نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

خروج بلاروس از انزوا با سلاح آموزش عالی

بلاروس که یک کشور تحت نفوذ روسیه محسوب می‌شود قصد دارد نظام آموزش عالی خود را به سمت نوگرایی سوق دهد.

به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این کشور در واقع یکی از کشورهای اقماری و تحت تسلط روسیه محسوب می‌شود اما اکنون سران این کشور تلاش می‌کنند تا نظام آموزش عالی بلاروس را با پیوستن به پیمان آموزشی «بولونیا» ‌به روز و مدرن کنند. پیمان «بولونیا» نظام آموزشی اتحادیه اروپاست که به منظور یکسان سازی استانداردهای آموزش عالی، مدارک علمی و افزایش آزادی برای جابه‌جایی دانشجویان در قاره اروپا راه‌اندازی شده است. بلاروس که به دنبال بحران‌های اقتصادی اروپا در سال ۲۰۱۱ میلادی برای بهبود شرایط اقتصادی خود تلاش می‌کند اکنون بهترین پاسخ را توجه به آموزش عالی می‌داند.

به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتی ورلد نیوز، «سرگیئی ماسکویچ» وزیر آموزش عالی بلاروس از عزم این کشور برای افزایش شمار دانشجویان بین‌المللی در ۵۴ دانشگاه بلاروس خبر می‌دهد. در حال حاضر ۱۷ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌ها و کالج های این کشور مشغول به تحصیل هستند که این تعداد ۱۰ درصد از کل جمعیت دانشجویان بلاروس را به خود اختصاص می‌دهد. «ماسکویچ» همچنین بر ترغیب دانشجویان به انجام تحقیقات علمی و تشویق دانشجویان و استادان به شرکت در برنامه‌های تبادل استاد و دانشجو در سراسر اروپا تاکید می‌کند.

ماسکویچ افزود: در تلاش هستیم تا نظام آموزش عالی خود را اصلاح و بهینه کنیم. بنابراین شاخص‌هایی را در نظر گرفته‌ایم تا بازدهی مالی عملکرد موسسات آموزش عالی را افزایش دهیم. ما تلاش می‌کنیم تا دانشگاه‌ها و مراکز علمی خود را رشد دهیم.

این در حالیست که نخستین تلاش‌های این کشور برای پیوستن به نظام آموزشی «بولونیا» در سال ۲۰۱۲ میلادی به دلایل سیاسی عقیم ماند زیرا استقلال علمی و دانشگاهی این کشور از سوی اتحادیه اروپا با شک و تردید همراه بود.

«آناتولی اوسیپوف»، معاون دانشگاه دولتی انفورماتیک و رادیو الکترونیک بلاروس می‌گوید: این کشور نمی‌خواهد خود را منزوی کند و می‌خواهد بخشی از جهان اطراف خود باشد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

برنامه‌های دانشگاهها برای بزرگداشت روزشهدا
اعتراض جمعی از دانشجویان داروسازی به برخی تحولات در این رشته
کمبود نیروی متخصص پرستاری، از مشکلات دانشجویان علوم پزشکی تهران
ثبت نام متقاضیان ادامه تحصیل کارشناسی بدون آزمون دانشگاه آزاد
انتصاب دبیرعلمی مسابقات مناظره دانشجویان
امشب،آخرین مهلت ثبت نام کنکور۹۴/کاهش ۱۶درصدی داوطلبان
مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین الملی دانشگاه پیام نور هستیم
اعلام نتایج آزمون جامع علوم پایه و پیش کاروزی دانشگاه آزاد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم