نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

تکیه دانشگاه آزاد مشهد به شهریه‌های دانشجویان کاهش خواهد یافت

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با اشاره به دوره مدیریتی این دانشگاه از راه‌اندازی مجدد انجمن اسلامی دانشجویان در دانشکده حقوق، علوم سیاسی و زبان‌های خارجی که چند سال تعطیل شده بود، خبر داد.

به گزارش خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، دکترعباس شیخ‌الاسلامی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با قدمت ۳۲ سال، ۲۸ هزار دانشجو، ۸۰۰ عضو هیات علمی و ۱۲۰۰ کارمند، بزرگترین قطب آموزشی در شرق کشور بوده که باید در سال جاری کیفیت و کمیت آن در حوزه‌های مختلف افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به خوابگاه‌های پراکنده‌ این دانشگاه در سطح شهر، از هزینه‌های زیاد نگهداری و نارضایتی دانشجویان یاد کرد و گفت: به همین منظور زمینی تهیه کردیم که قرار است فایل دوم مجتمع دانشگاه آزاد اسلامی را به زودی در آن احداث کنیم.

شیخ‌الاسلامی اظهار کرد: این دانشگاه تمرکز خود را بر روی تحصیلات تکمیلی گذاشته است و امسال با تلاش‌هایی که شد، در مهر ماه رشته‌های جرم شناسی، تربیت بدنی، مدیریت ورزشی، جغرافیا، شاخه برنامه‌ریزی شهری و روستایی، مشاوره، مهندسی برق الکترونیک، شاخه مکانیزم و انرژی، معماری، شاخه شهرسازی و شیمی کاربردی در این مقطع اضافه ‌شد.

وی عنوان کرد: تلاش داریم حدود ۳۸ رشته دیگر در مقطع دکتری اضافه شود و ۵۰ رشته در مقطع کارشناسی ارشد تا سال آینده اضافه کنیم.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با اشاره به فعالیت‌های فوق برنامه دانشجویان تصریح کرد: سعی داریم در دانشگاه آزاد کرسی‌های آزاد اندیشی فعال شوند؛ همچنین انجمن اسلامی در دانشکده حقوق، علوم سیاسی و زبان‌های خارجی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

وی ادامه داد: جامعه اسلامی دانشجویان، کانون پویا و ایثار و بسیج دانشجویی نیز فعالیت خود را دارند و سعی می‌کنیم خدماتی به تشکل‌ها بدهیم تا دانشگاه آزاد نیز از لحاظ علمی و سیاسی در چارچوب مقررات نظام، فعالیت داشته باشد.

شیخ‌الاسلامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تلاش داریم با راه‌اندازی بانک ملی تسهیلاتی ویژه برای دانشجویان در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه «طبق یکی از بخش‌نامه‌های دانشگاه، ۱۲ درصد درآمد دانشگاه باید در بخش پژوهش صرف شود» افزود: این بودجه باید کم کم افزایش پیدا کند و به ۴۰ درصد برسد؛ برای ما بد است که تمام بودجه دانشگاه از شهریه دانشجویان باشد؛ با مذاکراتی که با شرکت‌های دانش‌بنیان و شهرداری و نیز پارک علم و فناوری استان شده است، قرار است این پژوهش‌ها تبدیل به سرمایه شود.

وی افزود: متاسفانه دانشگاه ارتباط خوبی با صنعت ندارد؛ باید این اعتماد کم کم جلب شود و به سمت پژوهش محوری رفته و پس از آن، پژوهش محوری به سمت سرمایه‌آوری تبدیل شود.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با اشاره به فرا رسیدن زمان آغاز ثبت نام دانشجویان گفت: حجم ثبت نام‌های دانشجویان بالاست و اگر مشکلی در سایت‌ها اتفاق می‌افتد، طبیعی است؛ اما سال به سال تلاش شده تا این نقایص برطرف شود و تلاش داریم فیبر نوری در دانشگاه آزاد راه‌اندازی شود؛ امسال این نواقص به حداقل خواهد رسید.

وی در مورد برخی مشکلات دانشجویان در خصوص عدم پرداخت شهریه ادامه داد: بعضی از دانشجویان تعهد اخلاقی به پرداخت شهریه ندارند و مسلم است که دانشجویی که هیچ مبلغی پرداخت نکند، اجازه انتخاب واحد داده نمی‌شود؛ با این حال واحد دانشگاهی مشهد با مشکلات مالی که دارد، اجازه انتخاب واحد را می‌دهد و امسال بانکی برای دانشجویان بدحساب راه‌اندازی خواهد شد؛ تلاش داریم برای دانشجویانی که خوش حساب هستند نیز تخفیف ویژه در نظر بگیریم.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با بیان اینکه «مجتمع دانشگاه آزاد در الهیه با زیر بنای ۹۰۰۰ متر ساخته شده است» خاطرنشان کرد: در سال جاری دانشکده علوم و علوم تربیتی را به آن مکان منتقل می‌کنیم.

وی اضافه کرد: اگر یکی از واحدهای دانشگاه آزاد در استان رشته‌ای را ارائه دهد، لزومی ندارد که آن رشته را به مشهد بیاوریم؛ در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نباید به استاد تکیه کرد بلکه دانشجو باید دنبال پژوهش محوری برود.

شیخ‌الاسلامی با بیان اینکه «دانشگاه یک باشگاه سیاسی نیست که جای تغییرات مدیریتی باشد» تصریح کرد: دانشگاه یک محیط علمی است و با تغییر دولت‌ها، دانشگاه نباید تغییراتی داشته باشد؛ زیرا به دانشگاه لطمه می‌زند و من چنین تفکری برای تغییر مدیریتی ندارم؛ تغییر آخرین راه است؛ من نیامدم که مدیری را تغییر دهم بلکه برای تغییر کیفی و کمی علمی دانشگاه آمده‌ام؛ دانشگاه محل میتینگ سیاسی نیست که افراد با تغییر دولت‌ها عوض شوند.

وی با بیان اینکه «دانشگاه آزاد ثروتی زیادی دارد» خاطرنشان کرد: ۹۵ درصد درآمد دانشگاه آزاد هزینه حقوق اعضای علمی و کارمندانش می‌شود که در حقیقت بزرگترین چالش دانشگاه آزاد است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با اشاره به توجه به نخبگان به عنوان یکی از اولویت‌های دانشگاه، تصریح کرد: معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد تلاش دارد این حوزه را تقویت کند و به دنبال شناسایی نخبگان و تبدیل پژوهش‌های آنان به ثروت هستیم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

دانشگاه محل بده بستان سیاسی نیست
لزوم بازنگری جدی در آموزش داروسازی عمومی
امیدواریم اتفاقات اخیر دانشگاه فردوسی موجب تحکیم استقلال دانشگاه شود
مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین المللی دانشگاه پیام نور هستیم
برگزاری اولین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی
آغاز ثبت نام اعتکاف مسجد دانشگاه تهران
ابلاغ آیین‌نامه جدید استعدادهای درخشان به دانشگاه‌ها+ جزییات تغییرات
دانشگاه های علوم پزشکی آموزش را فدای پژوهش های غیر کاربردی کرده اند

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم