نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

دانشگاه، کارگاه آزاد اندیشی و محفل نقد و ارزیابی مسائل کشور است

سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه دانشگاه کارگاه آزاد اندیشی و محفل نقد و ارزیابی مسائل کشور است، گفت: بر اساس اعلام ارگان‌های مختلف بین المللی سهم ایران در علم جهانی بر اساس شاخص‌های مختلف این ارگان‌ها حدود ۱٫۴ تا ۱٫۸ درصد است که نسبت به جمعیت کشور سهم بالایی را به خود اختصاص داده‌ایم.

به گزارش خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ، محمدعلی نجفی درسخنانی در مراسم آغاز سال تحصیلی که با حضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: دانشگاه به عنوان مرکز علم و معرفت و کانون آزاد اندیشی و محفل نقد و ارزیابی مسائل کشور از اهمیتی بالا در هر نظامی برخوردار است.

وی با اشاره به حضور رئیس جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها گفت: حق بر این است که از هر فرصتی برای حضور رئیس جمهور در جمع دانشگاهیان استفاده شود. اگرچه از سه هفته قبل فعالیت‌های آموزشی دانشگاه‌ها آغاز شده اما حضور رئیس جمهور می‌تواند باعث طراوت در فضای دانشگاه‌ها و رشد علمی کشور شود.

وی با بیان اینکه در سال تحصیلی جاری حدود ۲۶۵۰ موسسه آموزش عالی دولتی و غیر انتفاعی در حال فعالیت هستند گفت: این مراکز، کار تربیت چهار میلیون و ۶۶۵ هزار دانشجو را بر عهده گرفته اند و نسبت دانشجو به یکصد هزار نفر از جمعیت کشور ۶۵۲۵ نفر است.

سرپرست وزارت علوم با اشاره به اینکه بیش از ۶ درصد جمعیت کشور را دانشجویان تشکیل می‌دهند اظهار کرد: حدود ۱۵ درصد دانشجویان در مقطع تحصیلات تکمیلی، ۶۵ درصد مقطع کارشناسی و ۲۰ درصد در دوره دکترا تحصیل می‌کنند.

نجفی با اشاره به ترکیب تحصیل دانشجویان در رشته‌های مختلف گفت: حدود ۴۵ درصد دانشجویان در رشته‌های علوم انسانی، ۳۴ درصد فنی مهندسی و ۲۱ درصد در مابقی گروه‌های آموزشی مشغول به تحصیل هستند.

وی با بیان اینکه در حوزه پژوهش و فناوری ۸۷۱ پژوهشگاه دارای مجوز هستند،‌ گفت: در حال حاضر در کشور ۳۲۷ انجمن علمی، ۱۵۴ قطب علمی، ۳۴ پارک علم و فناوری، ۱۵۳ مرکز رشد و ۳۴۰۰ واحد فناوری و شرکت دانش بنیان در این حوزه در حال فعالیت هستند.

نجفی با تاکید بر اینکه سهم ایران در علم جهانی بر اساس اعلام ارگان‌های مختلف بین المللی حدود ۱٫۴ تا ۱٫۸ درصد است، گفت: از آنجایی که شاخص‌های این ارگان‌ها با یکدیگر متفاوت هستند سهم اعلام شده متغیر است اما با این وجود سهم علمی ایران به نسبت جمعیت کشور ما سهم بالایی است.

سرپرست وزارت علوم با بیان اینکه بر اساس رتبه بندی مجله تایمز، دو دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان جزو ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند افزود: نام ۱۰۰ نفر از اساتید دانشگاه‌های ایران در لیست پر استنادترین اساتید بین سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۲ ذکر شده است.

نجفی در پایان با اشاره به اینکه وزارت علوم و عرصه علمی کشور با چالش‌ها و مشکلات مختلفی روبروست گفت: دولت رویکردهای مختلفی برای حل این چالش‌ها دارد و در مورد این مسئله صحبت‌هایی داشتم که به علت کمبود وقت آنها را شخصا به رئیس جمهور ارائه خواهم کرد.

به گزارش ایسنا صبح امروز مراسم آغاز سال تحصیلی با حضور دکتر روحانی رئیس جمهور کشور در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد و در این مراسم سرپرست وزارت علوم، وزیر بهداشت، روسای دانشگاه‌ها و دانشجویان برتر کنکور سراسری و المپیادهای علمی حضور داشتند.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم