نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

توسعه پایدار کشور نیازمند تربیت صحیح دانشجومعلمان است

رئیس دانشگاه فرهنگیان تصریح کرد: توسعه پایدار اتفاقی مبارک است که برای دست یابی به آن باید دانشجومعلمان را به طور صحیح تربیت کرد تا بتوانند این آموزه‌ها را به نسل جدید منتقل کنند و زمینه توسعه کشور فراهم شود.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)– منطقه خراسان، محمود مهرمحمدی، در مراسم اختتامیه همایش کشوری تربیت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی(جایگاه و اقتضائات در تربیت معلم) در پردیس هاشمی‌نژاد دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه «این همایش متناسب با شعار امسال برگزار شده است» گفت: ما تمام سعی خود را کردیم تا در زمینه اقتصاد مقاومتی با تکیه به ظرفیت‌های دانشگاه فرهنگیان اقدامات لازم را انجام دهیم. یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های تربیت معلم، تربیت اقتصادی است که باید در دانشجومعلمان نهادینه شود.

مهرمحمدی با اشاره به توسعه پایدار، آن را الگویی جهانی در نظام‌های تعلیم و تربیت کشورهای دنیا عنوان کرد و افزود: آموزش برای دست یابی به توسعه پایدار در حال تبدیل به تم جهانی است؛ این همایش نیز در این راستا برگزار شده است؛ امروز همه کشورهای دنیا متعهد شده‌اند که توسعه پایدار و سبک زندگی مبتنی بر آن را در دستور کار خود قرار دهند.

رئیس دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه «در کشور ما نیز نخستین نشست توسعه پایدار برگزار شد؛ ما براساس عقاید دینی خود به توسعه پایدار پایبند بوده و به آن اعتقاد داریم؛ این جریان جهانی قرار است از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۳۰ به این شاخص دست یابد که ما نیز باید هماهنگ با آن حرکت کنیم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ستادی ملی در این خصوص راه‌اندازی شده که از دو هفته پیش کار خود را آغاز کرده است.

مهرمحمدی با بیان اینکه «رفتار اقتصادی مبتنی بر توسعه پایدار در دنیا با عنوان اقتصاد سبز شناخته می‌شود» تصریح کرد: در ستاد ملی توسعه پایدار این مساله مورد بررسی قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: با نگاهی به اقتصاد سبز می‌توان دریافت که بسیاری از مبانی آن با اقتصاد مقاومتی همپوشانی دارد.

مهرمحمدی با اشاره به اینکه تربیت اقتصادی باید در لوای اقتصاد سبز شکل گیرد خاطرنشان کرد: اقتصاد سبز از اقتصاد مقاومتی دور نیست؛ سبک زندگی نظام تعلیم و تربیت ما باید به گونه‌ای شکل گیرد که بتواند اقتصاد ما را متحول کند.

رئیس دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه «اقتصاد سبز قرائتی از اقتصاد مقاومتی است» تاکید کرد: این اقتصاد همان اقتصاد اخلاق‌مدار و مسئول در برابر انسان‌ها و نیز پاسخگو در برابر منابع است؛ ما نیز در عرصه تربیتی باید تلاش کنیم که شخصیت دانشجومعلمان حاوی شاخص‌ها و خصوصیات اقتصاد سبز و اقتصاد مقاومتی باشد.

مهرمحمدی ادامه داد: در دانشگاه فرهنگیان برای اینکه این ظرفیت در دانشجو معلمان شکل گیرد، باید برنامه‌های درسی در چهار محور در کنار هم قرار گیرد؛ در حقیقت برای دست‌یابی به تربیت صحیح مبتنی بر اقتصاد مقاومتی و اقتصاد سبز باید این اصول در لایه‌های برنامه‌های درسی دانشجومعلمان لحاظ شود تا این مسایل در رفتار و هویت دانشجومعلمان نهادینه شود.

وی گفت: باید تربیت اقتصادی در دستور کار دانشگاه فرهنگیان قرار گیرد؛ به این منظور ما نیاز به نهادینه‌سازی این مسایل در برنامه‌های درسی الزامی، غیرالزامی، غیرمستقیم و غیرمتشکل دانشجویان هستیم.

مهرمحمدی تصریح کرد: در حقیقت اگر ما دنبال رخ دادن اتفاق بزرگ شخصیتی در دانشجویان دانشگاه فرهنگیان هستیم، باید تمام بخش‌های این دانشگاه در دست‌یابی به این هدف بسیج شوند؛ به عنوان نمونه باید برنامه‌های درسی دانشجویان با مجموعه این ارزش‌ها هماهنگ شود و دانشجومعلمان در فضایی تنفس کنند که بوی این ارزش‌ها در آن استشمام شود.

رئیس دانشگاه فرهنگیان با اشاره به راه‌اندازی پژوهشکده مطالعات تربیت معلم در آینده‌ای نزدیک خاطرنشان کرد: این پژوهشکده در راستای تربیت معلم سبز ایجاد می‌شود تا تربیت اقتصادی مبتنی بر توسعه پایدار مورد نظر نیز محقق شود؛ این رویکردی همه‌جانبه و تمام نهادی است.

وی اضافه کرد: متاسفانه اقتصادهای بزرگ و صنعتی با آنچه که به عنوان ولنگاری در سیاست‌ورزی‌ها شناخته می‌شود، موجب از بین رفتن محیط زیست جهانی شده‌اند؛ باید پرسید در کشور ما چقدر موازین انسانی و اخلاقی و نیز زیست‌محیطی در تصمیم‌گیری‌ها دخیل است؛ فاجعه دریاچه ارومیه، مساله ریزگردها و خشک شدن سفره‌های زیرزمینی را چگونه می‌توان توجیه کرد.

رئیس دانشگاه فرهنگیان با تاکید بر لزوم داشتن رفتاری اصولی در سیاست‌گذاری‌ها عنوان کرد: در تعلیم و تربیت نیز نیازمند تفکری متفاوت و سبک زندگی جدیدی هستیم؛ در حقیقت باید نظام تربیتی در جهت تربیت اقتصادی و مسئولانه سوق داده شود که نقطه آغاز آن معلم و دانشگاه فرهنگیان است.

مهرمحمدی با اشاره به را‌ه‌کارهای دست‌یابی به این هدف گفت: در برنامه‌های درسی پیش‌بینی‌های خوبی انجام شده است؛ در بخش دروس غیرتخصصی حدود ۵۰ درصد واحدها به دروسی نظیر تعلیم و تربیت اسلامی، دانش تعلیم و تربیت و… اختصاص داده شده که پیش‌بینی کردیم تربیت سفیران اقتصاد سبز و سفیران جهانی محیط زیست در دامنه عملیاتی این دروس به دانشجویان انتقال داده شود.

رئیس دانشگاه فرهنگیان تاکید کرد: علاوه بر اینکه این سفیران باید منش و رفتاری اقتصادی مسئولانه داشته باشند، در نظر داریم کنش‌گری اجتماعی را نیز تحت عنوان درسی نقش اجتماعی معلمان از دیدگاه اسلام به آن‌ها ارایه دهیم چراکه معلم باید علاوه بر آنچه که انجام می‌دهد، از مسئولیت اجتماعی خویش نیز غافل نباشد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

آموزش روش‌های پیشگیری از ایدز به دانشجویان
پیام تسلیت جامعه دانشگاهی به مناسبت درگذشت مادر روحانی
صدور مجوز نشریه «تدبیر» معاونت دانشجویی وزارت بهداشت
چابک‌سازی و کاهش بروکراسی دانشگاه آزاد در سال جدید
تدریس رشته «مطالعه آکادمیک نینجاها» در یک دانشگاه ژاپنی
بازدید معاون وزیرعلوم از طرح ها و پروژه های عمرانی دانشگاه زابل
ایتالیا و ایران همکاری‌های آموزشی و پژوهشی را افزایش می‌دهند
ایجاد رشته دکترای مهندسی عمران در دانشگاه یزد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم