نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

داعش، آموزش عالیِ عراق را به قهقرا برده است

گروهک تروریستی داعش در مناطق تحت تصرف خود، فعالیت‌های دانشگاهی و تحقیقاتی را به قهقرا برده است.

به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گروهک تروریستی داعش که در ماه دسامبر نواحی غربی استان «انبار» را در اختیار گرفت و در اوایل ژوئن شهرهای موصل، رمادی، تکریت و مناطق دیگر را تحت کنترل خود درآورد و با فلج کردن فعالیت‌های تحقیقاتی در این کشور، جامعه دانشگاهی آن را فلج کرد. این اقدام شکاف میان دانش علمی عراق و جامعه جهانی را بیش از پیش عمیق کرد. دولت مرکزی عراق نیز اعلام کرده تا زمان پایان درگیری‌ها، بودجه دانشگاه‌ها و مدارس را در مناطق تحت کنترل گروهک تروریستی داعش متوقف خواهد کرد.

«احمد سمیر النعیمی»، رئیس مرکز تحقیقات پزشکی بغداد و استادیار دانشکده پزشکی بغداد می‌گوید: بیم آن می‌رود که به زودی انجام تحقیقات باکیفیت در عراق غیرممکن شود.

وی افزود: خیلی پیش‌تر از حضور داعش در عراق، تحقیقات در این کشور نیز تقریبا متوقف بود. عراق مدت‌هاست تلاش می‌کند تا از فشار مهاجرت گسترده محققان و جامعه دانشگاهی خود که در دوران تحریم این کشور در دهه ۹۰ میلادی رخ داد قد علم کند. این تحریم‌ها در سال ۲۰۰۳ میلادی در ابعاد وسیعتر از سوی آمریکا ضربه بیشتری به عراق وارد کرد.

النعیمی یادآور شد که تعداد اندک متخصصان باقیمانده در عراق نیز در فکر ترک کشور هستند.

وی گفت: نمی‌توان نشست و دست روی دست گذاشت و به اتفاقی که احتمال دارد نیفتد نگاه کرد. بسیاری از این محققان و متخصصان حتی در صورت پایان درگیری‌ها قصد بازگشت به کشور را ندارند. زندگی در اینجا حتی برای استادان تحصیلکرده و مجرب دشوار شده است. در بغداد نیز اساتید و محققان دانشگاهی به دلیل تهدیدهای پیش‌رویشان در حال فرار هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتی ورلد نیوز، «محمد جواد الحیدری»، بوم شناس دانشگاه «کوفه» نیز می‌گوید که به دلیل وضعیت امنیتی نابسامان در منطقه، قادر به اجرای طرح تحقیقاتی احیاء اکوسیستم خود نیست.

وی خاطر نشان ساخت: تلاش می‌کنم تا در محیط آزمایشگاه مراحل تحقیقاتی خود را انجام دهم اما واقعیت این است تا وقتی که نتوانم فعالیت‌های تحقیقاتی خود را در طبیعت پیاده کنم نمی‌توانم به تحقیقات خود ادامه دهم.

وی افزود: به دنبال قطع اینترنت و لغو همایش‌ها در منطقه، پل‌های ارتباطی مهم جامعه دانشگاهی عراق با جامعه جهانی قطع شده است.

بنابراین گزارش، آنچه که در عراق رخ می‌دهد نه تنها برای تحقیقات بلکه برای کلیه دانش‌آموزان از مقطع ابتدایی تا تمام دانشجویان یک فاجعه است. سال تحصیلی جدید نیز که قرار بود از این ماه آغاز شود در موصل و تکریت به ژانویه ۲۰۱۵ میلادی موکول شد که این مسئله هزاران دانشجو و دانش‌آموز را سرگردان کرده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بهره برداری از ساختمان جدید دانشکده پزشکی تا سه سال آینده
پورتال جذب هیات علمی دانشگاه تهران مستقل عمل نمی کند
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به دخالت مراجع غیر دانشگاهی
دولت تاکنون مصوبه‌ای در خصوص اراضی دانشگاه شیراز نداشته است
ساخت ۱۰ خوابگاه مطلوب و استاندارد در سال آینده/ تدوین دانشنامه برخطر سلامت
پیام تسلیت وزیرعلوم به رئیس جمهور
رتبه‌بندی دانشگاه‌های مشهور جهان در ۲۰۱۵
امسال ۱۲۰۰ برنامه فرهنگی در دانشگاه پیام‌نور لرستان برگزار شد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم