www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

حرکت کُند زنان ژاپنی در احراز پست‌های مهم دانشگاهی

پیشرفت کُند زنان در کسب پست‌های مهم و ریاست دانشگاه‌های ژاپن «شینزو آبه»، نخست وزیر این کشور را بر آن داشت تا چاره‌ای را برای برقراری تعادل میان زنان و مردان در احراز این پست‌ها بیاندیشد.

به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «ماساکو ایگاوا» در سال ۲۰۰۹ میلادی به عنوان نخستین زن، معاونت اجرایی دانشگاه توکیو را به دست آورد و در نخستین اقدام پس از انتصاب، downloadچهار میلیون دلار به بازسازی سرویس‌های بهداشتی قدیمی دانشگاه برای زنان اختصاص داد.

وی در مصاحبه با رسانه‌های خارجی گفت: شرایط ناخوشایند سرویس‌های بهداشتی زنان در دانشگاه تداعی کننده و نماد تعصبات سنتی علیه زنان در ژاپن است. هدف من این بود با وجود این حقیقت که کارمندان و کارکنان زن دانشگاه همچنان نسبت به مردان در اقلیت هستند اما راحتی و امنیت آنها را افزایش دهم.

«ایگاوا» که سابقا بانکدار بود یکی از هفت معاون اجرایی است که به عنوان مشاور به رئیس دانشگاه ترکیه کمک می‌کند. «ایگاوا» معتقد است که یکی از راه‌های افزایش حضور زنان در پست‌های مهم دانشگاهی، آوردن آنها به این پست‌ها از بخش‌های خارج از بخش دانشگاهی است.

وی تاکید کرد: پستی که توسط دولت به من پیشنهاد شده زنان را به احراز پست‌های بالاتر ترغیب می‌کند. من توسط دانشگاه انتخاب نشدم.

به گزارش ایسنا به نقل از یونیورسیتی ورلد نیوز، «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن در ماه ژوئن برای افزایش شمار زنان در احراز پست‌های ریاستی در بخش‌های خصوصی و دولتی به ۳۰ درصد تا سال ۲۰۲۰ میلادی وعده داد. این افزایش شامل بخش‌های آموزش عالی و تحقیقات نیز می‌شود.

«آبه» افزود: در حال حاضر قصد داریم سیاست‌هایی را به عنوان بخشی از برنامه رشد اقتصادی برای زنان اعمال کنیم. من قصد دارم تمام تلاش خود را بکار گیرم تا زنان این کشور را به موفق‌ترین زنان جهان تبدیل کنم. ژاپن با داشتن ظرفیت عظیم زنان تحصیلکرده که ۴۳ درصد از دانشجویان دانشگاه‌ها را تشکیل می‌دهند، قصد دارد شمار زنان در پست‌های مهم آموزشی را افزایش دهد.

آمارهای وزارت آموزش ژاپن نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۲ میلادی، زنان با پست‌های ریاستی در ۷۴۶ دانشگاه که بیشتر آنها را کالج‌های زنان و موسسات فنی و حرفه‌ای تشکیل می‌دادند تنها ۸٫۷ درصد را شامل می‌شوند. این در حالیست که تصویر محققان زن نیز بهتر از این نیست. گزارش برابری جنسیتی وزارت آموزش ژاپن در سال ۲۰۱۴ میلادی نشان می‌دهد زنان ژاپن تنها ۱۴٫۵ درصد از محققان این کشور را تشکیل می‌دهند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

احداث ۱۰ خوابگاه دانشجویی در دانشگاه‎های علوم پزشکی کشور
دانشگاه امروز محور و موتور محرک توسعه اجتماعی و سیاسی کشور است
لغو اعزام کاروان‌های دانشگاهیان عمره گزار تا دهم فروردین
نقش نفت در برنامه‌های توسعه‌ای کشور بررسی می‌شود
تسلیت رئیس دانشگاه شریف به روحانی
ایجاد مقاطع ارشد و دکتری رشته های معماری داخلی در دانشگاه آزاد همدان
همکاری‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران و استرالیا گسترش می یابد
لزوم پرداختن اعضای هیات علمی دانشگاهها به آموزش الکترونیک

یک نظر بگذارید

دسته‌ها

اين سايت را حمايت مي کنم