نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

تولید اندیشه از مهم‏ترین رسالت‎های دانشگاه اسلامی است

رییس دانشگاه پیام نور چهارمحال و بختیاری گفت: در دین اسلام ارزش علم چندین برابر عبادت بیان شده است؛ بنابراین بر اساس این بینش و با استناد به قرآن، احادیث و روایات باید دانشگاه اسلامی را تعریف و به شاخص‌های آن دست یافت.

حسینعلی قجری در گفت‎وگو با خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه چهارمحال و بختیاری، با اشاره به ضرورت اسلامی شدن دانشگاه‌ها، اظهارکرد: اسلامی شدن دانشگاه‌ها از دغدغه‎های اصلی نظام بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود که در همین راستا سندی تحت عنوان دانشگاه اسلامی تدوین شد.

وی دانستن رسالت دانشگاه و سپس دریافتن معنای اسلامی شدن را دو گام اساسی در راستای رسیدن به ضرورت اسلامی شدن دانشگاه‌ها عنوان کرد و گفت: تعلیم و تربیت و تولید اندیشه از مهم‏ترین رسالت‎های دانشگاه در راستای حرکت جامعه به سمت بهزیستی و رسیدن به رشد و کمال است.

جامعه با دانشگاه سالم در مسیر پیشرفت قرار می‎گیرد

قجری دانشگاه را مغز متفکر جامعه دانست و افزود: مغز، مسیر را برای سایر اعضا مشخص می‎کند و چنانچه دچار مشکل شود بدن نمی‎تواند مسیر شایسته‌ای را طی کند؛ بر همین اساس جامعه‌ای نیز که دارای دانشگاه سالم نباشد جامعه سالمی نز نخواهد داشت و نمی‌تواند در مسیر تعالی و پیشرفت سیر کند.

وی با تاکید بر لزوم توجه به ارزش علم از نگاه اسلام، اظهارکرد: در جای جای قرآن، احادیث و روایات ارزش علم چندین برابرعبادت بیان شده است؛ همچنین بر ارزش معلم و دانشجو نیز تاکیدات ویژه‌ای وجود دارد. بنابراین بر اساس این بینش و با استناد به قرآن، احادیث و روایات باید دانشگاه اسلامی را تعریف و به شاخص‌های آن دست یافت.

رییس پیام نور استان علم محوری را از شاخص‌های یک دانشگاه اسلامی دانست و گفت: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری نیز دانشگاهی اسلامی است که علمی- تحقیقی باشد که اگر این چنین نباشد دانشگاه اسلامی نخواهد بود.

وی تاثیر بنیادین علم بر رفاه، سلامت و پیشرفت جامعه را یادآور شد و حاکمیت روحیه علمی بر دانشگاه‌ها را ضروری عنوان کرد.

به گفته وی، به تبع ارزشی که در دانشگاه اسلامی به علم داده می‎شود حرمت و ارزش استاد و دانشجو نیز حفظ می‎شود.

قجری مسئولیت‌پذیری را از دیگر شاخص‌های دانشگاه اسلامی بر شمرد و اظهارکرد: یک دانشگاه اسلامی نه تنها احساس مسئولیت داشته و خود را تافته جدا بافته نمی‎داند، بلکه خود را موظف به شناسایی دردهای جامعه می‌داند و برای رفع آن راهکارهای موثر ارائه می‎دهد.

پژوهش محوری از ویژگی‌های دانشگاه اسلامی است

وی با بیان اینکه پژوهش محوری از دیگر ویژگی‌های دانشگاه اسلامی است، تصریح کرد: دانشگاهی اسلامی است که با تحقیق و پژوهش مشکلات جامعه را دریابد و با نمایان ساختن حق از باطل جامعه را در مسیر درست هدایت کند.

رییس دانشگاه پیام نور استان با اشاره به ضرورت پرهیز دانشگاه اسلامی از تعصب گرایی و افراط گری، افزود: اسلام همواره مسلمانان را به پرهیز از تعصب گرایی و افراط گری و داشتن دید باز نسبت به مسائل دعوت کرده است؛ بر همین اساس یک دانشگاه اسلامی باید با دوری از باند و جناح و سیاسی بازی، هیچ گاه در خدمت گروه‌های خاص قرار نگیرد.

وی همچنین حاکمیت نشاط علمی، حفظ کرامت انسانی و ارزش‎های اسلامی و توجه به فضائل اخلاقی را از دیگر شاخص‌های یک دانشگاه اسلامی بر شمرد و تلاش مسئولان در راستای تحقق این مطالبه به حق جامعه اسلامی را خواستار شد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آغاز ثبت نام اعتکاف در مسجد دانشگاه تهران
لزوم ایجاد دفاتر منطقه‌ای پیام نور در سراسر دنیا
دانشگاه زابل نقش محوری را در توسعه منطقه سیستان ایفا کرده است
آغاز عملیات احداث دانشکده علوم قرآنی خرم‎آباد
اعلام زمان مصاحبه پذیرفته شدگان ۷ رشته دکتری پژوهش محور آزاد
احتمال اشتغال ۹۰ درصد رزیدنت ها در بیرون از محیط آموزشی
تفاهم نامه همکاری دانشگاه علوم اقتصادی و مرکز تحقیقات سیاست علمی
بیست و سومین جشنواره تقدیر از برگزیدگان کتاب سال دانشگاهی برگزار شد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم