نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

جاماندن تیم رباتیک دانشگاه فردوسی از مسابقات برزیل به خاطر کمبود بودجه

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد درباره چرایی عدم اعزام تیم رباتیک دانشگاه به مسابقات برزیل گفت: رقم پیشنهادی دانشجویان برای شرکت در این دوره از مسابقات بسیار زیاد بود و ما نمی‌توانستیم آن را تامین کنیم.

دکتر سیدمحمد کافی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، با اشاره به برخی شکایت‌های دانشجویان از کارشناسان و کارکنان و نیز عدم توجه آن‌ها به تغییر فضای مدیریتی دانشگاه، تصریح کرد: باید توجه داشت که بدنه کارشناسی و کارمندی دانشگاه فردوسی تغییرپذیر نبوده و این افراد مهره‌های اصلی اداره دانشگاه هستند.

کافی گفت: با این حال ممکن است برخی از این افراد به هر دلیلی با رویکردها و سیاست‌های جدید دانشگاه منطبق نشده باشد؛ باید توجه داشت، این یک دوره گذار است و طول خواهد کشید که فردی رویه کاری را که سال‌ها با آن فعالیت کرده، بخواهد عوض کند.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید بر اینکه تحت هر شرایطی حق با دانشجو خواهد بود، تصریح کرد: با این حال ممکن است برخی از کارکنان این مساله را به راحتی نپذیرند اما مطمئنا با گذر زمان خط مشی کارکنان تغییر خواهد کرد؛ ما این مساله را قبول داریم که شاید نارسایی‌های در اداره امور وجود داشته باشد که حل آن زمان‌بر است.

وی ادامه داد: در حقیقت دانشگاه فردوسی تاکنون استادی نداشته که به خاطر مسائل سیاسی از دانشگاه اخراج شده باشد؛ تعدادی اندکی استاد بازنشسته بوده‌اند که دانشگاه در دوره قبل می‌توانست در حق آن‌ها ارفاق کند، اما نکرده و ما در دوره جدید سعی کردیم این ارفاق شامل حال این افراد شود.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در بخش دیگری از این گفت‌وگو در خصوص سیاست‌های دانشگاه فردوسی برای برخورد با بورسیه‌های غیرقانونی به ایسنا گفت: دانشگاه فردوسی قطعا قصد ورود به این حوزه را ندارد؛ در حال حاضر رویکرد ما این است که از مقطع استخدام دانشجوی بورسیه عبور کنیم.

وی اضافه کرد: دانشگاه فردوسی آنقدر اعتبار دارد که از دانش‌آموختگان داخل برای اعضای هیات‌های علمی استخدام کند و ما چون فعلا نمی‌خواهیم دانشجویی را بورسیه کنیم، وارد این مساله نخواهیم شد چرا که این یک بحث وزارتخانه‌ایست.

ظرفیت‌های پذیرش دانشجو باید واقعی شود

کافی همچنین در مورد علل کم شدن ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه فردوسی تصریح کرد: اگر منظور ما از واقعی کردن ظرفیت پذیرش، ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا باشد، دانشگاه فردوسی نمی‌تواند چنین کاری را انجام دهد؛ در حقیقت این در اختیار ما نیست که بتوانیم چنین تعادلی ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: این مساله در دانشگاه‌های علوم پزشکی متفاوت است چراکه کنترل وزارت بهداشت در پذیرش دانشجو و تعیین ظرفیت بالاست اما در وزارت علوم، تعداد موسسات آموزش عالی به قدری زیاد است که اگر دانشگاه فردوسی در یک رشته خاص تحصیلی دانشجویی پذیرش نکند، باز هم تعداد دانش آموختگان بیش از نیاز بازار خواهد بود.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد تاکید کرد: اقدامی که در این خصوص ما انجام خواهیم داد، این است که دانش‌آموختگان ما با کیفیت از دانشگاه فارغ‌التحصیل شوند و ما نیز متناسب با امکانات خودمان پذیرش خواهیم کرد.

کافی تصریح کرد: درحقیقت در این حوزه آمار برای ما مهم نیست و دانش‌آموخته دانشگاه فردوسی باید معرف کیفیت باشد و دانشجوی کارآفرین و برخوردار از سطح علمی بالا مدنظر ما خواهد بود.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در بخش بعدی این نشست با اشاره به رویکرد فرهنگی دانشگاه فردوسی در دوره جدید مدیریتی اظهار کرد: اعتقاد ما این است که دانشجویان وارد شده به دانشگاه باید برای ایفای نقش در جامعه خود را آماده کنند؛ در واقع یک دانشجو باید راهکارها و هنرهای زیادی آموخته باشد تا بتواند در آینده به عنوان فردی موثر مطرح شود.

وی اضافه کرد: هدف ما این نیست که تنها یک دانش‌آموخته از نظر علمی تحویل جامعه دهیم؛ سعی ما این است که فردی شجاع، جسور‌ و وطن‌پرست در فضای دانشگاه تربیت شود که در کنار احترام به موازین دینی و اسلامی، از اعتراض به مسائلی که مورد انتقاد است، هراسی نداشته باشد.

کافی با ابراز تاسف از هزینه‌های انتقاد در فضای دانشجویی در دوره‌های گذشته، تصریح کرد: متاسفانه هزینه انتقاد و اعتراض در دانشگاه‌ها به قدری بالا بود که کسی رغبت نمی‌کرد به سمت آن رود.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید بر لزوم توجه به هنر، به عنوان یکی دیگر از رویکردهای فرهنگی دانشگاه فردوسی مشهد در دوره جدید گفت: باید توجه داشت که هنر بخشی جدی از زندگی بوده و افراد هنرمند از شخصیتی متعادل برخوردارند؛ ما به دنبال این هستیم که در دانشگاه فضایی را ایجاد کنیم که افرادعلاقه‌مند بتوانند به هنر بپردازند و یا حداقل بستر برای ارایه هنر ناب در آن فراهم شود.

کافی در بخش بعدی سخنان خود در خصوص رویکرد مدیریت این دانشگاه برای حفظ استقلال آن، خاطر نشان کرد: من پیش از ریاست دانشگاه فردوسی ۵ سال تجربه اداره معاونت دانشجویی و فرهنگی آن را برعهده داشتم و تقریبا با شرایط دانشگاه برای حفظ استقلال آن آشنا هستم.

وی افزود: ما ضمن احترام به نهادهای بیرون از دانشگاه که هر کدام از اهمیت خود برخوردارند، اعلام می‌کنیم که دانشگاه سیستم منحصر به فرد خود را در مدیریت این نهاد به کار خواهد گرفت.

در مدیریت دانشگاه فردوسی وام‌دار هیچ کسی نیستم

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به نهادهای مختلف انضباطی و نظارتی در دانشگاه، تاکید کرد: دانشگاه برای کلیه فعالیت‌های فرهنگی خود هیات منصفه داشته و از نهادی به عنوان دادگاه نیز در این خصوص برخوردار است؛ در حوزه دانشجویی اگر تخلفی صورت گیرد، کمیته انضباطی به مسائل رسیدگی می‌کند و اگر در حوزه اساتید دانشگاه نیز مسئله‌ای باشد، هیات انتظامی آن را بررسی خواهد کرد.

کافی تصریح کرد: نوع مجازات در داخل دانشگاه با بیرون از آن متفاوت است؛ در حقیقت، هدف ما اصلاح اشتباه افراد بوده تا تکرار آن در جامعه رخ ندهد.

وی با بیان اینکه «در مدیریت دانشگاه فردوسی وام‌دار هیچ کسی نیستم» گفت: مادامی که استقلال دانشگاه برقرار باشد، من نیز در این مسئولیت خواهم بود اما زمانی که احساس کنم از بیرون دانشگاه مسائل به من دیکته می‌شود، دیگر اداره نهاد را عهده ‌دار نخواهم بود.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: تمام تلاش ما این است که ضمن رعایت احترام و نقش سایر نهادها استقلال دانشگاه حفظ شود.

کافی خاطرنشان کرد: البته باید به این واقعیت نیز اذعان کرد که برخی از نهادها دفاتری در دانشگاه به عنوان نماینده دارند؛ به عنوان مثال رسالت بسیج دانشجویی کاملا فرهنگی بوده و انتظار ما این است که این نهاد در دانشگاه پیگیر اقدامات علمی و فرهنگی باشد.

وی افزود: قطعا روی استقلال دانشگاه پافشاری می‌کنیم و تاکنون نیز تحت فشار هیچ نهادی نبوده‌ایم.

پیگیر راه‌اندازی انجمن صنفی دانشجویان هستیم

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در پاسخ به این سوال که «وضعیت انجمن صنفی دانشگاه فردوسی مشهد تا چه زمانی بلاتکلیف خواهد ماند» تصریح کرد: در آیین‌نامه اولیه شوراهای صنفی دانشگاه‌ها تغییراتی ایجاد شده است؛ در حال حاضر نیز پیگیر این هستیم که این آیین نامه مجددا تصویب شود؛ این اتفاقات به زودی رخ خواهد داد.

کافی با بیان اینکه «تلاش ما راه‌اندازی هر چه سریعتر شورای صنفی دانشگاه فردوسی است» یادآور شد: آئین‌نامه مربوط به شورای کنونی بسیار کمرنگ و کم خاصیت است، لذا تلاش ما بازگشت به آئین‌نامه پیشین به همراه اصلاحات آن خواهد بود.

وی بیان کرد: با این حال در گذشته بین فعالیت‌های شورای صنفی و سایر تشکل‌های دانشجویی اصطکاک و برخوردهایی وجود داشت، اما باید توجه کرد که فعالیت‌های صنفی تعریف منحصر به فرد خود را داشته و از ظرافت‌هایی برخوردار است؛ در این راستا نیز ما نظرات خود را برای اصطلاح آئین‌نامه شوراهای صنفی ابراز کرده‌ایم که امیدواریم این اصطکاک و برخورد به صفر برسد.

انتخابات انجمن اسلامی را قانونی می‌دانم

کافی در خصوص انتخابات انجمن اسلامی دانشجویان و برخی اختلافات نسبت به برگزاری این انتخابات اظهار کرد: تمام تلاش ما این بود که این دو گروه و تشکل را به یکدیگر نزدیک کنیم؛ در این راستا یکی از خواسته‌های ما از انجمن اسلامی فعلی این بود که اساسنامه خود را اصلاح کند، چرا که برخی مشکلات در ‌آن باعث می‌شد، مشارکت تعدادی ازدانشجویان در آن کمرنگ شود.

وی اضافه کرد: این اساسنامه مطابق با آئین‌نامه نظارت بر تشکل‌های اسلامی تغییر یافت و انتخابات انجام شده نیز قانونی و رسمی بوده است؛ اما گروه دیگر که معترض به برگزاری انتخابات انجمن‌ اسلامی دانشگاه‌ها بودند، پس از اصلاح این اساس‌نامه نیز قانع نشدند که در قالب این آئین‌نامه فعالیت کنند.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: با این حال براساس آئین‌نامه تشکل‌های اسلامی دانشجویان، ایجاد یک تشکل دانشجویی کار ساده‌ای است و افراد معترض به این انتخابات به عنوان هیات موسس، پیشنهاد ایجاد انجمن جدیدی را با نامی جدید دادند.

کافی گفت: با این حال این انجمن در ابتدای راه است و هنوز اساسنامه‌ای نداشته و اعضای آن نیز معرفی نشده است؛ طبق آئین نامه‌ها یک تشکل دانشجویی باید سه درصد جمعیت دانشگاه را بتواند تحت پوشش قرار دهد، بنابراین تشکل جدید باید حداقل ۷۰۰ عضو تشکیلاتی داشته باشد.

وی تاکید کرد: تمام تلاش ما این است که تشکل‌های اسلامی دانشجویان حداکثر هماهنگی را با یکدیگر داشته باشند چرا که رمز موفقیت صنف دانشجو اتحاد است؛ شورای تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌ نیز قرار است در این راستا فعالیت کند.

کافی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص سیاست‌گذاری‌های کلی دانشگاه در اداره انجمن‌های علمی اظهار کرد: انجمن‌های علمی حلقه واسط بین اساتید و دانشجویان و نیز بیرون از دانشگاه است؛ همچنین این تشکل‌ها بستری مناسب برای فعالیت گروهی به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: در حال حاضر امکان اینکه افراد به صورت انفرادی فعالیت‌های علمی خود را دنبال کنند، فراهم نیست اما حلقه‌های علمی شکل گرفته در این انجمن‌ها می‌تواند منجر به موفقیت‌های علمی شود.

کافی خاطرنشان کرد: ما انتظار داریم که انجمن‌های علمی در زمینه ارتباط با بیرون از فضای دانشگاه نیز حضوری موفق داشته باشند.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در پاسخ به این سوال که «چرا دانشگاه فردوسی در اعزام تیم رباتیک دانشگاه به مسابقات برزیل حمایتی صورت نداد» گفت: متاسفانه این رقابت‌ها در دورترین نقطه دنیا دنبال می‌شد؛ با این حال دانشگاه فردوسی هزینه‌های شرکت در این رقابت‌ها را در سال قبل در کشورهای ترکیه و پرتقال که میزان آن برای دانشگاه قابل تحمل بود، پرداخت کرد اما رقم پیشنهادی دانشجویان برای شرکت در این دوره بسیار زیاد بود و ما نمی‌توانستیم آن را تامین کنیم.

وی اضافه کرد: باید توجه داشت که دانشگاه فردوسی بیش از ۲۰۰ میلیون تومان نمی‌تواند برای انجمن‌های علمی هزینه کند اما پرداخت ۱۱۰ میلیون تومان برای شرکت در یک مسابقه به هیچ وجه برای ما امکان‌پذیر نیست.

کافی یادآور شد: اگر احتمال کوچک کردن تیم وجود داشت، شاید می‌توانستیم اقداماتی انجام دهیم؛ با این حال این مساله به آن معنا نیست که ما حمایتی از انجمن‌های علمی نداریم؛ ضمن اینکه برای شرکت این تیم در رقابت‌های برزیل با نهادهایی مانند بنیاد نخبگان و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور نیز مذاکرتی داشتیم.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اختصاص بودجه انجمن‌های علمی از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: با این حال ما از بودجه فرهنگی دانشگاه برخی کمک‌ها را به این تشکل‌ها ارائه می‌دهیم؛ کمک‌هایی که معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور به انجمن‌های علمی دانشگاه فردوسی می‌دهد ۱۶۰ میلیون تومان بود که به احتمال زیاد این میزان در سال جاری به ۲۰۰ میلیون تومان خواهد رسید.

دکتر کافی همچنین از آمادگی دانشگاه فردوسی مشهد برای میزبانی جشنواره ملی حرکت خبر داد و گفت: تاکنون در خصوص اعطای این میزبانی به مشهد خبر جدیدی به دست ما نرسیده اما قرار بود که برگزاری این رقابت‌ها به ما واگذار شود؛ ما نیز با توجه به امکاناتی که در اختیار داریم، آمادگی برگزاری آن را خواهیم داشت.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم