نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

توازن فعالیت‌های آموزشی با اوقات فراغت از وظایف مشاور دانشگاه است

مدیر آموزش دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: برنامه‌های استاد مشاور در افزایش نگرش مثبت در دانشجویان نسبت به دانشگاه موثر است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه لرستان، فرهادی در کارگاه استاد مشاور که با حضور اعضاء هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان برگزار شد، اظهار کرد: پژوهش‌های بسیاری نشان داده‌اند که برنامه استاد مشاور در افزایش نگرش مثبت به دانشگاه، افزایش اعتماد به نفس تحصیلی، خود پنداره مثبت و تقویت ارتباط دانشجو با سایر استادان و والدین مؤثر بوده است.

وی ادامه داد: مشاوره عبارت است از جریان کمک به دانشجو به منظور شناخت خود و شرایط محیط آموزش به نحوی که بتواند شخصا و مستقلانه و مسئولانه در جهت رشد خود تصمیم بگیرد.

این مقام مسئول افزود: مشاوره به منزله نصیحت کردن دانشجو و پذیرش مسئولیت زندگی دانشجو و وابسته کردن او نیست؛ بلکه به منزله کمک به دانشجو در جهت انتخاب درست در زندگی دانشجوئی و تحصیلی اوست.

مدیر آموزش دانشگاه علوم پزشکی لرستان مهم‌ترین مشکلات دانشجویان را شامل مشکلات مهارت‌های تحصیلی، مشکلات عاطفی- رفتاری و اختلالات روانی دانست و یادآور شد: مشکلات مهارت‌های تحصیلی از عواملی مانند روش‌های نا‌صحیح مطالعه، تاثیر کمی علاقه در تمرکز، ضعف مقابله با حواسپرتی، تنبلی روانی و ناآگاهی به روش‌های تقویت اراده، کمبود مهارت مطالعه، پایین بودن مهارت یادداشت برداری، نداشتن مهارت تند خوانی و دیگر مسائل نشات می‌گیرد.

فرهادی با بیان اینکه مشکلات عاطفی و رفتاری دانشجویان نیز از عواملی همچون اضطراب اجتماعی، اضطراب کنفرانس، اضطراب امتحان، افسردگی، بد گمانی، انزوا، کمرویی، ترسویی که بنحوی و بادرجاتی روی عملکرد تحصیلی دانشجویان تاثیر می‌گذارند نشات می‌گیرند، اضافه کرد: همچنین اختلالات روانی متاثر از مسائل ژنتیکی، درگیری‌ها و بحران‌ها و مشکلات خانوادگی، شغلی و تحصیلی و یا بیماری‌های صعب العلاج به وجود می‌آیند.

وی آشنا کردن دانشجو با دانشکده ومحیط دانشگاه، آگاه کردن دانشجو از خط مشی‌ها و رویه‌هایی که در دانشگاه در ارتباط با عملکرد دانشجو وجود دارد، انتقاد سازنده و تشویق برای دستیابی به اهداف، کمک به تعیین اولویت‌ها، مدیریت زمان، ایجاد توازن بین فعالیت‌های آموزشی وپژوهشی با اوقات فراغت، کمک به افزایش اعتماد بنفس وعزت نفس دانشجو، شناسایی توانایی‌ها واستعدادهای دانشجو و انتقال استاندارد‌های حرفه‌ای به دانشجو را به عنوان بخشی از وظایف مشاور در دانشگاه نام برد.

انتهای پیام

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم