نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

خود تنظیمی عاملی تاثیر گذار در خلاقیت دانشجویان

مسئول آموزش دانشگاه فرهنگیان سلماس گفت: خلاقیت مهم ترین سلاح انسان است و خود تنظیمی به عنوان عاملی موثر در آن دخیل است.

شوقعلی رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) -منطقه آذربایجان غربی، افزود: انسان برای ادامه بقا و زندگی نیازهایی دارد و این نیازها به دلیل تغییر دائمی درخواست‌ها، تمایلات و روش‌های زندگی تغییر می‌کند و از آنجا که شرایط محیطی که انسان در آن زندگی می‌کند به طور روزمره در تغییر است، اگر انسان بخواهد برای نیازهای متغیر خود­ درشرایط جدید، از همان راه حل‌های قدیمی استفاده کند در نهایت روزی فرامی رسد که راه‌حل‌های کهنه پاسخگوی شرایط جدید نخواهند بود.

این کارشناس ارشد برنامه ریزی درسی افزود: پیدا کردن راه حل‌های نو در همه عرصه‌ها نیاز به انسان‌های خوش فکری دارد که آمادگی برخورد با این مسائل را داشته باشند و قبلا آن را فرا گرفته باشند.

وی تصریح کرد: اگر داشتن خلاقیت برای ادامه زندگی ضروری است واز طرفی راه و روش آن آموختنی نیز هست، بهتر است زمینه‌های آن فراهم گردد و مهارت‌های لازم آن در زمان مناسب به افراد­ آموزش داده شود و زمان مناسب برای این امر دوران کودکی می‌باشد که ذهن افراد در حال شکل گرفتن است و سنگ بنای اولیه تفکر در آن گذاشته می‌شود.

مسئول آموزش دانشگاه فرهنگیان سلماس در ادامه یادآور شد: جامعه معلمان مهمترین عناصر تشکیل دهنده بدنه نظام آموزش و پرورش در هر کشور می‌باشند و همچنان که برهمگان آشکار است امر تعلیم و تربیت برعهده این قشر زحمت کش بوده و خواهد بود. بنابراین لازم است این افراد از مهارت خاصی در این زمینه برخوردار باشند.

وی تصریح کرد: به نظر می رسد در سال‌های اخیر با پیشرفت تکنولوژی و گسترش علوم مختلف، برنامه ریزی در جهت تعلیم و تربیت معلمان خلاق با مشکلات عدیده‌ای روبرو شده است و احساس می شود از جمله مسائلی که می تواند تربیت نیروی انسانی کارآمد، توانمند و خلاق را تحت تاثیر قرار دهد داشتن مهارت کافی ولازم در زندگی، مجهز به علم روز(فن آوری اطلاعات) و همچنین سازگاری با اجتماع و فرهنگ جامعه و … می باشد.

رضایی بیان کرد: در دنیایی که به سرعت در حال تغییر و تحول است، خلاقیت در وهله نخست بعنوان شرط بقا و دوام زندگی تلقی می‌شود و خلاقیت قبل از هر چیزی، سازش با تغییر و تحول و همراه شدن با زمان است. بنابراین نیاز بشر است که دست به خلاقیت بزند و شرایط زندگی خود رابوسیله آن تغییر دهد تا بتواند به راحتی ادامه زندگی دهد.

کارشناس ارشد برنامه ریزی درسی اظهارکرد: رشد و توسعه خلاقیت، وابسته به عوامل مختلف فردی، اجتماعی از جمله هوش، خانواده و ویژگی‌های شخصیتی و … وغلبه بر موانع مختلف فردی و اجتماعی مانند ترس از شکست و قوانین محدود آن مستلزم پرورش آن است.

وی افزود: خلاقیت بشر مهمترین اسلحه اوست و با آن می تواند فشارهای روحی ناشی از زندگی روزانه و ناشی از امور فوق العاده را از بین ببرد لذا با آموزش صحیح افراد می توان توان بالقوه آنان برای خلاقیت را بالا برد.

رضایی ادامه داد: متغیر خود – تنظیمی به عنوان یک عامل تاثیرگذار بر خلاقیت دانشجویان شناخته شده و بنا به تعریفی عبارت است از افکار، احساسات واعمالی که به صورت برنامه‌ریزی شده و تناوبی به منظور دستیابی به اهداف شخصی اتخاذ شده‌اند.

این مسئول دانشگاه فرهنگیان سلماس اظهار کرد: یکی از زمینه‌های بکارگیری راهبردهای خود تنظیمی و انگیزش، در موقعیت تحصیلی است، لذا راهبردهای یادگیری خود تنظیمی شامل مهارتهای خودآموزی، سؤال پرسیدن ازخود، خود بازبینی و تقویت خود است که به یادگیرندگان کمک می کند تا با استفاده از فرایندهای شناختی، یادگیری آنها تسهیل شود.

وی گفت: خودگردانی یا خود-تنظیمی مستلزم توانایی فرد در تاثیرگذاری بر رفتارخود به جای واکنش مکانیکی دربرابر محیط است و در نظریه شناختی – اجتماعی نیز تاکید بر فرایندهای شناختی و تاثیرمتقابل عوامل بیرونی و درونی در تبیین یادگیری اهمیت دارد.

رضایی تصریح کرد: بین خود- تنظیمی و خلاقیت دانشجویان رابطه مثبت(مستقیم) و معنی دار( اما نسبتاً متوسط) وجود دارد، به عبارت دیگر با بالا رفتن خود-تنظیمی دانشجویان خلاقیت آنان نیز افزایش می یابد و هم چنین خود-تنظیمی به تنهایی بدون در نظر گرفتن تأثیر سایر متغیرها، بین ۱۶% تغییرات خلاقیت را در دانشجویان تبیین می‌کند.

مسئول آموزش دانشگاه فرهنگیان سلماس خاطرنشان کرد: همچنین بین خلاقیت و میزان پیشرفت تحصیلی دانشجویان رابطه مثبت معنی داری یافت شده بعلاوه متغیر خلاقیت نقش مؤثرتری را در پیش بینی پیشرفت تحصیلی دانش آموزان داشته است.

وی بیان کرد: بنابراین می توان گفت فرایندهای خود- تنظیمی در جهت بالا بردن میزان اطلاعات و ارتباط منطقی با اطلاعات جدید و نو و در پیشرفت یاد گیری دانشجویان موثر بوده و هر چه قدر فرایند خود- تنظیمی دانشجوبان بالاتر برود به همان اندازه از خلاقیت بالاتری برخوردار خواهند بود.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم