نمایان
www.3manage.com
لایسنس آنتی ویروس

تنها ۲ درصد ازدواج های دانشجویی منجر به طلاق شده است

مدیر نهاد فرهنگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تاکید کرد: تنها دو درصد ازدواج های دانشجویی منجر به طلاق شده است.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، مدیر نهاد فرهنگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در خصوص آمار موفقیت ازداواج های دانشجویی گفت: با توجه به اینکه این ازدواج ها در سال های پیش با برگزاری کارگاه های آموزشی صورت گرفته است و با توجه به آمار و برآوردی که از سازمان ثبت احوال اخذ کرده ایم به صورت قطعی می توان گفت۲ درصد ازدواج دانشجویی منجر به طلاق شده است.

مدیر نهاد فرهنگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در مورد نحوه محاسبه آمار موفقیت ازدواج‌های دانشجویی گفت: ما برای کسانی که در سال های اخیر در جشن‌های ازدواج های دانشجویی شرکت کرده اند کارگاه‌های مشاوره زندگی زناشویی برگزار کرده ایم و بعد از ازدواج هم با بسیاری از آنها در ارتباط بوده ایم و با توجه به اینکه این تعداد بالای هزار نفر بوده است و این آمار از بین تعداد ثبت نام کننده در سامانه ازدواج دانشجویی بدست آمده است، می‌توان با قطعیت گفت آمار طلاق در بین ازدواج‌های دانشجویی بسیار اندک است.

او در ادامه در خصوص تعداد و آمار متناقض طلاق که بعضی از کارشناسان از ازدواج دانشجویی ارائه می دهند اظهار داشت: نمی توان این آمار رابه صورت حدودی در اختیار مردم بگذاریم کسانی که این اظهارات را دارند باید به صورت عملی حرف خود را ثابت کنند، زیرا ممکن است این ازدواج ها شامل کسانی باشد که یکی از زوجین دانشجو و دیگری شاغل باشدکه جزو ازداج های دانشجویی تلقی نمی شود.

ابراهیم زاده در ادامه در پاسخ به اینکه چقدر ازدواج های دانشجویی نسبت به ازدواج های معمولی موفق تر است گفت: ما دانشجو را نمی توانیم از بدنه جامعه جدا کنیم و تصور داشته باشیم تافته جدا بافته هستند تنها تفاوتی که می توان برای آنها قائل شد این است که در جامعه علمی زندگی خود را آغاز کرده اند.

مدیر نهاد فرهنگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در خصوص میزان موفق بودن ازدواج های دانشجویی در سطح جامعه گفت: طبق آمار بدست آمده از سازمان ثبت احوال تنها ۲ درصد از ازدواج‌های دانشجویی منجر به طلاق شده است.

امیر ابرهیم زاده مدیر نهاد فرهنگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی پیشرو در زمینه ازدواج دانشجویی است گفت: تعداد داوطلبین ازدواج دانشجویی در سطح کارشناسی دانشگاه آزاد اسلامی ۲۲ هزار نفر، ارشد ۸ هزار و ۲۰۰ نفر، دکترا ۲ هزار نفر، کاردانی ۳۰۰ نفر و همچنین همسران داوطلب که یکی از آنها دانشجو است در مقطع کارشناسی ۱۶ هزار نفر، ارشد ۴۷۰۰نفر، دکترا ۷۰۰ نفر، کاردانی ۴ هزار نفر، دیپلم ۷ هزار و ۸۰۰ نفر است.

امیر ابرهیم زاده افزود: به صورت کلی آمار بدست آمده در وزارت علوم نشان می دهد که ۸۹۲۳ نفر، در دانشگاه آزاد ۹۸۰۲ نفر، پیام نور ۷۰۰۲ نفر، علمی کاربردی ۲۶۰۰ نفر، غیر انتفاعی۲۰۲۰ نفر و بهداشت ۲۱۰۰ نفر، اموزش و پرورش (دانشگاه فرهنگیان ۱۶۰۰ نفر)، در جشن ازدواج دانشجویی شرکت کرده اند. به صورت کلی با توجه به تفکیک جنسیت دختران ۲۳ هزار نفر، پسران ۱۲ هزار نفر و هر زوج دختر و پسر که یکی از آنها دانشجو هستند ۱۱۵۰۰نفر شرکت کردند.

بسیاری از مشکلات ازدواج جوانان از خانواده‌ها نشات می‌گیرد

مدیر نهاد فرهنگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تعریف ازدواج دانشجویی را با توجه به فرمایشات رهبر کبیر انقلاب که می فرمایند: ” کاری بکنیم که ازدواج جوانان با تسهیل انجام بگیرد سخت نباشد و جوانان بتوانند ازدواج سهل و آسان را داشته باشند ” متصل دانست و افزود: ما این نوید را می دهیم که با توجه به فرمایشات رهبر به این سو حرکت می کنیم.

او در ادامه افزود: نهاد درحال حاضر ۵ الی ۶ سالی است که طبق فرمایشات رهبر سالانه باتوجه به ثبت نام زوجین دانشجو این راه را ادامه می دهد.

او در ادامه یکی از اصلی ترین مشکلات ازدواج دانشجویی را فرهنگ خانواده ها دانست و افزود: بسیاری از مشکلات زوجین از خانواده نشات می گیرد که باید از خانواده اصلاح شود. با توجه به این که ارتباط دختران و پسرانی که در دانشگاه می بینیم نشان دهنده این است که رویکردی مثبت نسبت به ازدواج دارند .این وظیفه خانواده ها است که جوان ها را دریابند و به مشکلات جوانان رسیدگی کنند و مشکلات عقیدتی به جوانان اضافه نکنند؛ زیرا ازدواج برای جوانان نیاز به بستر سازی فرهنگی، تامیق آگاهی هایی در مقوله ازدواج و غیره دارد.

مدیر نهاد فرهنگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها در ادامه تصریح کرد: من مشکل عمده ازدواج جوانان را سطح آگاهی خانواده از مقوله ازدواج نسبت به وضعیت زندگی فرزندان خود می دانم. زیرا تعیین فاصله سنی هم در روایت ما تعریف نشده است “مراد بلوغ عقلی است ” یعنی فرد بلوغ عقلی داشته باشد و بتواند زندگ خود را اداره کند.

او در پایان اذعان داشت: در بعضی از دانشگاه ما متاسفانه نتوانستیم نهاد فرهنگی را راه بیاندازیم و به هر حال موفق نشدیم درحال حاضر دفتر نهاد تاسیس کنیم زیرا با کمبود نیرو و یا اجرایی نشدن درخواست ها مواجه شدیم اما در صدد این هستیم که در تمام دانشگاه ها نهاد فرهنگی تاسیس شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

لزوم پرداختن اعضای هیات علمی دانشگاهها به آموزش الکترونیک
تاسیس دانشکده کارآفرینی در دانشگاه هنر اصفهان
توجه به همکاری های بین الملل، اولویت سال ۹۴ دانشگاه امیرکبیر
ضرورت تقویت دفاتر ارزیابی عملکرد در دانشگاه های علوم پزشکی از طریق آموزش
رئیس دانشگاه شهیدبهشتی به رئیس جمهور تسلیت گفت
تلاش دانشگاه فردوسی برای رفع مشکلات نشریات دانشجویی
انتشار کلید سئوالات آزمون های جامع علوم پایه، دندانپزشکی و داروسازی
کیفی سازی و حفظ فضاهای موجود درقالب تجمیع، هدف سال آینده دانشگاه آزاد

یک نظر بگذارید

دسته‌ها
اين سايت را حمايت مي کنم