نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

دانشگاه‏‏های دولتی اجازه رشد به دانشگاه‏‏های غیرانتفاعی بدهند

جلسه شورای هماهنگی آموزش عالی استان به منظور بررسی بحران‏‏ها و چالش‏‏های پیش روی آموزش عالی استان به میزبانی دانشگاه علم و هنر یزد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه یزد،“سید حبیب الله میر غفوری” رییس دانشگاه علم و هنر با اشاره به مشکل کمبود پذیرش دانشجو، از دانشگاه‏‏های دولتی استان خواست تا با پذیرش کمتر دانشجو در مقاطع غیرتحصیلات تکمیلی، اجازه رشد را به دانشگاه‏‏های غیر انتفاعی بدهند.

“محسن برزگری” معاون آموزشی دانشگاه علم و هنر در این نشست گفت: دانشگاه علم و هنر یزد، ۹۰ عضو هیات علمی دارد و ۶۰۰۰ دانشجوی شاغل به تحصیل در مقاطع کاردانی تا کارشناسی ارشد دارد و این در حالی است که در طول سه سال گذشته، بیشترین کاهش در جذب دانشجو را داشته است.

وی با اشاره به کاهش ۲۰ درصدی پذیرش دانشجو در این دانشگاه، این وضعیت را علی رغم هزینه‎‎های بالا، نگران‏‏کننده خواند و گفت: این در حالی است که پذیرش دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی برای واحدها سودآوری ندارند و حتی زیانبار است ولی با این وجود سعی داریم که زنجیره دانش را کامل کنیم.

“محمد صالح اولیاء” رییس دانشگاه یزد در این نشست بیان کرد: شورای هماهنگی آموزش عالی استان به صورت داوطلبانه و غیر رسمی شکل گرفته است تا به شرایط بحرانی و مسائل آموزش عالی استان به صورت کارشناسانه رسیدگی کند چرا که همه به نوعی دچار چالش هستند و نمی‏‏توان منتظر وزارت علوم یا سایر مسئولین بود تا مشکلات آموزش عالی استان را حل و فصل کنند.

وی با اشاره به این که رمز موفقیت شورا در عمل به تعهداتش است، عنوان کرد: روند پذیرش دانشجو رو به کاهش است و استان یزد هم از لحاظ طبیعی در مقایسه با برخی استان‏‏ها از مزیت نسبی برخوردار نیست و به دانشجوی بومی هم نمی‎‎توان اکتفا کرد چرا که جوابگوی ظرفیت‏‏های دانشگاه‎‎های استان نیست.

گسترش خدمات آموزش عالی استان، عزم جدی می‎‎خواهد

اولیاء اظهار کرد: گسترش خدمات آموزش عالی در استان یک عزم جدی را می‏‏طلبد و این برای این است که مزیت و برتری را به آموزش عالی استان اضافه کنیم.

وی ادامه داد: در این راستا باید از هرگونه موازی‏‏کاری پرهیز شود، لذا تقسیم کار یک استراتژی خوب است؛ این که بتوان بدون برنده و بازنده بودن در این تقسیم کار و همکاری، موفق بود.

رییس دانشگاه یزد گفت: دانشگاه یزد این تقسیم کار را انجام داده است به نحوی که پذیرش در رشته‏‏های جدید را افزایش داده و در دوره نوبت دوم یا شبانه، به صورت محدود اقدام به پذیرش دانشجو می‎‎شود.

به گفته اولیاء، در چشم‎‎اندازی که در نظر گرفته شده است، دانشگاه دولتی رشد ملایمی را خواهد داشت، به طوری که در افق ۶ سال به میزان پذیرش ۱۵ هزار دانشجو خواهیم رسید.

وی افزود: چالش دیگری که با آن مواجه هستیم کاهش پذیرش دانشجو در شعبات استانی است و این موضوع مستلزم آن است که فعالیت‏‏ها هم به لحاظ رشته‏‏ای و هم به لحاظ شهرستانی تقسیم کار شود و همه دانشگاه‎‎ها چالش‎‎های خود را در زمینه امکانات و جذب استاد و هیات علمی مطرح کنند تا به الگوی مناسبی در تقسیم کار برسیم.

هیچ مرجعی، تشخیص صلاحیت شغلی را انجام نمی‏‏دهد

“ناصر صدرا ابرقویی” رییس دانشگاه جامع علمی و کاربردی استان یزد هم در این نشست ضمن بیان این که بحث‏‏های آموزشی و دانشگاه‏‏ها در سال‎‎های اخیر دچار تغییرات و چالش‏‎‎هایی شد، گفت: با توجه به آماری که در رسانه‏‏‌ها مطرح می‏‏شود به طور کلی، درصد بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی بالای ۵۰ درصد است و این در حالی است که ۸۰ درصد از شاغلین صنعت زیر دیپلم و دیپلم هستند.

وی با بیان این که باید از نهضت تئوری به نهضت تولیدی روی بیاوریم، خاطرنشان کرد: باید مراکز آموزش عالی استان بخش‏‏هایی را برای توانمندسازی فارغ‏‎التحصیلان راه‏‏اندازی کنند تا نیروی کار ماهر تربیت شود و از معضلات استان در به کارگیری نیروی غیر ماهر و اتباع بیگانه کاسته شود.

صدرا ابرقوئی با بیان این که هیچ مرجعی در کشور، تشخیص صلاحیت شغلی را انجام نمی‏‏دهد و عنوان ناکارآمدی را به دانشگاه‏‏ها نسبت می‏‎‏دهند، افزود: این در حالی است که سرمایه‏‏‌گزاران و تولیدکنندگان که از سرمایه‏‎‎های کشور استفاده می‏‏کنند، حاضر نیستند به دلایلی از نیروی متخصص و با تحصیلات عالی در کار استفاده کنند که البته این روند باید به صورت کشوری بررسی و حل شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

شرایط پذیرش در دانشگاه فرهنگیان در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش
ثبت‌نام ۸۷۹ هزار و ۴۳۱ داوطلب در آزمون سراسری ۹۴ /برگزاری کنکور ۲۱ خرداد
تحصیل مسن ترین دانشجوی علمی کاربردی در جهاددانشگاهی سمنان
دانشگاه محل بده بستان سیاسی نیست
کاهش سهمیه عمره دانشجویی
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به مداخلات در فعالیت‌های دانشگاهها
درخواست اساتید دانشگاه‌های هنگ‌کنگ برای استقلال از چین
آموزش روش‌های پیشگیری از ایدز به دانشجویان

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم