نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

دانشگاه‌های اسکاتلند به سوی آموزش مجازی

انجمن سلطنتی «ادینبورگ» اسکاتلند با انتشار گزارشی به دانشگاه‌های این کشور هشدار داد تنها به دریافت شهریه از دانشجویان خارجی که برای تحصیل به این کشور می‌آیند دل‌خوش نباشند بلکه باید خود را با آموزش‌های آنلاین نیز همسو کنند.

به گزارش سرویس «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دانشگاه‌های اسکاتلند در سال تحصیلی ۲۰۱۱ – ۲۰۱۲ میلادی با درآمد ۳۳۷ میلیون پوندی که ۱۲ درصد از درآمد کلی آنها را تشکیل می‌دهد، صاحب یک رکورد جدید شدند. علاوه بر این موفقیت، دانشجویان خارجی سالانه ۴۴۱ میلیون پوند به اقتصاد این کشور تزریق می‌کنند. با این حال افزایش شمار دانشگاه‌های ارائه دهنده دوره‌های گسترده و آزاد آنلاین که برای دانشجویان امکان شرکت نامحدود و آزاد به دانشگاه‌ها از راه اینترنت را فراهم می‌کند می‌تواند یک تهدید برای درآمد دانشگاه‌ها محسوب شود.

گزارشی که با عنوان «آینده آموزش عالی» از سوی انجمن سلطنتی دانشگاه ادینبورگ به پارلمان این کشور ارائه شده به این نکته قابل تامل دارد که افزایش میزان دسترسی و کیفیت بالای دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری که به صورت کاملا آنلاین ارائه می‌شوند، نیاز دانشجویان به حضور فیزیکی و مهاجرت برای انتخاب دانشگاه مورد نظر آنها را کمرنگ می‌کند. با وجود موفقیت دانشگاه‌های اروپایی به جذب دانشجویان خارجی در رشته‌های انگلیسی زبان و بهبود کیفیت موسسات آموزش عالی در این کشورها، این دانشگاه‌ها همچنین باید خود را با سیاست‌های جدید رو به جلو در آموزش عالی و همراهی با این رویه جدید یعنی آموزش آنلاین آماده کنند. در این گزارش هشدار داده شده که این تغییر رویه تبعات مالی و فرهنگی به دنبال خواهد داشت.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه هرالد اسکاتلند، «گوردون مالونی»، مدیر نهاد دانشجویی «اتحادیه ملی دانشجویان اسکاتلند» (NUS) به دانشگاه‌های این کشور هشدار داد که دانشگاه‌ها برای رشته‌های آنلاین از دانشجویان شهریه زیادی نگیرند.

وی افزود: افزایش شهریه از دانشجویان رشته‌های آنلاین بدون اینکه برای آنها مزایای بیشتری فراهم کنیم راه حل خوبی برای کسب درآمد نیست.

با این حال «نیل کمپ»، یک کارشناس بین‌المللی و مطرح آموزشی معتقد است که رشد رشته‌های آنلاین نه تنها سبب کاهش دانشجویان بین‌المللی نمی‌شود بلکه به افزایش آنها نیز می‌انجامد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بهره برداری از ساختمان جدید دانشکده پزشکی تا سه سال آینده
پورتال جذب هیات علمی دانشگاه تهران مستقل عمل نمی کند
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به دخالت مراجع غیر دانشگاهی
دولت تاکنون مصوبه‌ای در خصوص اراضی دانشگاه شیراز نداشته است
نقش دانشگاه پیام نور در افزایش توانمندی بازارکار
ساخت ۱۰ خوابگاه مطلوب و استاندارد در سال آینده/ تدوین دانشنامه برخطر سلامت
پیام تسلیت وزیرعلوم به رئیس جمهور
رتبه‌بندی دانشگاه‌های مشهور جهان در ۲۰۱۵

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم