نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

حق نداریم فضای بدبینی و بدگمانی را در دانشگاه ها ترویج کنیم

نشست هم اندیشی کارشناسان اجتماعی و فرهنگی خوابگاه های دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار «دانشگاهی» ایسنا، دکتر سید ضیا هاشمی با اشاره به برگزاری این نشست در دانشگاه خوارزمی بیان کرد: این دانشگاه چند ویژگی برجسته دارد از جمله اینکه اولین دانشگاه ایران است و قبل از شکل گیری دانشگاه تهران مشغول به فعالیت بوده است.ثانیا مرکز نشر علم و تولید دانش بوده و اساتید بزرگی در این مجموعه فعالیت می کنند.

وی با بیان اینکه حوزه اجتماعی و فرهنگی حوزه پیچیده انسانی است، ادامه داد: همان گونه که حوزه های دیگر به متخصص نیاز دارد، در حوزه اجتماعی نیز به متخصص نیاز داریم و کسی که در این حوزه به عنوان کارشناس مشغول به فعالیت است باید تخصص و دانش داشته باشد.

وی هم چنین با اشاره به برخی مداخلات غیر کارشناسانه و مخرب در حوزه های اجتماعی و فرهنگی اظهار داشت: افراد مختلف خود را متخصص می دانند و از تریبون های مختلف برای دانشگاه تعیین تکلیف می کنند در حالیکه اصلا متخصص این کار نیستند.

وی افزود: اگر روزی بخواهم خودم مسئولیتم را در دانشگاه انتخاب کنم، مسئولیت خوابگاه کوی دانشگاه تهران را برمی گزینم. چرا که کار فرهنگی در خوابگاه بسیار زمینه مناسبی است برای رشد دانشجویانی که آماده پذیرش مطلب هستند و فرصتی برای ما فراهم است که بذری بکاریم و پیام ها را به آنها منتقل کنیم.

وی سپس با تاکید براینکه “آسیب های اجتماعی در دانشگاه ها کمتر از میانگین جامعه است” خاطرنشان کرد: با هر شاخصی که دانشگاه را با محیط بیرون از آن مقایسه کنیم وضعیت بهتری دارد اما مقدار آسیب های اجتماعی فرهنگی موجود نیز برای ما مسئولیت آور است و باید برای رفع آنها تلاش کنیم. بنابر این باید ما شناخت درستی از واقعیت داشته باشیم و باید رصد فرهنگی و اجتماعی کرده و بر اساس آن تصیم درستی بگیریم .

هاشمی ادامه داد: متاسفانه زمانی که صححبت از بحث های فرهنگی و اجتماعی می شود بلافاصله اذهان به سمت آسیب های اجتماعی می رود، در حالیکه بهتر است دید مثبت را نیز مقداری فعال کنیم و تنها به ضعف های موجود نگاه نکنیم. نقطه های قوت را نیز ببینیم و البته به فکر تقویت آنها باشیم.

وی تشریح کرد: یکی از نقاط قوت ، سرمایه های اجتماعی است و شاخص های اصلی آن تعامل مثبت، مشارکت، آگاهی و شناخت و به ویژه اعتماد متقابل است. گاهی برنامه های رسمی اعتماد زداست و به گونه ای سخن گفته می شود که نشان دهنده عدم اعتماد است.گویی به استاد و دانشجو اعتماد نداریم و باید برای آنها مراقب بگذاریم!

وی با متذکر شدن اینکه “حق نداریم فضای بدبینی و بدگمانی را در دانشگاه ها ترویج کنیم” ادامه داد: اگر دانشجویان ضعفی دارند باید در صدد جبران آن برآییم نه اینکه ضعف ها را برجسته کنیم. بعضا همین کسانی که دنبال بزرگنمایی ضعف دانشجویان هستند خودشان ضعف هایی بزرگ تر و به مراتب بدتر از آنها دارند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم بیان کرد: باید دید دین چه توصیه ای به ما میکند. دین گفته که مشفقانه تذکر دهید و اصلاح کنید. به عنوان مثال ببینید مقام معظم رهبری درباره وقایعی که اتفاق افتاد چه کار کردند. پیامی به جوانان اروپا و آمریکا دادند و از آنجا که اکثر اروپایی ها بی حجاب هستند، در واقع پیام ایشان خطاب به بی حجاب ها بود.

وی توضیح داد: رفتار رهبر انقلاب را که الگوی ماست با رفتار برخی مدعیان مقایسه کنید. من و شما هستیم که باید مدعی باشیم نه افرادی که از سر جهل ادعاهایی میکنند که به آن ایمان ندارند.مطمئنم که به آن ایمان ندارند که اگر داشتند اینگونه در تعارض با دین عمل نمیکردند، تهمت نمی زدند و بی اعتمادی را ترویج نمی کردند.

وی با ابراز خرسندی از حضور شخصیتی آگاه و دانشمند مانند مقام معظم رهبری در راس امور کشور، افزود: برخی افراد با ادعا، تصویری عجیب از رهبری می سازند. چنانچه دانشجو اگر حرفی بزند فوری برچسب می زنند که ضد ولایت است تا بدین طریق عرصه خود را باز کنند در حالیکه اینها خلاف مبانی ماست.

وی هم چنین با اشاره مجدد به پیام رهبری خطاب به جوانان اروپایی گفت: رهبرمان به جوانان اروپا گفتند مستقیم سراغ شناخت خود قرآن و پیامبر بروید و گول تبلیغات را نخورید. من هم می گویم که ما به سراغ خود اسلام برویم نه مدعیان اطلاعت از رهبری.البته همه ما مدعی اطاعت از رهبری هستیم و باید باشیم. برخی دوستان خجالت نشکند از اینکه بگویند ما مطیع ولایت فقیه هستیم. نظام ولایت فقیه نظام بسیار مترقی و مناسب برای این کشور و دنیای مدرن است.

هاشمی تاکیدکرد: باید دنبال تقویت اجتماعی باشیم و ارتباط موثر و کارآمد به ما کمک می کند که مسیر هویت اجتماعی و فرهنگی را در جامعه پیش ببریم .هم چنین ظرفیت تحمل و نقد پذیری را بالا بریم و اجازه دهیم دیگران حرفشان را بگویند تا فضای علمی ایجاد شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از اهمیت انجمن های علمی و تشکل های دانشجویی و انجمن های خیریه و … نباید غافل شد تا بتوان زمینه مشارکت و کار جمعی برای شکوفایی استعدادها را فراهم کرد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

مرکز مشاوره دانشجویی دانشگاه تهران، ممتاز شد
اعزام دانشگاهیان به عتبات عالیات تا ۲۰ فروردین
معافیت مالیاتی خیرین آموزش عالی
اعزام نوروزی کاروان‌های دانشگاهی به عتبات عالیات
پردیس دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه ساخته می‌شود
هیئت ممیزه دانشگاه شیراز اعلام کرد: اختلاف اراضی دانشگاه حل نشود استعفا می‌دهیم
راه‌اندازی دو رشته جدید در دانشگاه علوم پزشکی تهران
فردفرهنگی باید به دانش و آگاهی مجهز باشد/ نیروسازی برای انقلاب وظیفه معاونت فرهنگی است

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم