نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

جنتو، توزیعی متفاوت برای آدمهای متفاوت

جنتو، توزیعی متفاوت برای آدمهای متفاوت

یکی از مسایل بسیار مهم و دردسرساز در لینوکس تنوع بیش از حد درابزارهای آن است که با وجودی که می‌تواند مفید واقع شود به همان میزان می‌تواندگمراه‌ کننده باشد. از مهمترین موارد عینی این موضوع تنوع بیش از حد توزیع‌هایلینوکس است.

ممکن است عنوان این مقاله برای شما عجیب و اغراق‌آمیز به نظربیاید ولی احتمالا پس از خواندن کامل آن با این عنوان موافقت خواهید کرد. جنتو شایدیکی از اسرارآمیز ترین توزیع‌های لینوکس باشد که بسیاری از آن می‌ترسند و ترجیحمی‌‌دهند از یک توزیع ساده‌تر برای کارهای خود استفاده کنند. شاید بهترین کلمه برایتوصیف جنتو، ساده نباشد ولی بسیاری از مطالبی که در مورد سختی جنتو گفته می‌شوندبیشتر شایعات است تا واقعیت. اگر می‌خواهید بیشتر در این مورد بدانید این مقاله راتا آخر مطالعه کنید.
● تاریخچه: چرا یک توزیع دیگر؟
یکی از مسایل بسیار مهمو دردسرساز در لینوکس تنوع بیش از حد در ابزارهای آن است که با وجودی که می‌تواندمفید واقع شود به همان میزان می‌تواند گمراه‌ کننده باشد. از مهمترین موارد عینیاین موضوع تنوع بیش از حد توزیع‌های لینوکس است. گرچه ممکن است نکات مشترکی در میانبسیاری توزیع‌ها وجود داشته باشد ولی واقعیت این است که موارد مشترک بسیاری بینآنها وجود دارد به طوریکه می‌توان بسیاری از آنها را به عنوان توزیعهای والد وتوزیع بچه طبقه‌بندی کرد. اولین سوالی که ممکن است به ذهن هر کاربر لینوکس برسد ایناست که کدام توزیع؟ بعد از مدتی این سوال به سوال دیگری تغییر می‌یابد: چرا یکتوزیع دیگر؟
جنتو نیز از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین به بررسی نحوه ایجادجنتو می‌پردازیم. توزیع جنتو با هدفی نسبتا متفاوت از سایر توزیع‌ها ایجاد شد. بسیاری از توزیع‌ها سعی می‌کنند تا بهترین گزینه‌ها در هر زمینه‌ای را انتخاب کردهو به صورت آماده در اختیار کاربر بگذارند. به عنوان مثال بسیاری توزیع‌ها مبتنی بریک محیط کاربری خاص هستند مانند Gnome یا KDE و یا از سیستم بسته‌ خاصی مانند apt یا rpm استفاده می‌کنند در حالیکه جنتو مطلقا با چنین کاری مخالف است. یکی ازمعروفترین شعارهای این توزیع این است: It&#۰۳۹;s about choice. این فلسفه دقیقادر تمامی مراحل استفاده از جنتو مشاهده می‌شود.
هدف جنتو به وجود آوردن یک meta distro است. این عنوان به توزیع‌هایی اطلاق می‌شود که ابزار خاصی ندارند و تنهامجموعه‌ای از ابزارهای گوناگون را گرد هم می‌آورد. البته جنتو هم بعضی ابزارهای خاصخود را دارد ولی تعداد آنها بسیار کم است. اگر بخواهیم به طور گذرا اشاره‌ای به اینابزارها کنیم می‌توان از سیستم مدیریت بسته‌های ‌Portage، استفاده از تنظیمات خاصبرای زمان نصب بسته‌ها (USE flags)، فایلهای تنظمات آن، و از همه مهمتر استفاده ازکد منبع برای نصب، آن هم با تنظیمات و بهینه‌سازی‌های خاص مورد نظر کاربر نام برد. اگر کنجکاو هستید که این ابزارها چه فایده‌ای دارند باید کمی دیگر صبر کنید.
بهطور خلاصه فلسفه جنتو، ارائه توزیعی است که بتواند خود را با نیازهای کاربرانگوناگون هماهنگ کند. انتخاب حق کاربر است. البته ممکن است این انتخاب در بعضی مواردبیشتر مشکل‌ساز باشد ولی این در صورتی است که شما ندانید این توزیع را به چه دلیلیانتخاب کرده‌اید.
جنتو نام نوعی پنگوئن کوچک ساکن جزایر مالویناس است. نماداصلی این توزیع یک شکلک جالب است.نماد دیگر و بسیار محبوب این توزیع لری گاوه (Larry the cow) است. یک گاو نه چندان باهوش که از تنوع توزیعها خسته شده و پس ازمدتها به جنتو رسیده و به آن علاقه پیدا کرده است. شعار معروف دیگر جنتو این است: اگه تکون خورد کامپایلش کن (If it moves, compile it). این توزیع به دلیل تنوع درابزارها یکی از متنوع‌ترین طیفهای کاربران را دارد.
● قابلیت‌ها : به دنیایجنتو خوش آمدید
جنتو از نظر تنوع قابلیت‌ها یک توزیع منحصر بفرد است. بهتر استبعضی از این قابلیت‌ها را یک به یک بررسی کنیم. اولین قابلیت آن سیستم مدیریتبسته‌‌های بسیار قدرتمند آن یعنی Portage است. این سیستم با الهام از سیستم Ports که مورد استفاده در Free-BSD است ساخته شده و قلب جنتو به شمار می‌رود. این سیستماین قابلیت را دارد که تمامی بسته‌های مورد نیاز برای نصب یک برنامه خاص را مشخصکرده و آن‌ها را دریافت کرده و نصب کند. برتری اصلی آن به سیستم apt توانایی آنبرای کار کردن با هر نوع معماری رایانه است. به عنوان مثال اگر شما بخواهید یکبرنامه را بر روی دو رایانه از نوع x۸۶و x۸۶-۶۴نصب کنید نیاز به دو سری بسته deb و یا rpm خواهید داشت در حالیکه جنتو به دلیل استفاده از کد منبع تنها از یک سریبسته استفاده می‌کند. قابلیت دیگر جنتو استفاده از USE flags است. اینها متغیرهاییهستند که جنتو آنها را به کامپایلر مورد استفاده (در اکثر موارد GCC) انتقالمی‌دهد.
این متغیرها موضوعاتی مانند معماری تراشه مورد استفاده در رایانه، بعضیبهبودهای مورد نظر و … را به کامپایلر منتقل می‌کنند تا مورد توجه کامپایلر قراربگیرند. این موضوع باعث می‌شود جنتو از نظر سرعت بی‌نظیر باشد. به همین دلیل جنتویکی از بهترین گزینه‌ها برای سخت‌افزارهای قدیمی و با سرعت پایین است.
قابلیتدیگر جنتو استفاده آن از فایلهای تنظیمات خاص آن است. این فایلها باعث می‌شوندکاربر به راحتی بتواند تنظیمات مورد نظر خود را اعمال کند. به عنوان مثال شمامی‌توانید در فایل make.conf تمامی تنظیمات مورد نظر خود را قرار دهید تا هر بارناچار به تعیین کردن آنها نباشید. اینها تنظیماتی هستند که کامپایلر از آنهااستفاده می‌کند. به عنوان مثال برنامه محبوب amaroK را در نظر بگیرید. این برنامهبه صورت پیش‌فرض برنامه‌ای برای گوش دادن به موسیقی و یا رادیو است ولی در صورتی کهشما آن را با قابلیت پشتیبانی از موتور NMM کامپایل کنید حتی خواهید توانست بااستفاده از آن فیلم ببینید. یا به عنوان مثال پشتیبانی از UTF-۸باعث افت سرعتبسیار زیاد برنامه‌ها می‌شود، بنابراین در صورتیکه نیازی به آن نداشته باشید کافیاست پشتیبانی از آن را در فایل make.conf غیر فعال کنید. همانطور که در ابتدای کارنیز گفته شد انتخاب با شماست. فقط باید بدانید که چه می‌خواهید.
نکته قوت بسیاربزرگ دیگر جنتو جامعه کاربری آن است. احتمالا بسیاری از شما وصف نصب متنی و سختجنتو را شنیده‌اید. البته با آمدن نصاب گرافیکی این توزیع این امر تا حد زیادیبهبود پیدا کرده ولی روش نصب محبوب همچنان همان نصب متنی است. بنابراین می‌توان حدسزد که یک کاربر جنتو حداقل توانایی‌هایی بسیار بالاتر نسبت به یک کاربر توزیعیگرافیکی و پر از ابزار مانند SuSE دارد. البته لزوما اینگونه نیست ولی از نظر آماریقابل قبول است. کاربران جنتو اطلاعات بسیار وسیع و در عین حال عمیقی در موردابزارهای موجود در سیستم خود و نحوه ارتباط آنها دارند و البته این امر چندان همعجیب نیست. شما برای کار کردن، یا بهتر است بگوییم راحت کار کردن، با ابزارها بایدبا نحوه کار آنها آشنایی کامل داشته باشید. شاید یکی از سخت‌ترین بخشهای کار با هرابزار در جنتو تنظیم اولیه آن ابزار باشد ولی وقتی این کار انجام شد احتمالا خواهیددید که زحمتی که کشیدید ارزش نتیجه را داشته است.
اگر این حرف باعث ترس شما شدهباید بگوییم که خبرهای خوبی هم در این بین وجود دارند. جنتو از نظر مستندات یکی ازبهترین، و شاید حتی بتوان گفت بهترین توزیع موجود است. این مستندات، چه از نظر تنوعو دقت و چه به روز بودن، بی‌نظیر هستند. به عنوان مثال هنگامیکه شرکت Novell کدمنبع XGL را منتشر کرد حتی پیش از آنکه این کد در OpenSuSE به کار گرفته شودمستندات نصب آن در gentoo-wiki.org قرار گرفت. مثال‌های از این دست زیادند. اینمستندات بسیار دقیق هستند و هر شخصی با دانش متوسط می‌تواند تنها با یک بار روخوانیآنها، دستورات را به صورت کامل اجرا کند.
● نصیحت : جنتو برای چه کسانی مناسب وبرای چه کسانی نامناسب است؟
در صورتیکه شما کاربری متوسط و یا بهتر از متوسطهستید و علاقه زیادی دارید که بدانید چه در قلب سیستم شما می‌گذرد و از آن مهمتردوست دارید همه چیز در کنترل شما باشد جنتو می‌تواند توزیع ایده‌آل شما باشد. تسلطبه زبان انگلیسی هم نکته مهم دیگری است. گرچه این موضوع می‌تواند در یادگیری هرتوزیع دیگری نیز سرنوشت ساز باشد ولی همانگونه که گفته شد جنتو انبوهی از مستنداتدارد که شما برای کار خود به آنها نیاز دارید بنابراین عدم تسلط به زبان ممکن استمشکلات جدی برای شما ایجاد کند. اگر روحیه ماجراجویی ندارید هم بهتر است از خیرجنتو بگذرید چون تنها نتیجه احتمالی آن سردرد برای شما و همچنین افرادی خواهد بودکه پاسخگوی سوالات شما هستند. توصیه نهایی اینکه اگر تا به حال کاری را انجامنداده‌اید از جنتو برای یک کار حیاتی در آن زمینه استفاده نکنید چون ممکن است برایشما مشکل‌ساز شود. هر چیزی قیمتی دارد و قیمت استفاده از جنتو هم وقتی است که بایدبرای یادگیری صرف کنید ولی در عوض بعد از مدتی دیگر حاضر به تعویض توزیع نخواهیدشد.

 

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم