نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

جزئیات طرح همیار مشاور در دانشگاه شهیدبهشتی

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه شهیدبهشتی ضمن شرح جزئیات طرح همیارمشاور گفت: همیاران مشاور رابط مرکز مشاوره با دانشجویان هستند.

منصوره صادقی رئیس مرکز مشاوره دانشگاه شهید بهشتی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) درخصوص طرح همیارمشاور گفت: تیم مرکز مشاوره طبق طرحی که از سوی وزارت علوم باهدف ارتقای سلامت روان دانشجویان مطرح شد از مدتها قبل طرح ها و برنامه های زیادی دردست داشت.

وی تصریح کرد: باتوجه به اینکه جمعیت دانشجویی دانشگاه شهیدبهشتی بسیار زیاد است، باهمکاری معاونت دانشجویی با مرکز مشاوره توانستیم این طرح را در سطح دانشکده و خوابگاه اجراکنیم.

رئیس مرکز مشاوره بااشاره به اینکه طرح شبکه سلامت روان دانشگاه سطوح گوناگونی دارد، ‌گفت: سطح اول این طرح غیرتخصصی است با این حال بازهم تلاش کردیم دانشجویان ارشد و دکتری در رشته های مرتبط نظیر روان شناسی و مشاوره و روان شناسی بالینی که ویژگی های کلی را داراباشند جذب کنیم.

وی با اشاره به اینکه برای همیاران مشاور وظایفی باتوجه به نیازدانشجویان درنظر گرفته شده،‌ گفت: همیاران مشاور مشکلاتی نظیر افت تحصیلی و برنامه ریزی تحصیلی، مشکلات روان شناختی به دانشجویان کمک می کنند. درواقع همیاران مشاور رابط مرکز مشاوره با دانشجویان هستند که درصورت شناسایی مشکلات دانشجویان آنها را راهنمایی کرده و در مراحل بعدی از دانشجویان می خواهند که به مرکز مشاوره دانشگاه مراجعه کنند.

صادقی درخصوص ویژگی های موردنظر همیارمشاور، ‌اظهارکرد: در روند پذیرش اولویت با متقاضیانی است که دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری رشته روان شناسی یا مشاوره باشند. این افراد درزمینه های گوناگونی نظیر حل مسئله،‌ حوزه های ارتباطی-اجتماعی و مقابله با بحران آموزش می بینند. همچنین برخورداری از سلامت عمومی، ویژگی های شخصیتی و اخلاقی،‌ عملکرد تحصیلی موفق و اشتیاق و علاقه به این کار ازجمله ویژگی های موردنظر همیاران مشاوراست.

وی درهمین زمینه تصریح کرد: مرکز مشاوره از طریق مصاحبه توان علمی متقاضیان را می سنجد و در صورتی که این افراد ویژگی های مورنظر را داشته باشند آنها را پذیرش می کنیم.

صادقی ادامه داد: درمواردی که همیارمشاور ما از دانشجویان ارشد و دکتری نباشند ازطریق پشتیبان که وظیفه نظارت بر همیارمشاور را دارد و از سطح علمی بالاتری نسبت به همیاران مشاور برخوردار است،‌ بر فعالیت همیارمشاوران نظارت می کنیم.

وی درخصوص تعداد متقاضیان برای همیار مشاور گفت: طبق آمارها در آخرین فراخوان حدود ۲۰ دانجشوی دختر و ۱۰ دانشجوی پسر تاکنون ثبت نام کردند.

رئیس مرکز مشاوره بابیان اینکه بیشترین مشکلات دانشجویان و بحث ها در این زمینه حول خوابگاه ها می چرخد، افزود: بنابراین پوشش کامل خوابگاه ها هدف اول ماست این درحالی است که هنوز تمام خوابگاه ها را پوشش نداده ایم و سعی می کنیم تا انتهای سال در هر بلوک خوابگاه یک همیارمشاور حضورداشته باشد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی برتعداد همیارمشاور در هر خوابگاه،‌اظهارکرد: به طور متوسط در هر بلوک ۱ یا ۲ همیارمشاور حضور دارند.

صادقی درخصوص دیگر برنامه های مرکز مشاوره دانشگاه شهیدبشهتی اظهارکرد: طرح ارتباط خانواده و دانشگاه ازجمله طرح های اجرایی این مرکز بود که مورداستقبال زیادی قرارگرفت.

وی ادامه داد: یکی از فعالیت های زیرمجموعه این طرح اجرای پنل تخصصی بود که ضمن حضور متخصصان روان شناسی خانواده و خانواده های دانشجویان بومی،‌ خانواده ها مشکلات خود و سوألات را مطرح کردند و از سوی متخصصان راهنمایی شدند.

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه شهیدبهشتی با بیان اینکه فعال سازی مشاوره از طریق ایمیل و تلفن یکی دیگر از طرح های این مرکز است، افزود: اجرای این اقدامات و برنامه‌ها سبب شده که حساسیت دانشجویان درمورد مراجعه به مشاوره کاهش یابد و دانشجویان تمایل بیشتری برای طرح مشکلات خود با مرکز مشاوره داشته باشند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

احداث ۱۰ خوابگاه دانشجویی در دانشگاه‎های علوم پزشکی کشور
دانشگاه امروز محور و موتور محرک توسعه اجتماعی و سیاسی کشور است
لغو اعزام کاروان‌های دانشگاهیان عمره گزار تا دهم فروردین
اعزام کاروان دانشگاهیان به عتبات عالیات تا ۲۰ فروردین
نقش نفت در برنامه‌های توسعه‌ای کشور بررسی می‌شود
تسلیت رئیس دانشگاه شریف به روحانی
ایجاد مقاطع ارشد و دکتری رشته های معماری داخلی در دانشگاه آزاد همدان
همکاری‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران و استرالیا گسترش می یابد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم