نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

جوانان بدانند تحقق آینده روشن منوط بر پایبندی به اخلاق است

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاددانشگاهی مشهد در مراسم جشن دانش آموختگی ۱۱۰ دانشجوی این موسسه خطاب به آنان، گفت: اگر شما جوانان می‌خواهید آینده‌ای روشن و مستحکم را رقم بزنید، به اخلاق و پایبندی به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

به گزارش سرویس«دانشگاهی» ایسنا – منطقه خراسان، جلال‎الدین صادقی در این مراسم اظهار کرد: یک واقعیت مهم این است که غرب در حالی به سوی تضعیف ارزش‌های انسانی حرکت می‌نماید که ما سال‌هاست در حال گام برداشتن به سوی تقویت و استحکام بخشی آنیم؛ مطمئنا هیچ‌کس به دنبال داشتن یک جامعه بی‌قانون نیست؛ ما به راستی انتخاب و ایجاد جامعه‌ای مکانیکی و قانونمند همانند غرب امروز، به معنای تحقیر روح انسان‌ها نخواهد بود؟ چنین واقعیت‌هایی در سراسر دنیای امروز قابل مشاهده است و روزبه‌روز، قابلیت یک زندگی غربی برای تبدیل شدن به مدلی برای همه جهانیان، در حال تضعیف است.

شاه کلید موفقیت در همه امور اخلاق است

وی تاکید کرد: برای دفاع از آرمان‌ها و ارزش‌های خویش نیازمند افرادی هستیم که از جان مایه بگذارند؛ امروزه غربی‌ها نیز به این نتیجه رسیده‌اند که شاه کلید موفقیت در همه امور اخلاق است و پیشرفت‌ها و دستاوردهای تکنولوژیک نمی‌تواند حقایق مربوط به فقر اخلاقی را کتمان نماید.

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاددانشگاهی مشهد با اشاره به اینکه اخلاق همان چیزی است که قرن‌ها در فرهنگ ما حضور داشته است، گفت: نکته قابل توجه این است که حال که جامعه جهانی روی به اخلاق مداری آورده است؛ ما نیز باید حافظ همان اخلاقی که قرن‌ها سرلوحه شعارهای ماست، باشیم.

اداره جامعه صرفا بر مبنای اصول و موازین قانونی به اسارت ارزش‌های اخلاقی می‌انجامد

صادقی، زندگی در جامعه‌ای فاقد قوانین هدفمند را یک فاجعه تمام عیار خواند و تصریح کرد: بی‌تردید در جامعه‌ای که همه چیز بر مبنای اصول و موازین قانونی تعریف گردد؛ مفاهیم انسانی رنگ خواهند باخت لذا در چنین جامعه‌ای، بسیاری از ظرفیت‌های انسانی شکوفا نخواهد شد و محیطی سرد و رسمی، حکم‌فرما خواهد بود که به اسارت ارزش‌های اخلاقی می‌انجامد و از دیدگاه من در این قرن پر فراز و نشیب، اتکای همه جانبه بر قانون برای شکل دهی به روابط، غیرممکن است.

وی ادامه داد: جوامع غربی، زندگی مردمان خویش را بر پایه موازین قانونی، بنیان نهاده‌اند و محدودیت‌های حقوق انسانی با اهرم قانون که بسیار نیز گسترده است، مشخص می‌گردد؛ در این نظام، افراد باید توانایی‌ها و مهارت‌های پیچیده و گسترده‌ای در استفاده، تفسیر و دستکاری از قانون داشته باشند، حتی اگر بهره‌گیری از این قوانین پیچیده مستلزم استفاده از خدمات یک کارشناس و یا وکیل باشد به عبارتی همه اختلافات براساس موازین و مفاد قانونی حل و فصل می‌گردد و این راهکار برای همه امور، راه حل نهایی است.

وی با بیان اینکه «در جوامع امروز غربی، نابرابری‌های موجود بر مبنای آزادی افراد در انتخاب خیر و شر سنجیده می‌گردد» خاطرنشان کرد: مثلا یک رهبر خودکامه با بهره‌گیری از پارلمان و مطبوعات و منتقدانی یک جانبه‌نگر، تداوم حکومت را ممکن می‌نماید و در این نظام، انسان‌های مستقل، صاحب نظر و اندیشمند، هیچ شانسی برای حضور در رده‌های بالای تصمیم گیری ندارند چراکه دموکراسی، دام‌ها و موانع زیادی را در راه ارتقای آنان، با عناوینی پر طمطراق، پهن نموده است؛ در غرب مدرن، راه برای نقد قدرت همواره باز بوده اما راه برای رسیدن به آن همواره در حال سخت‌تر شدن است به علاوه، شهروندان به انسان‌هایی بی‌دفاع تبدیل گردیده‌اند که راهی برای دفاع از حقوق فردی آنان وجود ندارد.

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاددانشگاهی مشهد افزود: در جوامع غربی، بیشترین حد آزادی برای رسانه‌ها وجود دارد اما آنان از این آزادی چگونه استفاده می‌کنند؟ در جامعه‌ای که مسوولیت پذیری اخلاقی در برابر اقداماتی نظیر سانسور حقایق و تحریف واقعیت ها بسیار اندک است، یک روزنامه نگار در برابر خوانندگان و تاریخ کشور خود، چه مسوولیت‌هایی را می‌پذیرد؟ در صورت گمراه نمودن افکار عمومی و دولت با ارائه اطلاعات نادرست و نتیجه‌گیری‌های غیردقیق، آیا آنان حاضر به اعتراف به اشتباهاتشان خواهند بود؟ هرگز، چراکه چنین کاری به فروش آن‌ها لطمه خواهد زد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

اعتراض جمعی از دانشجویان داروسازی به برخی تحولات در این رشته
کمبود نیروی متخصص پرستاری، از مشکلات دانشجویان علوم پزشکی تهران
ثبت نام متقاضیان ادامه تحصیل کارشناسی بدون آزمون دانشگاه آزاد
پردیس دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه ساخته می‌شود
انتصاب دبیرعلمی مسابقات مناظره دانشجویان
امشب،آخرین مهلت ثبت نام کنکور۹۴/کاهش ۱۶درصدی داوطلبان
مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین الملی دانشگاه پیام نور هستیم
اعلام نتایج آزمون جامع علوم پایه و پیش کاروزی دانشگاه آزاد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم