نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

دانشگاه‌ها در حوزه نشریات دانشجویی به حال خود رها شده‌اند

مدیر مسئول نشریه دانشگاه شهید بهشتی گفت: طبق آیین نامه نشریات هیچ مقام دانشگاهی حق اینکه مطالب نشریه را ممیزی و یا کنترل کند ندارد اما در دانشگاه به ما گفته می‌شود یک هفته زودتر نشریه را نشان معاونت فرهنگی دانشگاه بدهیم.

کمال رضوی در گفت و گو با خبرنگار دانشگاهی ایسنا با اشاره به موانع موجود سر راه دولت جدید گفت: در ارزیابی راجع به سیاست‌های دانشگاه باید موانع موجود را لحاظ کرد تا بتوانیم داوری خوبی داشته باشیم چرا که شرایط هشت سال را نمی‌توان انتظار داشت یک شبه بازسازی شود.

وی سیاست گذاری فرهنگی وزارت علوم دولت را دارای چند مشکل اساسی دانست و اظهار کرد: یک نوع محافظه کاری و اعتدال وجود دارد به این معنی که معاونت فرهنگی وزارت علوم می‌خواهد تمام نیروهای موجود در صحنه حتی نیروهای افراطی را هم راضی نگه دارد.

وعده بازبینی دستورالعمل نشریات به کجا رسید؟

رضوی با یادآوری اینکه خیلی وقت است نوید بازبینی دستور العمل اجرایی نشریات از سوی معاونت فرهنگی وزارت علوم داده شده ادامه داد: هنوز دستور العمل جدیدی ابلاغ نشده و دستور العمل کنونی مربوط به سال ۸۵ است.

وی در این باره توضیح داد: آیین نامه موجود بعد از غائله نشریات پلی تکنیک نوشته شد. آن زمان در دانشگاه پلی تکنیک سه نشریه منتشر شد که در آنها توهیناتی به برخی اشخاص شده بود. هرچند دانشجویان زیر بار نمی‌رفتند و می‌گفتند نشریه برای ما نیست.

وی ادامه داد: در نتیجه دولت فضای انقباضی را برای نشریات ایجاد کرد و به بهانه اینکه نشریات در فضای دانشگاه التهاب ایجاد کرده‌اند، آیین نامه را مورد بازبینی قرار داد و مسائلی را وارد دستور العمل اجرایی کرد که حتی از قانون مطبوعات کشوری هم بسته تر و محدودتر بود.

وی با ذکر مثالی تشریح کرد: در آیین نامه سابق هیچ محدودیتی درباره توزیع نشریات نداشتیم اما طبق دستور العمل جدید معاونت فرهنگی دانشگاه موظف است مکان‌هایی برای توزیع نشریات در نظر بگیرد و اگر نشریات خارج از آن مکان‌ها توزیع شوند تخلف محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: معاونت‌های فرهنگی‌ مکان‌هایی را تعبیه نکردند ولی با استناد به این بند جلوی توزیع نشریات را در برخی مکان‌ها می‌گیرند.

عدم نظارت بر کمیته ناظر نشریات دانشگاه‌ها

مدیر مسئول نشریه صبح با بیان اینکه در حوزه نشریات دانشجویی دانشگاه‌ها به حال خودشان رها شده‌اند افزود: هر دانشگاه سلیقه خودش را اعمال می کند در حالی که فلسفه وجود کمیته ناظر و دستور العمل این است که وحدت رویه وجود داشته باشد و همه از قانون تبعیت کنند. اگر قرار باشد هر کمیته ناظر تفسیری از قانون داشته باشد، عملا امکان فعالیتی نمی‌ماند و در حال حاضر به سبب کم کاری معاونت فرهنگی وزارت علوم دانشگاه‌ها در عرصه قانون شکنی جولان می‌دهند.

وی همچنین یکی دیگر از نقاط ضعف را بوروکراسی عریض و طویل در معاونت فرهنگمی وزارت علوم دانست و گفت: وقتی کسی به مسئله‌ای ناقض قانون مواجه می‌شود و از آن شکایت می‌کند تا به شکایتش رسیدگی و به دانشگاه ابلاغ شود، بر اساس تجربه شخصی حدود شش ماه زمان می‌برد.

و اما کدام قوانین آئین نامه نشریات نقض شده است؟

رضوی سپس به بررسی برخی موارد که ناقض قانون آیین نامه است پرداخت و بیان کرد: طبق آیین نامه نشریات هیچ مقام دانشگاهی حق اینکه مطالب نشریه را ممیزی و یا کنترل کند ندارد اما در دانشگاه به ما گفته می‌شودیک هفته زودتر نشریه را نشان معاونت فرهنگی دانشگاه بدهیم.

وی درباره بودجه نشریات ادامه داد: برخی دانشگاه‌ها اختصاص حمایت و بودجه به نشریات را هم منوط به ممیزی کرده‌اند و می‌گویند بنا بر کیفیت نشریه به آن بودجه اختصاص می‌گیرد. در حالی که طبق ماده ۲۸ دستور العمل اجرایی معاونت فرهنگی باید در چارچوب قوانین از نشریات حمایت کند. قوانین و ضوابط هم توسط آیین نامه نحوه پرداخت یارانه در حوزه نشر و مطبوعات تعیین می‌شود. در ماده هشت این آیین نامه آمده که معیارهای تخصیص امکانات مالی به نشریات، تعداد صفحات، قطع، کاغذی که استفاده می‌شود و دوره انتشار آن است. یعنی هیچ معیار محتوایی و سلیقه‌ای در نظر گرفته نشده است.

وی همچنین در توضیح یکی دیگر از مسائل گفت: در دانشگاه شهید بهشتی گفته می‌شود کسی که مجوز گاهنامه می‌گیرد زودتر از دو هفته نمی‌تواند نشریه چاپ کند در حالی که طبق تبصره ۳ ماده ۱۲ آیین نامه حداقل و حداکثر دوره انتشار گاهنامه را واحد امتیاز آن مشخص می‌کنند نه کمیته ناظر.

است که دعوت نامه کتبی برای مدیر مسئولان نشریات ارسال شده و کاندیداها معرفی و عده‌ای انتخاب می‌شوند. اما در این سالها به برخی نشریات عمدا اطلاع

رضوی درباره کمیته ناظر بر نشریات بیان کرد: در این چند سال گاهی غرض ورزانه اطلاع رسانی درست صورت نگرفته است. روند جاری برای اینکه انتخابات نماینده دانشجویی کمیته ناظر بر نشریات انجام شود این داده نمی‌شد.

وی ادامه داد: در دولت جدید علاوه بر عدم اطلاع رسانی، ضعف سازمان دهی مدیریت نیز به چشم می‌خورد. مثلا انتخابات اخیر نمایندگی دانشجویی کمیته مرکزی وزارت علوم در اردیبهشت ماه امسال در مشهد برگزار شد. حال علت انتخاب مشهد را استفاده معنوی دانسته‌اند در حالیکه تعداد عمده‌ای از نشریات در تهران متمرکز هستند و بهتر است چنین انتخاباتی در پایتخت برگزار شود تا همه امکان حضور داشته باشند.

مدیر مسئول نشریه صبح خواستار برگزاری مجدد جشنواره سراسری نشریات شد و ادامه داد: ارتباط نشریات دانشگاه در سالهای قبل از طریق جشنواره سراسری نشریات برقرار می‌شد و بستری برای هم اندیشی بود اما کم کم این بستر حذف شد و جشنواره سراسری به جشنواره منطقه‌ای تبدیل گشت که به بسیاری از نشریات هم اطلاع رسانی نکردند و در نتیجه زمینه شناخت نشریات از بین رفت.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم