نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

خصوصی‎سازی دانشگاه‎ها بدون نظارت کیفی به نفع کشور نیست

یک دکترای اقتصاد گفت:خصوصی‎سازی جهت تامین منابع مالی دانشگاه بهترین راهکار است و هزینه‎های دولت را کاهش می‎دهد اما خصوصی‎سازی دانشگاه‎ها بدون نظارت بر کیفیت دانش نه تنها به نفع کشور نیست بلکه نوابغ را به حاشیه برده و باعث فرار مغزها می‎شود.

مسعود سعادت‎مهر در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، درباره چرایی کمک مالی دولت به دانشگاه‎ها افزود: دولت در راستای گسترش سطح دانش و همچنین فراهم کردن شرایط ادامه تحصیل برای همگان به دانشگاه‎های دولتی کمک مالی می‎کند.

وی بیان کرد: البته کمک مالی دولت به دانشگاه‎ها در گذشته بیشتر بوده و روند خصوصی‎سازی و توسعه دانشگاه‎های خصوصی باعث شده تا دولت کمتر به دانشگاها کمک مالی کند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد خرم‎آباد با تاکید به اهمیت افزایش اعتبار علم و عالم با اشاره به اهمیت خودگردانی مالی دانشگاه‎ها، ادامه داد: توسعه دانشگاه‎های خصوصی در سال‎های اخیر و رقابت این دانشگاه‎ها در جهت پذیرش بیشتر دانشجو و گسترش مدرک و نه سواد باعث کاهش ارزش علم و عالم در حال حاضر شده است؛ به گونه‎ای که علم به ابتذال کشیده شده و به موضوع پیش و پا افتاده در جامعه تبدیل شده است.

این مدرس دانشگاه اظهار کرد: سیل بیکاران دارای مدرک بالا(صرفاً مدرک و نه سواد) باعث شده تا نوابغ و افراد باسواد نیز در میان این همه مدرک گم شوند و از آنجا که استخدام‎ها در اکثر مواقع بر مبنای سواد و شایستگی نیست لذا بخش باسواد جامعه به تدریج در حال منزوی شدن است.

سعادت‎مهر اضافه کرد: بنابراین لازم نیست دانشگاه‎ها به خودگردانی مالی برسند اما اگر این هدف در راستای خصوصی‎سازی مورد نظر باشد باید به شدت بر کیفیت دانش در دانشگاه‎ها نظارت شود به عنوان مثال از تشکیل کلاس‎های ۶۰ نفری دکتری در برخی دانشگاه‎ها ممانعت شود و برای این موارد از طرف وزارت علوم سقف کلاس تعیین شود.

این دکترای اقتصاد خاطرنشان شد: نحوه ورود دانشجو، سقف تعداد دانشجو در هر کلاس در مقاطع مختلف تحصیلی، سطح سواد اساتید، سیوه امتحان و نمره دهی و فارغ‎التحصیلی و… مواردی هستند که باید توسط وزارت علوم به دقت دستورالعمل شده و بر اجرای آنها نظارت شود. در این صورت خصوصی‎سازی دانشگاه‎ها مفید خواهد بود.

سعادت‎مهر با اشاره به وضعیت مالی دانشگاه‎ها تصریح کرد: وضعیت اقتصادی دانشگاه‎ها کاملاً خصوصی مناسب بوده زیرا دانشجویان زیادی بدون هیچ مانعی می‎توانند به این دانشگاه‎ها ورود نموده و فارغ‎التحصیل از این دانشگاه‎ها نیز چندان مشکل نیست اما دانشگاه‎های دولتی و نیمه دولتی با کمبود منابع مواجهند زیرا منابع مالی این دانشگاه‎ها تابع بودجه دولت هستند و از نوسانات بودجه متاثر می‎شوند. از طرف دیگر سطح کیفیت در دانشگاه‎های دولتی( روزانه و شبانه) به دلیل وجود کنکور در ورود به این دانشگاه‎ها و همچنین دانشگاه‎های نیمه دولتی مانند پیام نور به دلیل سیستم امتحانات متمرکز بالاتر از دانشگاه‎های کاملاً خصوصی است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

شرایط پذیرش در دانشگاه فرهنگیان در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش
ثبت‌نام ۸۷۹ هزار و ۴۳۱ داوطلب در آزمون سراسری ۹۴ /برگزاری کنکور ۲۱ خرداد
تحصیل مسن ترین دانشجوی علمی کاربردی در جهاددانشگاهی سمنان
کاهش سهمیه عمره دانشجویی
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به مداخلات در فعالیت‌های دانشگاهها
درخواست اساتید دانشگاه‌های هنگ‌کنگ برای استقلال از چین
تدریس رشته «مطالعه آکادمیک نینجاها» در یک دانشگاه ژاپنی
آموزش روش‌های پیشگیری از ایدز به دانشجویان

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم