نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

تولید اندیشه از مهم‏ترین رسالت‎های دانشگاه اسلامی است

رییس دانشگاه پیام نور چهارمحال و بختیاری گفت: در دین اسلام ارزش علم چندین برابر عبادت بیان شده است؛ بنابراین بر اساس این بینش و با استناد به قرآن، احادیث و روایات باید دانشگاه اسلامی را تعریف و به شاخص‌های آن دست یافت.

حسینعلی قجری در گفت‎وگو با خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه چهارمحال و بختیاری، با اشاره به ضرورت اسلامی شدن دانشگاه‌ها، اظهارکرد: اسلامی شدن دانشگاه‌ها از دغدغه‎های اصلی نظام بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود که در همین راستا سندی تحت عنوان دانشگاه اسلامی تدوین شد.

وی دانستن رسالت دانشگاه و سپس دریافتن معنای اسلامی شدن را دو گام اساسی در راستای رسیدن به ضرورت اسلامی شدن دانشگاه‌ها عنوان کرد و گفت: تعلیم و تربیت و تولید اندیشه از مهم‏ترین رسالت‎های دانشگاه در راستای حرکت جامعه به سمت بهزیستی و رسیدن به رشد و کمال است.

جامعه با دانشگاه سالم در مسیر پیشرفت قرار می‎گیرد

قجری دانشگاه را مغز متفکر جامعه دانست و افزود: مغز، مسیر را برای سایر اعضا مشخص می‎کند و چنانچه دچار مشکل شود بدن نمی‎تواند مسیر شایسته‌ای را طی کند؛ بر همین اساس جامعه‌ای نیز که دارای دانشگاه سالم نباشد جامعه سالمی نز نخواهد داشت و نمی‌تواند در مسیر تعالی و پیشرفت سیر کند.

وی با تاکید بر لزوم توجه به ارزش علم از نگاه اسلام، اظهارکرد: در جای جای قرآن، احادیث و روایات ارزش علم چندین برابرعبادت بیان شده است؛ همچنین بر ارزش معلم و دانشجو نیز تاکیدات ویژه‌ای وجود دارد. بنابراین بر اساس این بینش و با استناد به قرآن، احادیث و روایات باید دانشگاه اسلامی را تعریف و به شاخص‌های آن دست یافت.

رییس پیام نور استان علم محوری را از شاخص‌های یک دانشگاه اسلامی دانست و گفت: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری نیز دانشگاهی اسلامی است که علمی- تحقیقی باشد که اگر این چنین نباشد دانشگاه اسلامی نخواهد بود.

وی تاثیر بنیادین علم بر رفاه، سلامت و پیشرفت جامعه را یادآور شد و حاکمیت روحیه علمی بر دانشگاه‌ها را ضروری عنوان کرد.

به گفته وی، به تبع ارزشی که در دانشگاه اسلامی به علم داده می‎شود حرمت و ارزش استاد و دانشجو نیز حفظ می‎شود.

قجری مسئولیت‌پذیری را از دیگر شاخص‌های دانشگاه اسلامی بر شمرد و اظهارکرد: یک دانشگاه اسلامی نه تنها احساس مسئولیت داشته و خود را تافته جدا بافته نمی‎داند، بلکه خود را موظف به شناسایی دردهای جامعه می‌داند و برای رفع آن راهکارهای موثر ارائه می‎دهد.

پژوهش محوری از ویژگی‌های دانشگاه اسلامی است

وی با بیان اینکه پژوهش محوری از دیگر ویژگی‌های دانشگاه اسلامی است، تصریح کرد: دانشگاهی اسلامی است که با تحقیق و پژوهش مشکلات جامعه را دریابد و با نمایان ساختن حق از باطل جامعه را در مسیر درست هدایت کند.

رییس دانشگاه پیام نور استان با اشاره به ضرورت پرهیز دانشگاه اسلامی از تعصب گرایی و افراط گری، افزود: اسلام همواره مسلمانان را به پرهیز از تعصب گرایی و افراط گری و داشتن دید باز نسبت به مسائل دعوت کرده است؛ بر همین اساس یک دانشگاه اسلامی باید با دوری از باند و جناح و سیاسی بازی، هیچ گاه در خدمت گروه‌های خاص قرار نگیرد.

وی همچنین حاکمیت نشاط علمی، حفظ کرامت انسانی و ارزش‎های اسلامی و توجه به فضائل اخلاقی را از دیگر شاخص‌های یک دانشگاه اسلامی بر شمرد و تلاش مسئولان در راستای تحقق این مطالبه به حق جامعه اسلامی را خواستار شد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

روند جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه تهران همان مسیر وزارت علوم است
آموزش مهارت های زندگی به دانشجویان ضرورتی اساسی است
توسعه ۲۰ رشته تحصیلات تکمیلی در دانشگاه فرهنگیان
سرپرست دانشگاه صنعتی شهدای هویزه منصوب شد
پیام تسلیت رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی به رییس جمهور
راه اندازی رشته های بین المللی در دانشکده مجازی علوم پزشکی تهران
آمادگی ایران برای افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی ترکیه
اختلاف اراضی دانشگاه حل نشود استعفا می‌دهیم

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم