نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

توسعه ظرفیت‌ها و رشته‌ها منوط به داشتن امکانات رفاهی شد

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور اعلام کرد که از این پس توسعه ظرفیت‌ها، رشته‌ها و حتی دانشکده‌ها منوط به داشتن امکانات رفاهی مثل خوابگاه در دانشگاه‌هاست.

به گزارش خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمدحسین آیتی در نشست خبری با موضوع هفته خوابگاه‌ها با بیان اینکه با دفتر گسترش وزارت بهداشت درباره تناسب افزایش ظرفیت‌ها با امکانات رفاهی صحبت کرده‌ایم، گفت: قرار شد از این پس گسترش ظرفیت‌ها، رشته‌ها و حتی دانشکده‌ها منوط به اعلام معاونت دانشجویی و تایید آن باشد.

وی همچنین درباره سوء مصرف مواد در خوابگاه‌های دانشجویی با بیان اینکه این موضوع کاملا نگران کننده است، اظهار کرد: در مورد دانشجویان مبتلا به سوء مصرف مواد در خوابگاه‌ها سال گذشته وزارت علوم و بهداشت طرح مشترکی را با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر و ریاست جمهوری انجام دادند که کار بسیار دقیقی بود و از مجموع ۵۸ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی، ۳۵ دانشگاه در این پژوهش بررسی شدند. بنابراین حجم نمونه‌ها بسیار بالا بود و اطلاعاتی که از این پژوهش حاصل شد نشان می‌دهد که سوء مصرف مواد از درصدهایی که در سطح جامعه وجود دارد به مقدار کمی پایین تر است.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت با بیان اینکه در این پژوهش مصرف سیگار، قلیان، مشروبات الکلی، مواد اعتیادآور و غیره به تفکیک بررسی شده بود، تصریح کرد: در تمام این موارد نشان می‌داد که درصدهای به دست آمده با نوع درصدهای عنوان شده در جامعه مطابقت دارد که به نوعی راستی آزمایی نیز بود.

آیتی با بیان اینکه هرچند که این درصدها خیلی کم اما ناامید کننده بود، تصریح کرد: در حال حاضر دفاتر مشاوره در دانشگاه‌ها فعال هستند که امیدواریم این دفاتر تکمیل شوند چنانچه به شکل قانونی خوابگاه‌های دارای ظرفیت بیش از ۲۰۰ نفر باید اتاق مشاوره داشته باشند.

وی افزود: ایجاد بروشورها و سمینارها نیز برای آشنایی دانشجویان در این زمینه می‌تواند مفید باشد. همچنین چند سالی است که طرح پایش سلامت روان برای دانشجویان جدید الورود انجام می‌شود که در این زمینه تست GHQ‌ که تست استاندارد پایش سلامت روان است برای تمامی دانشجویان جدید الورود انجام می‌شود.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت با بیان اینکه در این تست دانشجویان آسیب پذیر که احتمال سوء مصرف مواد و درگیری با آسیب‌های اجتماعی در آنها بیشتر است شناسایی می‌شوند، اظهار کرد: این دانشجویان از همان ابتدا به دفاتر مشاوره معرفی می‌شوند.

آیتی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه‌ای بین معاونت دانشجویی و بهداشت وزارت بهداشت گفت: اداره کل سلامت روان جامعه در وزارت بهداشت بررسی سوء مصرف مواد در جامعه را انجام می‌دهد که ما خواهش کردیم که این خدمات را برای دانشجویان ما به خصوص دانشجویان خوابگاهی نیز به صورت جدی‌تر ارائه دهند.

وی افزود: از همین جا اعلام آمادگی می‌کنم که بتوانیم این تفاهم نامه را سه جانبه دنبال کنیم تا دانشجویان وزارت علوم نیز بتوانند از این خدمات استفاده کنند.

معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت با بیان اینکه مواد معمولا به دو دسته سبک و سنگین تقسیم می‌شوند، اظهار کرد: سیگار، قلیان و مواد الکلی در دسته سبک قرار می‌گیرد که مصرف آنها بین دانشجویان بیشتر از مواد سنگین است.

آیتی همچنین درباره بازنگری در آیین نامه انضباطی گفت: پس از ابلاغ آیین نامه بلافاصله شیوه نامه اجرایی آن باید تدوین شود چرا که شیوه نامه قبلی وضعیت خاص دانشجویان پزشکی در مراکز درمانی را مورد توجه قرار نداده بود.

ادامه دارد…

مطالب مرتبط

لزوم پرداختن اعضای هیات علمی دانشگاهها به آموزش الکترونیک
اعتراض جمعی از دانشجویان داروسازی به برخی تحولات در این رشته
کمبود نیروی متخصص پرستاری، از مشکلات دانشجویان علوم پزشکی تهران
ثبت نام متقاضیان ادامه تحصیل کارشناسی بدون آزمون دانشگاه آزاد
انتصاب دبیرعلمی مسابقات مناظره دانشجویان
امشب،آخرین مهلت ثبت نام کنکور۹۴/کاهش ۱۶درصدی داوطلبان
مصرانه پیگیر راه اندازی مرکز بین الملی دانشگاه پیام نور هستیم
اعلام نتایج آزمون جامع علوم پایه و پیش کاروزی دانشگاه آزاد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم