نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

دانشگاه‌ و صنعت بدون همراهی یکدیگر توسعه نمی‌یابند

سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: یکی از مشکلات کشور و جامعه صنعتی، کشاورزی و دگر بخش‌ها، نبود ارتباط جدی و بهینه با دانشگاه‌هاست؛ در واقع این مشکل کشورهای جهان سوم است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان دکتر محمد رعایایی در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه پژوهشی میان شهرداری اهواز و دانشگاه شهید چمران، اظهار کرد: در کشورهای پیشرفته حلقه این ارتباط بسیار محکم است و دانشگاه بدون صنعت توسعه نمی یابد و صنعت بدون دانشگاه نیز نمی‌تواند به پویایی لازم دست پیدا کند. به طور نمونه کارخانه ایران خودرو پس از ۵۰ سال همچنان تولیداتش از نوع پیکان است.

سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز افزود: عدم ارتباط دانشگاه و صنعت چندین ضرر عمده به توسعه کشور می‌زند که یکی از این آسیب‌ها، عدم ماندگاری نیروهای خلاق، مبتکر، علمی و نخبه در کشور است زیرا زمینه پرورش استعدادهایشان ایجاد نمی‌شود و این امر موجب فرار مغزها می‌شود.

رعایایی اظهار کرد: ثمره و نمود کار دانشگاه‌ها باید در جامعه پدیدار شود. پیشرفت و توسعه در حوزه های مختلف نشان دهنده ارتباط این حوزه ها با دانشگاه‌ها و مراکز علمی است، در غیر این صورت می‌توان گفت هزینه‌های بجایی نکرده‌ایم.

وی ادامه داد: در امر توسعه، از یک طرف دانشگاه باید پویایی لازم را داشته باشد و از طرف دیگر صنعت و حوزه‌های مختلف باید مطالبه کنند و از مراکز علمی و دانشگاهی خواهان این ارتباط باشند.

وی مشکل خوزستان را مهاجرت نیروهای علمی و اجرایی و برون رفت سرمایه از این استان عنوان کرد و گفت: یکی از ریشه‌های این مهاجرت را باید در فراهم نشدن زمینه ماندگاری این نیروها دانست.

سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینکه این دانشگاه حدود ۱۷ هزار دانشجو و ۵۳۱ عضو هیات علمی دارد، افزود: دانشگاه در ۲۰ سال اخیر به رشد قابل توجهی در بعد کیفی رسیده اما از لحاظ کمی اگرچه ۱۱۰۰ دانشجوی دکتری دارد که پتانسیل خوبی محسوب می‌شود ولی با توجه به تبعات جنگ تحمیلی که استان را تحت تاثیر گذاشته، این دانشگاه نیز تاثیر پذیرفته است.

رعایایی اظهار کرد: وجود ۱۱۰۰ دانشجوی PHD در این دانشگاه که به تعبیری یک لشکر علمی و پژوهشی محسوب می‌شود؛ ظرفیتی ایجاد کرده که می‌توان با استفاده از آن یک هزار مشکل را شناسایی و حل کرد.

وی عنوان کرد: علاوه ‌بر این، ۴۲۶۰ دانشجوی کارشناسی ارشد نیز در دانشگاه شهید چمران مشغول به تحصیل هستند که از این ظرفیت علمی نیز می‌توان در جهت حل مشکلات مختلف استفاده کرد.

سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: یکی از مشکلات کشور ممکن است این باشد که میزان بودجه پژوهشی بسیار اندک به میزان ۰٫۳ درصد درآمدهای ناخالص ملی است این در حالی است که بودجه پژوهشی کشوری مانند مالزی ۲٫۵ درصد و کشورهای اروپایی بالای ۳ درصد است. وقتی بودجه پژوهشی به این میزان باشد باید در همان حد انتظار انجام پژوهش داشت. علاوه‌بر این بودجه آموزش عالی کشور نیز آنچنان بالا نیست.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم