نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

جذب ۳۳ هزار عضو هیات علمی در پنج سال اخیر

رییس هیات عالی جذب اعضای هیات علمی دانشگاه و موسسات پژوهشی وآموزشی کشور گفت: بر اساس مصوبه شورای انقلاب در پنج سال اخیر( ازسال ۸۶) ۳۳ هزار نفر جذب هییت علمی دانشگاه های کل کشور شده اند، اما در ۳۰ سال قبل از آن حدود ۳۲ هزار نفر اعضای هیات علمی داشته ایم که این جهش نشان دهنده مسیر ورود استعدادهای جوان کشور برای خدمت علمی به کشور را باز کرده ایم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کویر، “محمدعلی کی نژاد” در حاشیه دومین «همایش منطقه ای هیات های اجرایی جذب دانشگاه های جنوب کشور» در جمع خبرنگاران گفت: کل کشور را به ۱۱ منطقه تقسیم کرده ایم که بعضی مناطق شامل یک، دو و یا سه استان می شود که در هر منطقه بسته به تعداد دانشگاه ها و هیات های اجرایی جذبی صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه، منطقه جنوب کشور شامل کرمان و هرمزگان است افزود: اولین همایش این منطقه در سال ۱۳۸۸ در هرمزگان برگزار شد و امروز دومین همایش در کرمان برگزار شد که در این همایش هیات اجرایی جذب دانشگاه ها دولتی و غیر دولتی، پزشکی در این همایش شرکت می کنند.

رییس هیات عالی جذب اعضای هیات علمی دانشگاه و موسسات پژوهشی و آموزشی کشوربا بیان اینکه، دانشگاه های استان کرمان و هرمزگان پراکندگی بیشتری دارند ادامه داد: در این هیات های جذب به بررسی مشکلات مناطق می پردازد و تجربیات دانشگاه ها را در اختیار دانشگاه های نوپا قرار می دهند.

عضو شورای انقلاب فرهنگی با بیان اهداف این همایش تصریح کرد: انتخاب سازو کار واحد در هیات اجرایی جذب؛ وحدت رویه؛ نظارت مستمر و اجرای صحیح ضوابط و مقررات جذب که توسط هیات های عالی جذب و یا هیات مرکز وزارت علوم و وزارت بهداشت ابلاغ می شود. در این جلسات نکات و مشکلات مطرح شده را جمع بندی و پاسخ داده می شود.

وی با اشاره به دستاوردها اظهار کرد: دانشگاه شهید باهنر کرمان و علوم پزشکی از رشد خوبی برخوردار بوده اند. از لحاظ ضوابط، تعداد هیات علمی، تحقیقات و رفع نیازی که برای کشور انجام می دهند؛ جزء دانشگاه های خوب کشور می باشند.

رییس هیات عالی جذب اعضای هییت علمی دانشگاه و موسسات پژوهشی و آموزشی کشور تاکید کرد: بودجه از مهمترین مشکلات مطرح شده در این همایش بوده است و همچنین تغییر ساختار اداری کشور از سنتی به روش های فناوری نو (الکترونیکی) است. که این سیستم باعث سرعت بخشیدن به کارها را می دهد. که در این راستا به یک بازنگری ساختاری نیاز داریم.

وی ادامه داد: هماهنگی هایی که دانشگاه های استان با یکدیگر انجام دهند و استفاده از یکدیگر، با این تعامل دیگر با کمبود متخصص روبرو نخواهند شد. همچنین در خصوص تحقیقات این تعامل کارساز خواهد بود.

عضو شورای انقلاب فرهنگی اظهار کرد: تمامی فرایند جذب توسط ۷ نفر از اعضای علمی دانشگاه که متشکل از رییس دانشگاه، رییس نهاد، ۳ الی ۵ نفر از اعضای هیات علمی مورد قبول آن دانشگاه فعالیت جذب هیات علمی با دارا بودن تمام اختیاراتی که در وزارت علوم و وزارت بهداشت دارند صورت می پذیرد.

کی نژاد با اشاره به آمارها گفت: بر اساس مصوبه شورای انقلاب در پنج سال اخیر(ازسال ۸۶) ۳۳ هزار نفر جذب هیات علمی دانشگاه های کل کشور شده اند، اما در ۳۰ سال قبل ازآن حدود ۳۲ هزار نفر اعضای هیات علمی داشته ایم. این جهش نشان دهنده مسیر ورود استعدادهای جوان کشور برای خدمت علمی به کشور را باز کرده ایم.

وی افزود: این افراد نیازهای علمی دانشگاه ها را برطرف و نیاز (صنعت، فناوری جدید و …) کشور که در آستانه جهش علمی واقعی توسط این نیروها است. با این جذب ها رشد دانشگاه ها و درجه بندی جایگاه برتری پیدا می کنند. همچنین از خروج نخبگان جلوگیری می شود.

رییس هیات عالی جذب اعضای هیات علمی دانشگاه و موسسات پژوهشی و آموزشی کشور با بیان اینکه، یکی از مهمترین اهداف اسلامی شدن دانشگاه ها است تاکید کرد: اساتید بر اساس صلاحیت های علمی و دینی انتخاب می شوند تا دانشگاه ها به سمت آرمانی که در طراحی دانشگاه اسلامی در نظام شده است را فراهم کند.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم