نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

دانشگاه آزاد اسلامی در قبال سند سیاست های علم و فناوری احساس مسئولیت می کند

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه نباید دفاع مقدس در دانشگاه به ارائه دو واحد درسی محدود شود، گفت: از جمله اقدامات مهمی که باید در دانشگاه آزاد اسلامی انجام شود، استفاده از تجربه های گرانبهای دوران دفاع مقدس است تا این تجربه ها در تمامی بخش ها به علوم و فنون جدید و به روز تبدیل شود.

به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکترحمید میرزاده در نخستین همایش ملی دفاع مقدس و دانشگاه در واحد یادگار امام خمینی(ره) شهرری، با بیان اینکه باید دستاوردهای جنگ را به صورت فناوری تدوین و به درس تبدیل کرد، خاطرنشان کرد: باید از استادان دفاع مقدس دعوت کرد تا علاوه بر بهره گیری از تجارب آنان، پروژه های تحقیقاتی مشترک راه اندازی و دستاوردهای جنگ را به فناوری تبدیل کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: این کار پس از جنگ های جهانی اول و دوم در کشورهای اروپایی انجام شد و استفاده از تجارب آن جنگها زمینه‌ساز بروز و ظهور تکنولوژی‌های جدیدی در این کشورها شد.

میرزاده به وجوه مشترک دانشگاه و دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: دانشگاه آزاد اسلامی وجوه مشترکی با دفاع مقدس ملت ایران دارد از جمله این وجوه تاسیس این دانشگاه در شروع این دفاع جانانه و مقدس است و از دیگر وجوه آن نیز باید به نقش فرمانده دفاع مقدس به عنوان بنیانگذار این دانشگاه اشاره کرد.

وی با گرامیداشت دفاع مقدس ویاد و خاطره شهدا به ویژه شهید سردار سوداگر که نقش موثری در راه اندازی دروس دفاع مقدس در دانشگاه آزاد اسلامی داشته به تشریح چگونگی جنگ تحمیلی در اوایل انقلاب نوپای اسلامی علیه ایران پرداخت.

همراهی دانشگاه آزاد اسلامی و دفاع مقدس

میرزاده با بیان اینکه دشمن در آن زمان دچار یک اشتباه بزرگ شد، اظهار کرد: دشمنی که تا دندان مسلح بود و با همکاری ده‌ها قدرت بزرگ جهانی به ایران حمله کرد و قصد داشت تا یک هفته ای تهران را هم اشغال کند و با محاسباتی که داشت می‌توانست این کار را انجام دهد، اشتباه بزرگی را مرتکب شد و آن اینکه علاقه‌مندی ملت ایران به اسلام و عشق به وطن همراه با عنصر توکل به خدا بود که در برنامه آنها دیده نشده بود و ملت ایران با دست خالی حتی یک سانتیمتر از خاک میهن را به دشمن نداد.

میرزاده با توجه به این نکته که تاکنون با تدابیر امام راحل، رهبر معظم انقلاب و ایثارگری و ایمان مردم پیروزی های ملت ایران ادامه داشته است، افزود: اکنون جبهه‌های دیگری بر روی ملت باز شده و وجوه مشترکی میان دانشگاه و دفاع مقدس وجود دارد چنانکه اوایل جنگ تحمیلی، اردیبهشت ۶۱ با طرح بی‌نظیر آیت الله هاشمی و تایید امام راحل و توانمندی دکتر جاسبی حرکت نوینی در عرصه خدمات آموزشی به صورت عدالت محور پا گرفت و امروز شاهد گسترش خدمات علمی این نهاد در سراسر کشورهستیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این دانشگاه عرصه پهناوری برای توسعه علم و فناوری ایجاد کرده است، گفت: این دانشگاه از دستاوردها و برکات انقلاب و سرمایه علمی – فرهنگی کشور است که اکنون جهانی شده و بزرگترین دانشگاه حضوری جهان است و بستری است که باید در آن به ارزش‌های دفاع مقدس وعلوم معارف و دستناوردهای علمی دفاع ۸ ساله بیش از پیش توجه شود.

۷۰۰ هزار بسیجی تحصیلکرده در دانشگاه آزاد اسلامی

میرزاده با بیان اینکه تا به امروز ۵۲ درصد ایثارگران وارد دانشگاه آزاد اسلامی شده اند، افزود: این افراد یا در حال تحصیل بوده و یا دانش آموخته اندو یا قصد تحصیل دارند و ۴۸ درصد مابقی در دانشگاه های دیگر هستند، ۷۰۰ هزار نفر نیز مطابق قانون سپاه پاسداران به صورت بسیج فعال وارد دانشگاه آزاد اسلامی شده اند و این سهم دانشگاه در ارتقای علمی بسیجیان کشور را نشان می دهد.

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه واحد اختیاری آشنایی با دفاع مقدس با پیشنهاد شهید سردار سوداگر در این دانشگاه آغاز شد، ادامه داد: تا به حال ۱۳ ترم از این درس ارائه شده و ۲۸۰۰ استاد در ارائه این درس همکاری دارند و تا به امروز ۴۰۰ هزار دانشجو این واحد را گذرانده اند که نشان می دهد دانشگاه آزاد اسلامی به مقوله دفاع مقدس توجه ویژه ای داشته و حتی فرماندهی جنگ موسس این دانشگاه است و این همراهی برای ما جالب است هر چند که در اوایل تاسیس با شماتت هایی روبرو بودیم اما آثار آن امروز مشخص است.

دانشگاه آزاد اسلامی در قبال سند سیاست های علم و فناوری احساس مسئولیت می کند

وی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های علم و فناوری با ۴۲ محور از سوی مقام معظم رهبری، اظهار کرد: این محورها زمینه‌ساز توسعه و رشد و پیشرفت کشور هستند و بر اساس آن ایران تا سال ۱۴۰۴ باید تبدیل به قطب علمی جهان اسلام شود که با این ابلاغ ماموریت های بزرگی پیش روی ما قرار گرفت و دانشگاه آزاد اسلامی به خاطر وزن و توانایی خود بیشتر از بقیه دانشگاه ها احساس مسوولیت دارد هرچند در گسترش علم در کشور و تحصیلات تکمیلی فعالیت های شایسته ای انجام شده، البته با این ابلاغ اقدامات دانشگاه با قوت ادامه خواهد داشت.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به توسعه کیفی دانشگاه در سال‌های آتی و اینکه این یک جبهه جدید علمی برای دانشگاه است، گفت: اکنون ۵۰ مرکز رشد در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت می کنند که با برنامه ریزی های انجام شده تا ۳ سال آینده این تعداد به ۱۵۰ مرکز افزایش می یابد، چرا که در سند سیاست های علم و فناوری، برنامه‌ریزی شده که تا سال ۱۴۰۴، نیمی از تولید ناخالص ملی، متعلق به اقتصاد دانش‌بنیان باشد و این حرکت در دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور در جریان است.

دانشگاه آزاد اسلامی پیش قراول توسعه تحصیلات تکمیلی در کشور

میرزاده با توجه به سیاست های ابلاغی رهبری، دانشگاه آزاد اسلامی را پرچمدار گسترش تحصیلات تکمیلی در کشور خواند و افزود: گسترش تحصیلات تکمیلی از اصول اولیه و اولویت‌های اصلی دانشگاه آزاد اسلامی است، چراکه این امر باعث مشارکت بیشتر ایران در عرصه علمی جهان می‌شود و ارتباط صنعت و خدمات با دانشگاه را بیشتر می‌کند.

وی با بیان اینکه ۳۰۰۰ پرونده تحصیلات تکمیلی در سال های گذشته در وزارت علوم خاک می خورد، خاطرنشان کرد: با آغاز به کار دولت تدبیر و امید و تعامل و توافق با وزارت علوم ظرف ۴ ماه گذشته پرونده‌هایی که در سالهای قبل خاک می‌خوردند و تبدیل به مشکلی مزمن برای دانشگاه آزاد اسلامی شده بودند، حل شد و زمینه‌ گسترش تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه به وجود آمد و با اجرا طرح تجمیع و هم افزایی ایجاد شده شرایط برای توسعه تحصیلات تکمیلی مهیا شد.

توسعه کیفی و توسعه تحصیلات تکمیلی لازم و ملزوم یکدیگرند

میرزاده توسعه کیفی دانشگاه آزاد اسلامی را منوط به گسترش تحصیلات تکمیلی دانست و اظهار کرد: طرح تجمیع پردیس‌های علوم و تحقیقات با واحدهای همجوار در استان‌ها باعث شد که برای نخستین بار امر بومی‌گزینی به شکلی گسترده در دانشگاه آزاد اسلامی تحقق یابد و تحصیلات تکمیلی به صورت عادلانه در سطح کشور گسترش یابد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در نیمسال تحصیلی جاری دانشگاه آزاد اسلامی نزدیک به ۱۲ هزار دانشجو در دوره دکتری و ۲۲۰ هزار دانشجو در دوره کارشناسی ارشد پذیرفته است، افزود: جمعاً در دو ترم مهر و بهمن با احتساب دانشجویان موجود در عرصه تحصیلات تکمیلی دانشگاه به بیش از ۵۰۰ هزار دانشجو می رسیم.

پذیرش ۱۲ هزار دانشجوی دکتری به معنی ۲ میلیارد دلار صرفه جویی ارزی برای کشور

وی با بیان اینکه در سال جاری علی رغم تنگ نظری ها و هیاهوی برخی با پذیرش ۱۲ هزار دانشجوی دکتری، به ازای هر دانشجو ۱۶۰هزار دلار صرفه‌جویی و در مجموع ۲ میلیارد دلار صرفه جویی ارزی صورت گرفته، اظهار کرد: اگر هر دانشجو برای ادامه تحصیل به خارج از کشور برود، سالانه ۴۰ هزار دلار هزینه خواهد داشت که با پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی، این صرفه‌جویی ارزی در کشور انجام می شود.

تعداد اعضای هیات علمی به ۴۷ هزار نفر می رسد

وی با بیان اینکه سالانه ۵ هزار نفر به اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تا پایان سال ۹۶ افزوده خواهد شد و در مجموع به ۴۷هزار نفر خواهد رسید، خاطرنشان کرد: با این افزایش، شاخص نسبت استاد به دانشجو که در حال حاضر یک به ۴۹ است، در پایان سال ۹۶ به یک به ۳۵ خواهد رسید که به نرم دانشگاه های دولتی نزدیک است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: گسترش تحصیلات تکمیلی وظیفه دانشگاه آزاد اسلامی است و مدیریت جدید وظیفه خود را ادامه خواهد داد که البته این کار مهم هزینه هایی مانند توسعه کارگاه ، آزمایشگاه و استخدام اعضای هیأت علمی را به دانشگاه آزاد اسلامی تحمیل می کند، این هزینه‌ها از طریق فعالیت‌های اقتصادی دانش‌بنیان و شهریه تأمین می‌شود و برنامه‌های مختلفی در دو حوزه اقتصاد دانش‌بنیان و شهریه دیده شده است.

دکتری پژوهش محور تجربه ای موفق که در دانشگاه آزاد اسلامی نیز اجرایی می شود

این مسوول با توجه به ابلاغ بخشنامه طرح پذیرش دانشجوی دکتری پژوهش محور، گفت: این راهی است که دانشگاه های کشورهای پیشرفته سال های پیش طی کرده اند و ما نیز باید در این مسیر گام برداریم تا در سایه آن، ارتباط دانشگاه با صنعت کشور بیشتر شود، دانشجویان متقاضی دکتری پژوهش محور بدون کنکور و آزمون و تنها با شرط معدل پذیرفته می شوند، نیمی از شهریه این دانشجویان از سوی دانشگاه آزاد اسلامی و نیمی دیگر از طریق اعتبار پژوهشی تأمین خواهد شد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

لزوم بازنگری جدی در آموزش داروسازی عمومی
امیدواریم اتفاقات اخیر دانشگاه فردوسی موجب تحکیم استقلال دانشگاه شود
مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین المللی دانشگاه پیام نور هستیم
برگزاری اولین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی
برگزاری دوره الکترونیک ۶ رشته در دانشگاه خوارزمی
آغاز ثبت نام اعتکاف مسجد دانشگاه تهران
ابلاغ آیین‌نامه جدید استعدادهای درخشان به دانشگاه‌ها+ جزییات تغییرات
دانشگاه های علوم پزشکی آموزش را فدای پژوهش های غیر کاربردی کرده اند

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم