نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

دانشگاه‌های اوکراین بر سر دو راهی ماندن یا رفتن

با وجود منعقد شدن آتش‌بس در اوکراین، دانشگاه‌های واقع در مناطق اشغالی هنوز رنگ آرامش ندیده‌اند.

به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، شروع سال تحصیلی جدید که معمولا از روز اول سپتامبر آغاز می‌شود در ۱۰۸ دانشگاه و موسسه آموزشی که ۷۳ درصد از کل موسسات آموزش عالی این منطقه را تشکیل می‌دهند به تعویق افتاده است.

پیش از این جدایی‌طلبان اوکراین مدعی شده بودند که کنترل تمام موسسات آموزشی را در اختیار گرفته و تمام تصمیمات قانونی وزارت علوم و آموزش اوکراین را ملغی کرده‌اند. آنها همچنین با استقلال دانشگاه‌ها مخالفت کرده و خود به انتخاب استادان موردنظر اقدام کردند. آنها استادان موردنظر خود را جایگزین استادانی کردند که از سوی هیئت‌های علمی و دانشجویان انتخاب شده‌ بودند. برخی دانشگاه‌های اوکراین راهی را پیدا کردند تا از این مخمصه فرار و دانشگاه‌های خود را به خارج از مناطق اشغالی منتقل کنند. این اقدام به آنها کمک می‌کند تا برخی بخش‌های حیاتی اداری خود را که برای ادامه فرایندهای آموزشی ضروری است حفظ کنند.

در چنین شرایط نابسامانی برخی دانشگاه‌ها آمادگی خود را برای تخلیه ساختمان‌های خود اعلام کرده‌اند و دولت نیز مکان جدیدی را برای آنها در نظر گرفته است. به عنوان مثال بزرگترین موسسه آموزشی اوکراین یعنی «دانشگاه ملی دونتسک» قصد دارد به شهر «وینیتسا» واقع در مرکز اوکراین نقل مکان کند. اعضای دانشگاهی نیز برای مقابله با این مشکلات به کلاس‌های آنلاین و سایر فن‌آوری‌هایی که به آنها کم می‌کند روی آورده‌اند. اگرچه وزارت آموزش نیز وعده داده تا حقوق استادان و کمک هزینه‌های تحصیلی دانشجویان را بپردازد اما هنوز مشکلاتی در زمینه جابه‌جایی سیستم خزانه‌داری دولتی وجود دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتی ورلد نیوز، به نظر می‌رسد دانشگاه‌های اوکراین اکنون در حال تجربه دوباره اتفاقات سال ۱۹۲۰ میلادی هستند که در آن سال دانشگاه‌های روسیه برای فرار از اصلاحات و سرکوب‌های دولت بلژیک به «ورشو» و «پراگ» نقل مکان کردند. وزارت آموزش اوکراین اعلام کرد که بیش از ۸۰۰۰ دانشجو از مناطق اشغالی و مورد مناقشه روسیه و اوکراین قصد نقل مکان به سایر دانشگاه‌های اوکراینی را دارند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

لزوم بازنگری جدی در آموزش داروسازی عمومی
امیدواریم اتفاقات اخیر دانشگاه فردوسی موجب تحکیم استقلال دانشگاه شود
مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین المللی دانشگاه پیام نور هستیم
برگزاری اولین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی
آغاز ثبت نام اعتکاف مسجد دانشگاه تهران
ابلاغ آیین‌نامه جدید استعدادهای درخشان به دانشگاه‌ها+ جزییات تغییرات
دانشگاه های علوم پزشکی آموزش را فدای پژوهش های غیر کاربردی کرده اند
اعلام اولویت‌های کاری دانشگاه پیام نور در سال ۹۴

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم