نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

جذب بیش از ۱۲ هزار دانشجو در موسسه علمی کاربردی فرهنگ و هنر

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر اعلام کرد: پییش‌بینی می‌شود در مجموع بیش از ۱۲ هزار دانشجو در بهمن‌ماه جذب این موسسه شوند.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر شاه‌آبادی در نشست خبری امروز گفت: مراکز آموزش علمی کاربردی فرهنگ و هنر، ماموریت ویژه‌ای برای ارتقای سطح فرهنگی کشور دارند و تلاش می‌کنند به عنوان بازوان وزارت فرهنگ و ارشاد، مشاغل حوزه فرهنگی را پوشش دهند.

وی در توضیح تفاوت مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر با سایر دانشگاه‌ها بیان کرد: موسسه علمی کاربردی، شغل‌های حوزه فرهنگ و هنر را در جامعه شناسایی کرده است و برای آنها دوره آموزشی و کارورزی مورد نیاز را پیش‌بینی می‌کند. یعنی دقیقا مسیر معکوس دانشگاه‌های نظری را در پیش دارد. چنانچه در دانشگاه‌ها مجموعه‌ای از علوم وجود دارد و افراد برای علوم پذیرش شده و بعد وارد بازار کار می‌شوند.

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر همچنین بیان کرد: برخی از رشته‌هایی که در دانشگاه علمی کاربردی فرهنگ و هنر وجود دارد، در سایر دانشگاه‌ها به چشم نمی‌خورد. ممکن است رشته خبرنگاری در برخی دانشگاه‌ها وجود داشته باشد اما رشته خبرنگاری ورزشی سیاسی، اقتصادی، و قرآنی مخصوص این موسسه هستند.

وی تصریح کرد:رشته‌هایی مانند بدل‌کاری، نورپردازی، و گویندگی به عنوان رشته‌های مستقل در موسسه علمی کاربردی فرهنگ و هنر تدریس می‌شوند که این رشته‌ها دائمی نبوده و با توجه به نیاز بازار کار، کم یا زیاد می‌شوند.

مشاور وزیر ارشاد اعلام کرد: در حال حاضر مجموعا ۱۸۰ رشته کاردانی و کارشناسی ارشد را در سراسر کشور تصویب کرده‌ایم. همچنین بیش از ۹۷ مرکز علمی کاربردی در تهران و ۱۹ استان به اجرای حوزه علمی کاربردی مشغول هستند.

شاه‌آبادی از جمله سیاست‌های ابلاغی وزارت ارشاد را گسترش مراکز علمی کاربردی تمام استان‌ها تا پایان دولت یازدهم اعلام کرد و افزود: در حال حاضر مراکز علمی و کاربردی در چهار استان زنجان، آذربایجان شرقی، فارس و خوزستان در آستانه راه‌اندازی هستند. همچنین ۸۹ هزار دانشجو در سراسر کشور مشغول به تحصیل هستند.

وی با اشاره به پذیرش این دانشجویان در نیم سال ۹۳ – ۹۴ توضیح داد: در مقطع کاردانی ۵۱ رشته پذیرش خواهیم داشت که سایت سنجش هم‌اکنون برای این مقطع باز است و ۶۱ مرکز فرهنگ و هنر به همراه ۱۵ مرکز حج و زیارت پذیرش را عهده‌دار هستند.

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر ادامه داد: همچنین ثبت‌نام کارشناسی ناپیوسته از روز سه‌شنبه در سایت سازمان سنجش آغاز می‌شود و ۵۹ رشته را در این مقطع ارائه داده‌ایم.

شاه‌آبادی پیش‌بینی کرد که در مجموع بیش از ۱۲ هزار دانشجو جذب موسسه علمی کاربردی فرهنگ و هنر می‌شود.

مشاور وزیر ارشاد با بیان اینکه بسیاری از دانشگاه‌ها در حال حاضر با کمبود پذیرش روبه‌رو هستند، اظهار کرد: این افت جمعیت، در حوزه مراکز فرهنگ و هنر وارد نشده و تاکنون تفاوت فارغ‌التحصیلان ما به نسبت ورودی‌های جدید با تراز مثبت روبه‌رو بوده است.

وی تصریح کرد: حدود ۲۱ هزار دانشجو در مهرماه وارد موسسه شده‌اند و کل فارغ‌التحصیلان در همین ترم ۱۸ هزار ۷۵۶ نفر بوده‌اند که این نشان‌دهنده اقبال مردم نسبت به مراکز علمی کاربردی فرهنگ و هنر است.

شاه‌آبادی مهارت‌ورز بودن این مجموعه را یکی از دلایل استقبال مردم دانست و تشریح کرد: دانشجویان بیش از اینکه به مفاهیم نظری نیازمند باشند باید احساس کنند که توانایی و مهارت کسب کردند و این نیاز در مجموعه علمی کاربردی فرهنگ و هنر پاسخ داده می‌شود.

رییس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی فرهنگ و هنر ادامه داد: همچنین شغل محوری ویژگی‌ بارز رشته‌های علمی کاربردی است و دانشجویان در این رشته، فاصله خودشان را با شغل‌ها، فاصله کمتری می‌بینند. آمار نشان می‌دهد بیش از ۷۰ درصد فارغ‌التحصیلان موسسه علمی کاربردی اکنون شاغل هستند.

وی همچنین درباره پذیرش بهمن‌ماه گفت: در پذیرش این دوره، به ظرفیت شاغلان توجه ویژه‌ای شده و شرایط بهتری برای آنها در نظر گرفته شده است.

شاه‌آبادی همچنین در پاسخ به خبرنگار ایسنا درباره بودجه این موسسه گفت: بار اصلی بودجه روی دوش دانشجویان است و آنها ۱۵ درصد از شهریه را به دانشگاه جامع می‌دهند و موسسه باید بخشی از درآمد خود را از همین ۱۵ درصد تامین کند همچنین درباره بودجه سال آینده ردیف مشخصی را شاهد نیستیم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

بهره برداری از ساختمان جدید دانشکده پزشکی تا سه سال آینده
پورتال جذب هیات علمی دانشگاه تهران مستقل عمل نمی کند
اعتراض شورای اسلامی شدن دانشگاه ها به دخالت مراجع غیر دانشگاهی
دولت تاکنون مصوبه‌ای در خصوص اراضی دانشگاه شیراز نداشته است
ساخت ۱۰ خوابگاه مطلوب و استاندارد در سال آینده/ تدوین دانشنامه برخطر سلامت
پیام تسلیت وزیرعلوم به رئیس جمهور
رتبه‌بندی دانشگاه‌های مشهور جهان در ۲۰۱۵
امسال ۱۲۰۰ برنامه فرهنگی در دانشگاه پیام‌نور لرستان برگزار شد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم