نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

جای خالی ورزش همگانی در دانشگاه‌ها

چندی پیش ، آماری توسط سرپرست دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان درمورد سلامت جسمی و میزان بیماری دانشجویان اعلام شد. اعداد و ارقامی که در میان مشکلات و موضوعات مختلف دانشجویی همچون وام شهریه و خوابگاه و … به چشم نیامدند.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری ایسنا، براساس نتایج بررسی کارنامه سلامت دانشجویان در سال تحصیلی ۹۲_۹۱ ، حدود ۸ درصد دانشجویان مذکر و ۹٫۵ درصد دانشجویان مونث مبتلا به خستگی مزمن، ۶٫۳ درصد دانشجویان مذکر و ۸٫۳ درصد دانشجویان مونث مبتلا به ناراحتی گوارشی، ۶٫۷ درصد دانشجویان مذکر و ۱۰٫۸ درصد دانشجویان مونث مبتلا به سردردهای دوره‌ای هستند.

دردهای اسکلتی، عضلانی و کم خونی از بیماریهایی هستند که میزان مبتلایان دانشجویان دختر در آنها بیشتر است. براساس این آمار، ۶٫۶ درصد دانشجویان دچار فشار خون هستند.

بدیهی است اگر تدبیری برای جلوگیری از ابتلای تعداد بیشتری از دانشجویان به بیماری‌های مختلف اتخاذ نشود، آمارهای ذکر شده افزایش پیدا خواهد و با توجه به اینکه قشر وسیعی از جامعه را دانشجویان تشکیل داده و آینده کشور توسط همین دانشجویان ساخته خواهد شد افزایش این آمارها تبعات خوبی را نه تنها برای دانشجویان و خانواده‌هایشان بلکه برای جامعه هم نخواهد داشت.

باید توجه کرد ارتقای سلامت و کاهش آمار بیماری‌ها، به المان‌های مختلفی بستگی دارد که یکی از این المان‌ها که در سلامت جسم و روح دانشجویان تاثیر مستقیمی دارد، ورزش است. شاید به همین دلیل است که مسئولان دائما درمورد ورزش نکردن دانشجویان ابراز نگرانی می‌کنند. سوالی که باید به آن توجه کرد این است که اگر شرایط ورزش کردن برای دانشجویان فراهم بود، باز هم این نگرانی وجود داشت؟

دلایل ورزش نکردن دانشجویان از زبان خودشان

خبرنگار ایسنا، در یک گزارش میدانی به میان دانشجویان دانشگاه‌های مختلف رفته و دلیل ورزش نکردن آن‌ها را جویا شده است.

یک دانشجوی ارتباطات دانشگاه علامه کمبود وقت را دلیل اصلی ورزش نکردن خود بیان کرد و گفت: من مایل به ورزش کردن هستم اما با اینکه شاغل نیستم، فرصت رفتن به کلاس‌های ورزشی را ندارم.

وی درمورد دلایل کمبود وقت اظهار کرد: یکی از دلایل کمبود وقت، برنامه ریزی نامناسب دانشگاه است. گاهی من باید برای دو کلاس یک روز کامل را در دانشگاه بمانم. اگر دانشگاه همانطور که مجهز به کتابخانه است، دارای وسایل و سالن‌های مجهز ورزشی بود می‌توان ساعات خالی بین کلاس‌ها را صرف ورزش کردن کنم.

دانشجوی دیگری از همین دانشگاه از وجود سالن‌های ورزشی در دانشگاه استقبال کرد و گفت: من به ورزش کردن علاقه‌مند هستم و وقت آن را هم دارم، اما گاهی به دلیل هزینه بالای آن از ورزش کردن منصرف می‌شوم. برای مثال به جای اینکه دو بار در هفته به استخر بروم، هر ۱۰ روز یکبار می‌روم، این درحالی است که اگر استخر در دانشگاه وجود داشت، هزینه استفاده از آن برای دانشجویان کم‌تر بود. این امر در مورد تجهیزات دیگر هم صدق می‌کند.

دانشگاه ما حتی حیاط هم ندارد چه برسد به سالن و وسایل ورزشی!

یک دانشجوی حسابداری دانشگاه علوم اقتصادی با انتقاد از نبود فضای باز در دانشگاه گفت: دانشگاه ما حتی حیاط هم ندارد چه برسد به سالن و وسایل ورزشی! من خودم به یک سری ورزش‌های خاص مانند شنا علاقه دارم که اگر امکان دسترسی به آن‌ها در دانشگاه وجود داشت حتما استقبال می‌کردم.

دانشجوی حقوق دانشگاه تهران دراین مورد اظهار کرد: من اکنون ترم ۶ هستم و تا قبل از این با وجود اینکه از نظر خستگی تحت فشار بودم سعی می‌کردم حتی در ساعات پایانی روز به سالن‌های ورزشی رفته و ورزش کنم، اما با رفتن به ترم‌های بالاتر و فشرده تر شدن برنامه کلاس‌ها و سنگین‌تر شدن دروس، دیگر توان و وقتی برای باشگاه رفتن ندارم.

وی ادامه داد: مسلما اگر دانشگاه به وسایل و سالن‌های ورزشی مجهز بود حتما از آن‌ها استفاده می‌کردم زیرا ورزش کردن به من روحیه و انر‌ژی می‌دهد.

رابطه تنگاتنگ ورزش و سلامت جسم و روح دانشجویان

این در حالی است که دکتر یعقوبی رییس مرکز مشاوره سازمان امور دانشجویان وزارت علوم به تحقیقات انجام شده درمورد رابطه بین سلامت جسم و روح و ورزش اشاره و بیان کرد: بر اساس تحقیقات انجام شده در سراسر دنیا ثابت شده است که ورزش و انجام فعالیت‌های بدنی موجب شادی و نشاط دانشجویان شده و زمینه اضطراب، افسردگی و اختلالات روانی را از بین می‌برد.

وی با تاکید بر اینکه تقویت امکانات و تجهیزات ورزشی و تربیت بدنی دانشگاه‌ها ضرورت دارد، ادامه داد: تعامل خوبی بین دفتر مشاوره وسلامت و دفتر تربیت بدنی وزارت علوم بوده و هر دو بخش به صورت هم افزا تلاش می‌کنند زمینه نشاط و شادی دانشجویان را فراهم کنند. زیرا رابطه تنگاتنگی بین ورزش و سلامت جسم و روح دانشجویان وجود دارد.

امکانات ورزشی دانشگاه‌ها چه وضعیتی دارند؟

با توجه به اهمیت ورزش در سلامت روحی و جسمی دانشجویان و علاقه دانشجویان به امر ورزش این سوال مطرح می‌شود که چرا امکانات ورزشی موجود در دانشگاه‌ها پاسخگوی نیاز دانشجویان نیست؟

دکتر محمد پورکیانی مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مورد امکانات ورزشی دانشگاه‌ها گفت: امکانات ورزشی دانشگاه‌های بزرگ و دانشگاه جامع در هر استان نسبتا خوب است. اما با توجه به پذیرش بیش از حد دانشجویان در دانشگاه‌ها، بهره‌گیری از این فضاها با مشکل مواجه شده است.

محمد پورکیانی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با تاکید بر اینکه رشد مراکز آموزش عالی در چند سال گذشته متناسب نبوده است، گفت: هنگامی که قصد تاسیس یک آموزش عالی وجود دارد باید همه امکانات آن بررسی شود، اما در چند سال اخیر امکانات ورزشی هیچ‌کدام از موسسات تاسیس شده بررسی نشده است.

وی با بیان اینکه از فضاهای ورزشی موجود در دانشگاه‌ها برای دو بخش استفاده می‌شود، توضیح داد: بخش اول مربوط به فعالیت‌های آموزشی و کلاس‌های تخصصی (تربیت‌بدنی عمومی، واحد یک و واحد ۲) و بخش دیگر که بخش فوق‌برنامه است به تمرین تیم‌ها، استفاده کارکنان، اعضای هیات علمی و سایر دانشجویان در اوقات فراغت اختصاص دارد.

وی با بیان اینکه تعداد بالای تقاضاها برای فضاهای ورزشی مشکل به وجود می‌آورد،گفت: فضاهای ورزشی از ساعت ۸ صبح تا ۴ الی ۵ عصر در اختیار بخش آموزشی دانشگاه است و بعد از آن هم این فضاها به تمرین تیم‌های ورزشی دانشگاه اختصاص دارد. به همین دلیل فضاها کفاف دانشجویان دیگر برای پر کردن اوقات فراغت را نمی‌دهد و این طبیعی است که امکان دسترسی دانشجویان به فضاهای ورزشی دانشگاه در همه ساعات روز امکان‌پذیر نباشد.

پورکیانی با تاکید بر اینکه سرانه ورزشی در دانشگاه‌ها متناسب با تعداد دانشجویان نیست، اظهار کرد: از آنجایی که تعداد دانشجویان دختر نسبت به دانشجویان پسر بیشتر است و دانشجویان دختر امکان استفاده از فضاهای سرباز را ندارند، سرانه ورزشی فضاهای سرپوشیده برای هر دانشجو پایین‌تر از سرانه ورزشی فضاهای سرباز است.

وی با اشاره به آمار موجود در زمینه امکانات و سرانه فضاهای ورزشی گفت: به طور کلی ۱۱۵ دانشگاه و موسسات آموزش عالی وجود دارد که این آمار به دست آمده از ۶۰ دانشگاه بزرگ کشور است. طبق آمار ارائه شده در این ۶۰ دانشگاه ۲۴ استخر، ۴۸ زمین فوتبال چمن طبیعی، ۲۵۱ باب سالن آموزشی، ۱۰۷ سالن استاندارد موجود است.

مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم ادامه داد: سرانه ورزشی هر دانشجو در بخش سرپوشیده چند منظوره ۰٫۶۱ متر مربع سرانه ورزشی روباز، ۲٫۶ سرانه ورزشی فضاهای سرپوشیده سالن‌های متمرکز (رشته‌هایی مانند والیبال، تکواندو و…) ۰٫۱۷ متر مربع است. یعنی به طور کلی جمع فضاهای سرپوشیده چند منظوره و فضاهای سرپوشیده متمرکز، ۰٫۷۸ متر مربع است در حالی که طبق استانداردهای مشخص شده، این سرانه باید دو الی سه مترو نیم باشد.

تدوین تفاهم نامه بین وزارت علوم و وزارت ورزش و جوانان

پورکیانی در ادامه با تاکید بر اینکه تجهیز دانشگاه‌ها به امکانات ورزشی نیاز به بودجه دارد، گفت: تجهیز دانشگاه‌ها به امکاناتی مانند ساخت و نگهداری استخر و… بسیار هزینه‌بر است به همین دلیل سعی در ایجاد هم‌افزایی بین مراکز آموزش عالی و امکان‌پذیری بهره‌گیری دانشجویان از فضاهای ورزشی مربوط به وزارت ورزش و جوانان در شهرداری‌ها هستیم.

وی در این مورد توضیح داد: اگر چنین امری محقق شود، دانشگاه‌ها می‌توانند از امکانات یکدیگر و امکانات شهرداری‌ها استفاده کنند. البته این کار به صورت غیررسمی در برخی از دانشگاه‌ها انجام می‌شود اما در حال حاضر تدوین تفاهم‌نامه‌ای با وزارت ورزش و جوانان درحال انجام است تا دانشجویان از امکانات و تجهیزات وزارت ورزش و جوانان و شهرداری‌ها بهره بگیرند.

همکاری سه نهاد برای در دسترسی بیشتر دانشجویان به امکانات ورزشی

مدیر کل تربیت بدنی وزارت علوم، از توافق شفاهی با شورای شهر تهران در زمینه تجهیز خوابگاه‌های دانشجویی به امکانات ورزشی خبر داد و افزود: در حال تهیه آماری از خوابگاه‌ها هستیم تا خوابگاه‌هایی که مالکیت آنها با خود دانشگاه است با کمک سه نهاد سازمان ورزش شهرداری تهران، وزارت علوم و دانشگاه‌ها مجهز به امکانات ورزشی شود.

پورکیانی تاکید کرد: این امر در سایر شهرها هم در حال انجام است. در حال حاضر نامه‌ای به وزارت کشور فرستاده و در آن درخواست کردیم در خوابگاه‌های دانشگاه‌های سایر شهرها و استان‌های کشور تجهیز امکانات ورزشی صورت بگیرد.

برنامه‌ای برای تجهیز دانشگاه‌ها به ست‌های ورزشی نداریم

وی در ادامه در مورد برنامه وزارت علوم برای بهره‌گیری از ست‌های ورزشی موجود در پارک‌های سراسر شهر در دانشگاه‌ها اظهار کرد: طبق آماری که از سوی شهرداری اعلام شده است، ست‌های ورزشی موجود در پارک‌ها مورد استقبال مردم قرار نگرفته است. ما الگوهایی را از کشورهای دیگر گرفته و بدون بحث‌های کارشناسی مناسب در کشور خود پیاده می‌کنیم.

مدیرکل امور ورزش دانشجویان وزارت علوم ادامه داد: استفاده از این ست‌ها نیاز به راهنمایی مربی دارد، زیرا استفاده از آنها برای هر سن، جنس، قوه بدنی و… متفاوت است و از آنجایی که ما معتقدیم باید از تجهیزاتی در دانشگاه استفاده شود که در وهله اول تندرستی و سلامت را برای دانشجویان به ارمغان بیاورد، استفاده از این ست‌ها را جایز نمی‌دانیم.

در پایان باید گفت هرچند امکانات ورزشی دانشگاه‌ها آنچنان که انتظار می‌رود مطلوب نبوده و مشکلاتی در این زمینه وجود دارد، اما باید دید اگر همه دانشگاه‌ها به امکانات ورزشی مطلوب مجهز بود، دانشجویان واقعا از این امکانات بهره می‌بردند؟

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم