نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

دانشگاه آزاد اسلامی نباید به حاشیه‌پردازی‌های سیاسی بپردازد

رییس دانشگاه آزاد اسلامی در شصت‌ونهمین اجلاس شورای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه این دانشگاه نباید به حاشیه‌پردازی‌های سیاسی بپردازد، گفت: دانشگاه ماموریت‌هایی مهمی دارد که باید با همدلی یکدیگر به این ماموریت‌ها نائل شویم.

به گزارش خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر حمید میرزاده در مورد اینکه برخی از روسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی اجلاس شورای مرکزی این دانشگاه را ترک کردند، گفت: قرار ما این بود که همدلی داشته باشیم. ما برای این گرد هم جمع می‌شویم که کار کنیم. افرادی که مسوولیت قبول کردند باید اهمیت مسوولیت خود را درک کنند، ما انتظار داریم آدم‌های شیرخدایی و رستم دستانی در این دانشگاه فعالیت کنند زیرا صحنه رقابت در زمینه علم و فناوری، جهانی است.

وی با تاکید بر اینکه یک دانشگاه باید در دانش، فرهنگ و اقتصاد موفق باشد، افزود: من از دوستانی در نیمه جلسه، جلسه را ترک کردند سخت گلایه دارم و از نمایندگان روسای واحدها می‌خواهم توضیح قانع‌کننده‌ای برای این موضوع ارائه دهند زیرا برای دانشگاهی به این عظمت باید جدی باشیم.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه شاهد کارشکنی‌های بیرونی هستیم، گفت: ما سختی‌ها را می‌بینیم، درشتی‌ها را می‌شنویم و جفاها را مشاهده می‌کنیم اما همه را تحمل می‌کنیم تا دانشگاه به هدفی که بنیانگذارش تعیین کرده، برسند.

میرزاده با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی برای استمرار حرکت علمی طبق برنامه عمل کند، تاکید کرد: این دانشگاه در هر سه محور علم و دانش، توسعه فرهنگی و توسعه اقتصادی موفق شده است ما امیدواریم با اجرای راهبردها به اهدافمان که توسعه علم و فناوری، توسعه فرهنگی و توسعه اقتصادی است، برسیم و برای رسیدن به این اهداف باید در زمینه جذب هیات علمی، تجهیز دانشگاه، تاسیس شرکت دانش‌بنیان و… فعالیت مطلوب‌تری داشته باشیم.

وی در ادامه در مورد درآمدهای دانشگاه اظهار کرد: برنامه ما برای سال آینده این است که نزدیک به ۱۶ درصد از درآمد دانشگاه از محل غیرشهریه‌ای تامین شود. وابستگی به شهریه تا پایان سال ۹۶ باید به ۶۰ درصد برسد. وابستگی به شهریه در کل دنیا ۲۵ درصد است، یعنی دانشگاه‌های سراسر دنیا ۷۵ درصد از نیاز مالی خود را از محل غیرشهریه تامین می‌کنند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه سهم تولید علم دانشگاه باید افزایش پیدا کند، گفت: سهم تولید علم ایران در دنیا ۱٫۸ است. نزدیک به ۳۰ درصد بار پژوهشی علمی ایران و ۴۰ درصد تامین آموزش عالی در ایران به عهده دانشگاه آزاد است.

میرزاده با انتقاد از وضعیت جذب هیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: ۳۰ هزار هیات علمی تمام وقت در دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت می‌کنند و از هر سه نفر یک نفر مقاله علمی تهیه می‌کند. طبق برنامه سهم علمی ایران در سال ۱۴۰۴ باید ۴٫۵ درصد علم جهان باشد که ۲٫۵ درصد آن به عهده دانشگاه آزاد است به همین دلیل ما کارهای زیادی برای انجام دادن داریم و نباید حاشیه‌پردازی کنیم به همین دلیل من گله می‌کنم وقتی هدف ما توسعه علمی است، عده‌ای از دوستان جلسه را ترک کردند.

وی با اشاره به وضعیت جذب هیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: باید به جای استخدام اساتید حق‌التدریس به صورت پراکنده که خودشان از طریق رابطه به دانشگاه تحمیل کرده‌اند، اساتید تمام وقت با درجه PHD جذب کنیم. بنابراین از روسای واحدها خواهش می‌کنم جذب هیات علمی را جدی بگیرند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی از ارائه برنامه بودجه دانشگاه خبر داد و افزود: در برنامه بودجه دانشگاه که ۶ اسفند به هیات امنای مرکزی تقدیم می‌شود، برای جذب هیات علمی ردیف جداگانه‌ای در نظر گرفته شده است. در حال حاضر نسبت اساتید در دانشگاه آزاد اسلامی به دانشجو ۱ به ۵۰ است که این رقم باید به ۱ به ۳۲ تبدیل شود که برای این هدف باید ۲۰ هزار استاد تمام وقت استخدام کنیم.

میرزاده در ادامه با بیان اینکه بعضا خبرهای بدی مبنی بر بی‌احترامی به دانشجویان به گوش می‌رسد، گفت: محور اصلی دانشگاه آزاد، دانشجویان هستند. این دانشگاه با هزینه دانشجویان زندگی می‌کند و دانشجو باید تکریم شود. بعضا می‌شنویم برخورد بدی با دانشجویان می‌شود که این مساله باید رسیدگی شود. رسیدگی به درخواست‌های دانشجویان یکی دیگر از مواردی است که برای تکریم دانشجو باید به آن توجه کنیم. یکی از خواسته‌های دانشجویان جذب استاد خوب و تمام وقت است بنابراین نباید بودجه دانشگاه صرف اساتید حق التدریس شود. وزارت علوم این مساله را قبول ندارد و ما باید طبق مقررات قانونی کشور استانداردها را رعایت کنیم تا به دانشگاه آزاد رشته محل ارائه دهند.

وی از ثبت‌نام ۲۰ هزار نفر در پورتال آموزشی این دانشگاه خبر داد و افزود: امیدواریم بتوانیم سالی ۵۰۰۰ نفر عضو هیات علمی جذب کنیم. همچنین برای ارتقای مربیان هم برنامه‌ای در نظر گرفته‌ایم. نزدیک ۷۰۰۰ نفر از مربیان ظرف سه سال آینده استادیار خواهند شد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه اوضاع تحصیلات تکمیلی در کشور مناسب نیست، اظهار کرد: ما با موافقت‌هایی که در وزارت علوم داشتیم، موفق شدیم به شدت رشته‌های محل‌های ارشد و دکتری را کاهش دهیم و به هدف هیات امنای دانشگاه برسیم. همچنین با تجمیع‌های صورت گرفته تعداد آنها از ۴۷۲ واحد به ۴۰۰ واحد رسیده است.

میرزاده با تاکید بر اینکه شان دانشگاه باید حفظ شود افزود: آیا این خلاف شان دانشگاه نیست که دانشگاه را به این منظور کرایه دهیم که ستاد یکی از افرادی شود که مشخص نیست نماینده می‌شود یا خیر؟ ما در دانشگاه ماموریت بالای فرهنگی و اجتماعی داریم و این فعالیت‌ها دور از شان دانشگاه است.

وی در ادامه با اشاره به بی‌احترامی‌هایی که به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صورت گرفته است، اظهار کرد: چرا باید در برخی از واحدها به آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی توهین شود؟ آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در زمان جنگ این دانشگاه را تاسیس کرده‌اند و این نوعی دوراندیشی است. آدم‌هایی وجود دارند که نمی‌توانند ببینند یک نفر هم مفسر قرآن باشد و هم در رژیم شاه شکنجه دیده باشد و هم رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: خدمات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی چطور نادیده گرفته می‌شود آن هم از سوی کسانی که یک نانوایی را نتوانسته‌اند اداره کنند؟ قانون دانشگاه آزاد اسلامی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تایید شده و به امضای رهبر رسیده است و روسای واحدها باید آن را رعایت کنند و از سیاسی‌پردازی‌ها جلوگیری شود.

میرزاده در ادامه گفت: من به معاونان آموزشی و پژوهشی دانشگاه پیشنهاد می‌کنم کارگروهی مرکب از اعضای دانشگاه آزاد فراهم کنند و آیین‌نامه‌ای در مورد آینده پژوهشی تدوین شود.

وی در ادامه صحبت‌هایش اظهار کرد: گاهی گزارش‌هایی مبنی بر تجسس در امور هیات علمی و دانشجو به ما می‌رسد. اجازه دهیم آرامش در دانشگاه حکم‌فرما باشد. وقتی یک نفر می‌گوید مسلمان است و امام و رهبر را قبول دارد، همین برای ما کافی است، چرا اصرار داریم که حتما آن را اثبات کنیم؟ در حال حاضر نشاط علمی، سیاسی و امنیتی در دانشگاه ایجاد شده است لذا اجازه ندهیم که این نشاط از بین برود.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان گفت: ما در دانشگاه آزاد اسلامی تنفر خود را به تندروها اعلام می‌کنیم که این افراد به اسم مسلمان بودن آبروی اسلام را می‌برند. همچنین برخی از کشورهای غربی با سیاست ریاکارانه و به بهانه آزادی بیان زمینه خشونت‌گرایی را با توهین به مقدسات آماده می‌کنند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

شرایط پذیرش در دانشگاه فرهنگیان در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش
ثبت‌نام ۸۷۹ هزار و ۴۳۱ داوطلب در آزمون سراسری ۹۴ /برگزاری کنکور ۲۱ خرداد
تحصیل مسن ترین دانشجوی علمی کاربردی در جهاددانشگاهی سمنان
کاهش سهمیه عمره دانشجویی
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به مداخلات در فعالیت‌های دانشگاهها
درخواست اساتید دانشگاه‌های هنگ‌کنگ برای استقلال از چین
لزوم پرداختن اعضای هیات علمی دانشگاهها به آموزش الکترونیک
آموزش روش‌های پیشگیری از ایدز به دانشجویان

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم