نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

دانشگاه‌های پر مصرف و کم مصرف انرژی شناسایی می‌شوند

مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم با بیان اینکه دانشگاه‌های پرمصرف و کم مصرف انرژی شناسایی خواهند شد، گفت: در برنامه‌ای تحت عنوان ممیزی انرژی ساختمان‌ها، دانشگاه‌های پرمصرف و کم مصرف مشخص می‌شوند.

دکتر مهرالله رخشانی‌مهر در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: سرانه مصرف حامل‌های انرژی در دانشگاه‌ها بالاست.

به گفته وی، در قانون برنامه پنجم توسعه تمام دستگاه‌ها ملزم شدند تا به صرفه‌جویی به مصرف انرژی بپردازند. امسال نیز که در سال اقتصاد مقاومتی قرار داریم، صرفه‌جویی در مصرف انرژی با سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری ارتباط مستقیم دارد. برهمین اساس کارگروهی تشکیل شد تا به ارائه طرح‌ها و راهکارهای بهینه‌سازی مصرف انرژی در دانشگاه‌ها بپردازیم.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها یکی از مکان‌های مهمی هستند که در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی باید مورد توجه قرار بگیرند، افزود: دانشگاه‌ها حدود هفت میلیون متر مربع فضای فیزیکی در حال بهره‌برداری دارند و ۳۰۰۰ متر مربع هم فضای فیزیکی در دست اجراست که اجرای طرح بهینه‌سازی مصرف انرژی می‌تواند آثار بسیار زیادی داشته باشد.

مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم با اشاره به اینکه استفاده از انرژی‌های نوین و انرژی‌های تجدیدپذیر در دانشگاه‌ها مطرح شده است، اظهار کرد: با توجه به حضور دانشجو و نقشی که دانشگاه می‌تواند در فرهنگ‌سازی این موضوع داشته باشد، ارائه چنین طرح‌هایی بسیار مثمرثمر خواهد بود.

رخشانی‌مهر با اشاره به راهکارهای اجرایی کردن این طرح گفت: با سازمان‌های ذیربطی چون سازمان بهینه‌سازی مصرف انرژی، سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت و سازمان انرژی‌های نو وارد مذاکره شده‌ایم و آنها نیز بسیار استقبال کردند و به کمک این سازمان‌ها کارگروهی تشکیل شده است.

وی با اشاره به خروجی‌های این کارگروه و برگزاری دو نمایشگاه در دانشگاه تهران و وزارت علوم و گردهمایی بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان دانشگاه‌ها، گفت: طی این برنامه‌ها اهداف درازمدتی تدوین شد تا در دانشگاه‌ها از انرژی‌های تجدیدپذیری همچون زمین‌گرمایی، خورشیدی و… استفاده شود تا هم سرانه مصرف انرژی در دانشگاه‌ها کاهش پیدا کند و هم دانشگاه به نقش فرهنگ‌سازی خود بپردازد.

مدیر کل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم با تاکید بر اینکه ما در ابتدای مسیر هستیم، اظهار کرد: با تاکیداتی که وزیر علوم در گردهمایی معاونین نظارت مالی اداری داشتند و همچنین تاکیدات دکتر امید معاون اداری مالی وزارت علوم، دانشگاه‌ها از این مساله بسیار استقبال کردند و طی نامه‌نگاری‌هایی راهنمایی خواستند.

رخشانی‌مهر با اشاره به اینکه وظیفه ما در معاونت نظارت بر طرح‌های عمرانی، سیاست‌گذاری است، گفت: با سازمان پژوهش‌های علمی – صنعتی که یکی از سازمان‌های وابسته به وزارت علوم است، وارد مذاکره شدیم که مدیریت بهینه‌سازی مصرف انرژی را به این سازمان بسپاریم و اکنون این سازمان در این زمینه فعالیت می‌کند و بخش‌های اجرایی و مشاوره‌ای را به عهده گرفته است.

وی افزود: برای عملیاتی کردن این طرح‌ها ابتدا باید با تشویق دانشگاه‌ها آنها را به این سمت حرکت داد که این مساله از ابتدای سال ۹۳ آغاز شده و دیگر اینکه به دانشگاه‌ها مشاوره فنی دهیم.

مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم با تاکید بر اینکه در طرح بهینه‌سازی مصرف انرژی بحث تأمین بودجه برای نوسازی تجهیزات مطرح نیست، اظهار کرد: از آنجایی که هزینه در این طرح طی یک دوره یک ساله یا دو ساله برگشت سرمایه دارد، انتظار داریم دانشگاه‌ها از محل هزینه خودشان به تغییر یا اصلاح سیستم انرژی خود بپردازند، چراکه در نهایت در دراز مدت نیز باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.

رخشانی‌مهر با اشاره به اینکه معماری دانشگاه‌ها در مصرف انرژی بسیار موثر است، افزود: یکی از انتظارات این است که خود ساختمان انرژی خود را تأمین کند، ما در این بحث هم ورود پیدا کرده‌ایم و از متخصصان در هزینه مالی کمک گرفتیم و انتظار داریم مدیریت طرح نظارت بر معماری ساختمان دانشگاه مشابه طرح بهینه‌سازی مصرف انرژی که به بخش پژوهش‌های علمی – صنعتی سپرده شده، به دانشکده معماری دانشگاه تهران نیز سپرده شود که برای این مساله نیز وارد مذاکراتی شده‌ایم.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم