستان ایفا کرده است

دکتر محمد حسین امید معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم تاکید کرد: دانشگاه زابل نقش محوری را در توسعه منطقه سیستان ایفا کرده است.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر امید در جلسه شورای دانشگاه زابل گفت: از ۲۲ سال قبل که اولین سفرم به این نقطه از کشور بود متاسفانه تاکنون زابل، پیشرفت زیادی نکرده و اگر پیشرفتی هم اتفاق افتاده مربوط به دانشگاه‌ها بوده است.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با بیان این که توقع این است که دانشگاه برای مباحث توسعه ای همیشه پیشگام باشد، تصریح کرد: این در جای خودش بسیار خوب است، اما از یک نظر جای تاسف دارد که وظایفی را که سایر دستگاه ها برای توسعه دارند و باید ایفا کنند بر گردن دانشگاه انداخته اند و از آن بدتر اینکه هزینه آن را نیز نمی دهند.

دکتر امید گفت: اگر دانشگاه زابل در این منطقه راه اندازی نمی شد شاید جمعیت منطقه خیلی کمتر از حال حاضر می بود و جمعیت بیشتری از این منطقه کوچ می کردند.

معاون وزیر علوم ادامه داد: باید همه ما برای این منطقه تا می توانید کار کنیم زیرا توسعه و پیشرفت این منطقه باعث ثبات و امنیت خواهد بود و رضای خداوند را در پی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه متأسفانه در این منطقه از کشت های گلخانه ای به آن اندازه که باید، استفاده نشده است، افزود: دانشگاه زابل باید با نوآوری در همه عرصه ها به افزایش درآمد مردم و سازگاری با شرایط سخت خشکسالی کمک کند.

دکتر امید گفت: در سال جاری در مجلس شورای اسلامی تلاش شده تا برای تعمیر و تجهیز آزمایشگاه ها ۱۲۰ میلیارد تومان پول اختصاص داده شود که اگر این امر تحقق یابد کار عظیمی در بازسازی و به روز رسانی تجهیرات آزمایشگاهی صورت خواهد گرفت.

وی افزود: با توجه به زیر ساخت های خوبی که در طول بیست سال گذشته در دانشگاه زابل فراهم شده ،خوشبختانه دانشگاه زابل در زمینه های مختلف توانسته نقش محوری را ایفا کند و باعث رشد و توسعه منطقه شود و این رشد در راستای کمک به بهبود وضعیت معیشت و اقتصاد مردم است.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم تاکید کرد: در بحث محیط زیست، دام و طیور کارهایی که در دانشگاه زابل صورت گرفته، مخصوصا در پژوهشگاه دانشگاه و در منطقه چاه نیمه کم‌نظیر است و خیلی می تواند در منطقه مفید باشد.

وی تاکید کرد: به نظر من بهترین راه برای ایجاد توسعه پایداردر منطقه کارهایی هست که در دانشگاه زابل اتفاق می افتد. هر چقدر هم در حوزه های حفاظتی و امنیتی سرمایه گذاری کنیم نمی توانیم نقشی که دانشگاه در فرهنگ سازی و توسعه پایدار و متوازن دارد، با هیچ چیز دیگری جبران کنیم.

دکتر امید که در جمع اعضای شورای دانشگاه زابل سخن می گفت، ادامه داد: پیشرفت ها در مجموعه دانشگاه زابل خیلی خوب است. هم در سایت جدید هم در پژوهشگاه واقع در چاه نیمه اتفاقات خیلی خوبی اتفاق افتاده است و با حمایت دولت و مسئولین استانی، سیستان می تواند نقش گذشته خویش را پیدا کند. البته در وزارت علوم این اعتقاد وجود دارد که به دانشگاه های مناطق مرزی و مناطقی که دانشگاه ها نقش محوری در توسعه دارند، توجه بیشتری شود و تا به امروز هم وزارت علوم بدین منوال عمل کرده است.

وی همچنین با اشاره به منطقه چاه نیمه دانشگاه زابل که در نقطه صفر مرزی واقع شده است، اظهار داشت: یک چنین مجموعه ای که با این عظمت و با مساحتی حدود ۶ الی ۷ هزار هکتار که در گذشته لم یزرع بوده و اکنون به یک منطقه سیاحتی برای مردم و یک ایستگاه تحقیقاتی و پژوهشی برای اساتید و دانشجویان تبدیل شده است، نشان دهنده این است که مجموعه وزارت علوم تلاش خود را کرده اند و به نقش دانشگاه در توسعه منطقه همت و توجه داشته اند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، وی خاطرنشان کرد: همین طور که ارتباطات خوبی در حوزه های منابع آب، محیط زیست، کشاورزی و منابع طبیعی با مجموعه استانداری برقرار شده است، امیدوارم ان شاء الله همین اتفاقات با محوریت دانشگاه های استان در حوزه صنعت نیز بیفتد و وضعیت معیشت و اقتصاد مردم این منطقه نیز بهبود یابد.

معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با اعلام خبر رشد حداقل ۲۰ درصدی بودجه دانشگاه زابل در سال آینده و همچنین رشد بالای بودجه پژوهشگاه دانشگاه زابل گفت: این کمک شایانی به رشد دانشگاه می کند و وزارت علوم نیز به طرح های خاص بصورت متمرکز کمک می کند و در این آخرین روز های پایانی سال در برخی پروژه های دانشگاه کمک هایی پیش بینی شده که برای بهره مندی تقدیم دوستان می شود .

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم